Czym jest wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności?
Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową, obowiązkiem inspektorów farmaceutycznych działających w poszczególnych województwach jest monitorowanie i zgłaszanie do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego informacji o lekach, które spełniają kryteria deficytu. Na tej podstawie Minister Zdrowia kompletuje listę preparatów, których dostępność powinna być szczególnie chroniona. Na wykazie umieszcza się leki, których brakuje w przynajmniej 5 proc. aptek w danym województwie.Preparaty wpisane na listę nie mogą być sprzedawane przez hurtownie farmaceutyczne za granicę. Powinno to gwarantować ich większą dostępność w kraju, dla polskich pacjentów. Zakaz oczywiście nie dotyczy pacjentów, którzy zabierają ze sobą potrzebne leki na zagraniczne wyjazdy. |
Najnowsze obwieszczenia zawiera 215 pozycji. W wykazie umieszczono wszystkie preparaty insulinowe, jest ich aż 54. Na liście znajdują się m.in. następujące insuliny: Abasaglar, Actrapid, Apidra, Fiasp, Gensulin (wszystkie rodzaje), Humalog, Humalog Mix 25, Humalog Mix 50, Humulin R, Humulin N, Insulatard, Insulin aspart Sanofi, Insuman Basal, Insuman Comb 25, Insuman Rapid, Lantus, Levemir, Liprolog, Mixtard 30, Mixtard 40, Mixtard 50, NovoMix 30, NovoMix 50, NovoRapid, Polhumin MIX (wszystkie rodzaje), Polhumin R, Polhumin N, Ryzodeg, Toujeo, Tresiba.
Na liście znajdują się też, stosowane w cukrzycy typu 2, leki Ozempic i Trulicity oraz lek doustny Jardiance.
Obwieszczenie ma charakter prewencyjny
Po raz kolejny warto zaznaczyć, o czym Ministerstwo Zdrowia informowało niejednokrotnie, iż OBWIESZCZENIE MA CHARAKTER PREWENCYJNY - jest to lista leków, środków spożywczych i wyrobów zagrożonych brakiem dostępności, a nie niedostępnych. Wykaz powstaje przy współpracy z jednostkami podległymi Ministrowi Zdrowia - Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym, a także Naczelną Izbą Lekarską, Naczelną Izbą Aptekarską, producentami produktów leczniczych i wyrobów medycznych i jest na bieżąco aktualizowany.Pamiętajcie, że każdy rozsądny diabetyk powinien ZAWSZE, nie tylko teraz, mieć niewielki zapas insuliny i potrzebnego osprzętu.
Pełna lista dostępna jest tutaj (w formacie PDF).