Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Konferencja i raport: Szkoła, gmina, system - partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy

źródło: PAP MediaRoom, dodano: 29 czerwca 2022 r.

Według danych OECD 56,7% dorosłych Polaków ma nadwagę lub otyłość, a choroby z nich wynikające powodują skrócenie życia średnio o 3 lata i 10 miesięcy. Epidemia nadwagi i otyłości dotyczy w sposób szczególny polskich dzieci i młodzieży - pomimo licznych rozproszonych działań edukacji i prewencji zdrowotnej, rośnie odsetek uczniów z nadmierną masą ciała, a przeciążony system opieki zdrowotnej nie oferuje w stopniu zadawalającym skutecznej, powszechnej diagnostyki i leczenia otyłości dzieci i młodzieży. W Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona premierze raportu Cities Changing Diabetes.


W konferencji udział wzięli:
 • Maciej Miłkowski - podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia,
 • dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka - kierownika projektu Cities Changing Diabetes w Polsce,
 • dr hab. Iwona Kowalska-Bobko - przedstawiciela Rady Naukowej Cities Changing Diabetes w Polsce,
 • prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak - przedstawiciela Rady Naukowej Cities Changing Diabetes w Polsce,
 • prof. dr hab. n. med. Maciej Małecki - przedstawiciela Rady Naukowej Cities Changing Diabetes w Polsce,
 • dr hab. n. med. Michał Brzeziński - reprezentującego Gdański Uniwersytet Medyczny,
 • Elżbieta Kois-Żurek - dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa,
 • Beata Krzyszton-Ulijasz - naczelnika Wydziału w Biurze Polityki Zdrowotnej Urzędu M.St. Warszawy,
 • Grzegorz Błażewicz - zastępcy Rzecznika Praw Pacjenta,
 • Magdalena Paradzińska - dyrektor generalnej Novo Nordisk Polska.

Zobacz nagranie konferencji

Raport otwarcia Programu CCD w Polsce

Opublikowany został "raport otwarcia" Programu CCD w Polsce - raport dedykowany zdrowiu polskich uczniów i nauczycieli w kontekście zapadalności na otyłość i cukrzycę typu 2. Raport prezentuje aspekty kliniczne i społeczne cukrzycy, zawiera przegląd badań wtórnych zdrowia i stylu życia polskich uczniów i nauczycieli, w sposób syntetyczny przedstawia historię edukacji zdrowotnej w polskich szkołach. Kluczową część raportu stanowi prezentacja wyników badań ankietowych, zrealizowanych w populacji nauczycieli podstawowych szkół samorządowych Krakowa i Warszawy. Celem badania, w którym udział wzięło ponad 4200 nauczycieli, było uzyskanie informacji o poziomie wiedzy na temat cukrzycy, zbadanie doświadczenia własnego nauczycieli w kontakcie z uczniami chorymi na cukrzycę typu 1 oraz poznanie subiektywnej samooceny masy ciała i stylu życia nauczycieli. W ramach prezentacji wyników badania ankietowego, raport zawiera syntetyzujący opis profili wiekowych nauczycieli biorących udział w projekcie.

Raport przedstawia rekomendacje interwencji służących budowaniu skutecznej profilaktyki oraz kompleksowej diagnostyki i leczenia choroby otyłościowej (epidemiologicznej "matki" cukrzycy typu 2), a także rekomendacje interwencji pożądanych w obszarze opieki nad uczniem pacjentem z cukrzycą typu 1 w placówkach oświatowych.

Autorzy wierzą, że zaprezentowane w raporcie dane, a w szczególności opracowane we współpracy z wybitnymi polskimi ekspertami propozycje interwencji systemowych oraz szkolnych, przyczynią się w sposób znaczący do podjęcia zdecydowanych, długofalowych i kompleksowych działań dedykowanych zatrzymaniu epidemicznego wzrostu zachorowalności w Polsce na chorobę otyłościową i cukrzycę typu 2.

Pełna wersja raportu można pobrać tutaj (plik PDF).Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Konferencja i raport: Szkoła, gmina, system - partnerstwo przeciw epidemii otyłości i cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line