Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Insuliny na liście zagrożonej brakiem dostępności. Czy to oznacza problem z zakupem? Wyjaśniamy!

źródło: oprac. własne na podstawie Obwieszczenia MZ, dodano: 6 lipca 2022 r.

Ministerstwo Zdrowia w dniu 27 czerwca 2022 roku opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 1 lipca 2022 r. Wykaz ten publikowany jest już od lat i co pewien czas pojawia się jego aktualizacja. Wcześniejsze obwieszczenia były w lutym i kwietniu. Przez cały czas są w tym wykazie umieszczane insuliny, wcześniej także paski do glukometrów! Po raz kolejny wyjaśniamy, o co chodzi w tym wykazie i czy zakup insulin jest rzeczywiście zagrożony?

Czym jest wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności?

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową, obowiązkiem inspektorów farmaceutycznych działających w poszczególnych województwach jest monitorowanie i zgłaszanie do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informacji o lekach, które spełniają kryteria deficytu. Na tej podstawie Minister Zdrowia kompletuje listę preparatów, których dostępność powinna być szczególnie chroniona. Na wykazie umieszcza się leki, których brakuje w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie.

Preparaty wpisane na listę nie mogą być sprzedawane przez hurtownie farmaceutyczne za granicę. Powinno to gwarantować ich większą dostępność w kraju, dla polskich pacjentów. Zakaz oczywiście nie dotyczy pacjentów, którzy zabierają ze sobą potrzebne leki na zagraniczne wyjazdy.

Najnowsze obwieszczenia zawiera 215 pozycji. W wykazie umieszczono wszystkie preparaty insulinowe, jest ich aż 54. Na liście znajdują się m.in. następujące insuliny: Abasaglar, Actrapid, Apidra, Fiasp, Gensulin (wszystkie rodzaje), Humalog, Humalog Mix 25, Humalog Mix 50, Humulin R, Humulin N, Insulatard, Insulin aspart Sanofi, Insuman Basal, Insuman Comb 25, Insuman Rapid, Lantus, Levemir, Liprolog, Mixtard 30, Mixtard 40, Mixtard 50, NovoMix 30, NovoMix 50, NovoRapid, Polhumin MIX (wszystkie rodzaje), Polhumin R, Polhumin N, Ryzodeg, Toujeo, Tresiba.

Na liście znajdują się też, stosowane w cukrzycy typu 2, leki Ozempic i Trulicity oraz lek doustny Jardiance.

Obwieszczenie ma charakter prewencyjny

Po raz kolejny warto zaznaczyć, o czym Ministerstwo Zdrowia informowało niejednokrotnie, iż OBWIESZCZENIE MA CHARAKTER PREWENCYJNY - jest to lista leków, środków spożywczych i wyrobów zagrożonych brakiem dostępności, a nie niedostępnych. Wykaz powstaje przy współpracy z jednostkami podległymi Ministrowi Zdrowia - Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, a także Naczelną Izbą Lekarską, Naczelną Izbą Aptekarską, producentami produktów leczniczych i wyrobów medycznych i jest na bieżąco aktualizowany.

Pamiętajcie, że każdy rozsądny diabetyk powinien ZAWSZE, nie tylko teraz, mieć niewielki zapas insuliny i potrzebnego osprzętu.

Pełna lista dostępna jest tutaj (w formacie PDF).

Insuliny zagrożone brakiem dostępności


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Wieslawa Jabłonska  IP: 213.134.161.xxx(2022-08-11 18:57:59)
Gdzie jest insulina Apidra Solostar, w całej Warszawie jest nie ośiągalna, hurtownie nie zamawiją ,.....koszmar,co siędzieje ?????????


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Insuliny na liście zagrożonej brakiem dostępności. Czy to oznacza problem z zakupem? Wyjaśniamy!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line