Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nadchodzi FreeStyle Libre 4? Oprócz poziomu cukru będziemy monitorować ketony!

źródło: komunikat prasowy Abbott (po angielsku), dodano: 10 czerwca 2022 r.

Z początkiem czerwca firma Abbott ogłosiła w komunikacie prasowym, że opracowuje nowy czujnik, który będzie stale monitorował poziom glukozy, a także ketonów. System został zakwalifikowany do programu przełomowych urządzeń prowadzonych przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), które ma na celu przyspieszenie przeglądu innowacyjnych technologii, które mogą poprawić jakość życia osób z zagrażającymi życiu lub nieodwracalnie wyniszczającymi chorobami lub stanami. Firma Abbott prowadzi już badania kliniczne nad systemem monitorowania glukozy i ketonów. Próby kluczowe odbędą się w 2023 roku. Czy to oznacza, że wkrótce na rynku pojawi się FreeStyle Libre 4?

"Firma Abbott zrewolucjonizowała opiekę diabetologiczną dzięki technologii FreeStyle Libre® , która jest numerem jeden w ciągłym monitorowaniu stężenia glukozy używanym przez 4 miliony ludzi na całym świecie" - powiedział Jared Watkin, starszy wiceprezes działu opieki diabetologicznej firmy Abbott. "Projektujemy nasz system monitorowania glukozy i ketonów za pomocą doskonałej technologii, która połączy się z wiodącymi w branży pompami insulinowymi, aby stworzyć najlepsze w swojej klasie rozwiązanie. Jesteśmy optymistami, że będzie to kolejny duży postęp w technologii diabetologicznej i przełom dla osób z cukrzycą, zwłaszcza tych, u których występuje ryzyko rozwoju cukrzycowej kwasicy ketonowej".

Czujnik glukozy i ketonów będzie miał taki sam rozmiar jak czujnik FreeStyle Libre 3 firmy Abbott, najmniejszy i najcieńszy na świecie czujnik do ciągłego monitorowania glukozy (CGM) i będzie łączył się z cyfrowym ekosystemem firmy Abbott, w tym z aplikacjami mobilnymi dla osób i opiekunów oraz w chmurze, opartej na oprogramowaniu do zarządzania danymi do zdalnego monitorowania przez pracowników służby zdrowia.


Ciągłe monitorowanie stężenia glukozy i ketonów jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą, które mogą być bardziej narażone na rozwój cukrzycowej kwasicy ketonowej (DKA), stanu potencjalnie zagrażającego życiu, gdy poziom ketonów wzrasta do niebezpiecznego poziomu we krwi.

Kwasica ketonowa (DKA) jest coraz większym problemem na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych każdego roku odnotowuje się setki tysięcy wizyt na izbie przyjęć i hospitalizacji z powodu DKA. Jednak dzisiaj niewiele osób z cukrzycą regularnie monitoruje stan ketonów, ponieważ obecne metody testowania - zazwyczaj z użyciem krwi lub moczu - są kosztowne i uciążliwe. Dodanie ciągłego monitorowania ketonów do systemu ciągłego monitorowania glikemii eliminuje potrzebę oddzielnego testu ketonowego.

Ostatnie badania pokazują, że ciągłe monitorowanie ciał ketonowych (CKM) może pomóc w zapobieganiu kwasicy ketonowej. Dzięki ciągłemu monitorowaniu wzrost poziomu ketonów może być wcześnie wykryty, jako ostrzeżenie przed zbliżającą się kwasicą ketonową. Czołowi eksperci ds. cukrzycy wezwali do rozszerzenia monitorowania ciał ketonowych, w tym integracji z technologią CGM w jednym czujniku. Niekontrolowane poziomy ketonów mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób z cukrzycą, zwłaszcza dzieci i młodych dorosłych z cukrzycą typu 1.

"W swojej praktyce widziałem liczne przypadki kwasicy ketonowej u nastolatków i dzieci, którym można było zapobiec dzięki ciągłemu monitorowaniu ketonów" - powiedział dr Kurt Midyett, endokrynolog dziecięcy i dyrektor medyczny w Midwest Pediatric Specialists w Overland Park w stanie Kansas. "Dostarczenie osobom chorym na cukrzycę możliwości ciągłego monitorowania zarówno glukozy, jak i ciał ketonowych za pomocą jednego, intuicyjnego urządzenia jest ważnym krokiem naprzód w opiece diabetologicznej, ponieważ pozwoli pacjentom wykryć rosnący poziom ketonów i interweniować, zanim rozwinie się pełnoobjawowa kwasica ketonowa".


"DKA pozostaje krytycznym problemem dla zbyt wielu osób z cukrzycą typu 1. Przyklaskujemy firmie Abbott za rozwiązanie tego problemu, który JDRF jest również zaangażowany w rozwiązanie" - powiedział dr Aaron J. Kowalski, dyrektor generalny JDRF. "JDRF wspiera rozwój systemów CGM/CKM, takich jak ten, który opracowuje firma Abbott. Systemy CGM/CKM będą kluczem do zmniejszenia częstości występowania DKA w populacji chorych na cukrzycę. Ponadto urządzenia CGM/CKM, które mogą ostrzegać o zbliżającej się DKA, będą miały kluczowe znaczenie dla umożliwienia szersze przyjęcie i bezpieczne, skuteczne stosowanie inhibitorów kotransportera glukozowo-sodowego (SGLT). Inhibitory SGLT poprawiają poziom glukozy we krwi i oczekuje się, że poprawią wyniki w pracy serca i nerek u osób z cukrzycą typu 1, ale zostały powstrzymywane, ponieważ zwiększają ryzyko DKA."

Firma Abbott prowadzi już badania kliniczne nad systemem monitorowania glukozy i ketonów. Próby kluczowe odbędą się w 2023 roku. Abbott planuje nawiązać współpracę z wiodącymi producentami pomp insulinowych, aby system podwójnego monitorowania był interoperacyjny z systemami podawania insuliny.

Oryginalną treść komunikatu prasowego opublikowano w języku angielskim. Tłumaczenie własne portalu mojacukrzyca.org nieautoryzowane przez firmę Abbott.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Nadchodzi FreeStyle Libre 4? Oprócz poziomu cukru będziemy monitorować ketony!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line