Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Forum Ekspertów ds. Cukrzycy o podatku cukrowym - gdzie są środki?

źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, dodano: 1 lipca 2022 r.

W dniu 27 czerwca 2022 roku w siedzibie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny odbyło się spotkanie Forum Ekspertów ds. Cukrzycy z Dyrektorem Instytutu, dr Grzegorzem Juszczykiem. Tematem dyskusji były perspektywy efektywnego wydatkowania środków z podatku cukrowego oraz kluczowych zadań zdrowia publicznego. Jak wskazuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków pacjenci z cukrzycą nie mogą czuć się beneficjentami podatku cukrowe, a miało być inaczej.

Forum Ekspertów ds. Cukrzycy reprezentowali Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, prof. Marcin Czech, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, prof. Leszek Czupryniak, Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. Ponadto w dyskusji udział wzięli prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz przedstawiciele INFARMA - Michał Byliniak, Dyrektor Generalny oraz Wojciech Gryta, Wiceprzewodniczący Grupy Diabetologicznej.

Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje w Polsce opłata od środków spożywczych (inaczej opłata cukrowa), wprowadzona ustawą z dnia 14 lutego 2020 r. Wprowadzenie opłaty było uzasadniane korzyściami dla zdrowia publicznego, takimi jak przede wszystkim promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych oraz poprawa jakości diety przez ograniczenie spożycia słodkich napojów. Środki pochodzące z opłaty cukrowej miały być przeznaczone na działania edukacyjne i profilaktyczne oraz świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia osób z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą, otyłością i cukrzycą.

Jak od dawna wskazuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, wprowadzenie właściwych rozwiązań z zakresu alokacji i ewidencji jest konieczne, aby podatek działał w sposób efektywny. Dotychczasowe wykorzystanie środków z opłaty cukrowej jest bowiem dalekie od obietnic i deklaracji składanych w momencie uchwalenia podatku, a pacjenci z cukrzycą nie mogą czuć się beneficjentami tego rozwiązania. To sprawia, że wielu pacjentów - a także klinicystów - jest przekonanych, że pieniądze z tego tytułu rozpłynęły się w systemie i zaczyna wątpić w zasadność wprowadzenia opłaty.

Eksperci podkreślali ponadto, że pieniądze z opłaty cukrowej są niezbędne do zbudowania fundamentów skutecznego systemu zdrowia publicznego.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Forum Ekspertów ds. Cukrzycy o podatku cukrowym - gdzie są środki?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line