Cukrzyca nie stanowią jednorodnej grupy. Chorują zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Kobiety i mężczyźni. Osoby uczące się, uprawiające sport, pracownicy biurowi, jaki i wykonujący ciężkie prace fizyczne. Pośród diabetyków są osoby, które fizjologicznie wyczuwają wahania glikemii lub zupełnie ich nie odczuwają. Każdy diabetyk jest inny i potrzebuje systemu monitorowania glikemii uwzględniającego indywidualne cechy organizmu i stylu życia. Kontrola glikemii to niezwykle złożony proces - najtrudniejszy element samokontroli - i w tym zakresie potrzeby terapeutyczne pacjentów są różnorodne.
Organizacje wspierające i reprezentujące pacjentów chorujących na cukrzycę apelują do Ministra Zdrowia o rozszerzenia refundacji systemów monitorowania stężenia glukozy o grupę osób dorosłych chorujących na cukrzycę (powyżej 18 roku życia dla systemu Flash oraz powyżej 26 roku życia dla CGM RT) oraz zapewnienia osobom chorującym na cukrzycę, uprawnionym do korzystania z refundacji, możliwości wyboru systemu monitorowania glikemii spośród urządzeń dostępnych na polskim rynku.
Podpisz teraz i udostępnij dalej!

Jak czytamy w liście: Każdy system ma nieco inną funkcjonalność i inną charakterystykę działania. Jedne systemy stworzone są jako urządzenia samodzielne i niezależne, współpracujące z wybranymi urządzeniami mobilnymi, inne współpracują jedynie z wybranym systemem pompy insulinowej. Dany system sprawdzający się u jednej osoby, może okazać się już mniej dokładny u innej. Występują również takie niuanse uniemożliwiające pacjentowi korzystanie z danego systemu monitoringu jak np. uczulenie na dany składnik kleju użyty do mocowania sensora.

Istotnym jest, aby umożliwić pacjentowi wybór sprzętu najbardziej odpowiadającego jego potrzebom i oczekiwaniom. Szeroka refundacja całej kategorii systemów ciągłego monitorowania glikemii (CGM), uwzględniająca wszystkie systemy dopuszczone do użytku na polskim rynku - umożliwi pacjentowi i lekarzowi prowadzącemu dostosowanie optymalnego rozwiązania do indywidualnych potrzeb diabetyka. Wybiórcza refundacja, wskazująca na jedno tylko urządzenie (system FLASH), będzie oznaczała dla wielu diabetyków konieczność przejścia (ze względów finansowych) na mniej zaawansowaną terapię, co przełoży się w sposób bezpośredni na zdrowie i jakość życia diabetyków.
Jak zaznaczają autorzy listu: Proponowane rozwiązanie nie generuje dodatkowego obciążenia dla budżetu płatnika. Różnice cenowe ponad wartość określoną w refundacji ponosiliby diabetycy (analogicznie, jak jest to rozwiązane obecnie przy refundacji systemów dla dzieci i młodzieży). Rozszerzenie listy refundacyjnej o wszystkie systemy monitorowania glikemii dostępne na polskim rynku jest bardzo ważne dla pacjentów. Nowoczesne rozwiązania technologiczne mają istotny wpływ na personalizację terapii, skuteczniejsze monitorowanie i leczenie cukrzycy, a tym samym na ułatwienie codziennej, nierównej walki z tą chorobą.
Pełna treść listu dostępna jest tutaj (plik PDF).
List do Ministra Zdrowia podpisały następujące organizacje:
- Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą - Dagmara Staniszewska
- Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Anna Śliwińska
- Towarzystwo Pomocy Dzieciom I Młodzieży Z Cukrzycą - Mariusz Masiarek
- Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci z Cukrzycą Cukierasy - Mikołaj Illukowicz
- Fundacja Diabeciaki - Barbara Kucharska
- 3mam Cukry Fundacja Dla Dzieci Z Cukrzycą - Julitta Mazur
- Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży Z Cukrzycą Typu 1 "Słodka Jedynka" - Witold Fydrych
- Oddział dla Dzieci i Młodzieży z CT1 Na Opolszczyźnie PSD - Anna Wyspiańska
- Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym Na Cukrzycę - Monika Zamarlik
Ty też napisz do Ministra!
Zachęcamy także do PILNEGO wystosowania indywidualnej korespondencji na ręce Ministra Zdrowia opisującej własną sytuację związaną z leczeniem cukrzycy, popierającą ten list. Wiadomość można wysłać na adres kancelaria@mz.gov.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą: /8tk37sxx6h/SkrytkaESPPodpisz teraz i udostępnij dalej!
