Forum Ekspertów ds. Cukrzycy reprezentowali Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, prof. Marcin Czech, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, prof. Leszek Czupryniak, Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. Ponadto w dyskusji udział wzięli prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz przedstawiciele INFARMA - Michał Byliniak, Dyrektor Generalny oraz Wojciech Gryta, Wiceprzewodniczący Grupy Diabetologicznej.
Od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje w Polsce opłata od środków spożywczych (inaczej opłata cukrowa), wprowadzona ustawą z dnia 14 lutego 2020 r. Wprowadzenie opłaty było uzasadniane korzyściami dla zdrowia publicznego, takimi jak przede wszystkim promowanie prozdrowotnych wyborów żywieniowych oraz poprawa jakości diety przez ograniczenie spożycia słodkich napojów. Środki pochodzące z opłaty cukrowej miały być przeznaczone na działania edukacyjne i profilaktyczne oraz świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia osób z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą, otyłością i cukrzycą.
Jak od dawna wskazuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, wprowadzenie właściwych rozwiązań z zakresu alokacji i ewidencji jest konieczne, aby podatek działał w sposób efektywny. Dotychczasowe wykorzystanie środków z opłaty cukrowej jest bowiem dalekie od obietnic i deklaracji składanych w momencie uchwalenia podatku, a pacjenci z cukrzycą nie mogą czuć się beneficjentami tego rozwiązania. To sprawia, że wielu pacjentów - a także klinicystów - jest przekonanych, że pieniądze z tego tytułu rozpłynęły się w systemie i zaczyna wątpić w zasadność wprowadzenia opłaty.
Eksperci podkreślali ponadto, że pieniądze z opłaty cukrowej są niezbędne do zbudowania fundamentów skutecznego systemu zdrowia publicznego.
