Podczas XXIII Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Gdańsku odbyła się wyjątkowa sesja firmy Abbott poświęcona temu, jak nowoczesna technologia zmienia życie pacjentów i codzienną praktykę diabetologów. W debacie ekspertów udział wzięli prof. Małgorzata Myśliwiec, prof. Leszek Czupryniak oraz prof. Maciej Małecki. Swoją historią zmagań z cukrzycą podzielił się też Zbigniew Hołdys.
Profesor Leszek Czupryniak podczas spotkania powiedział, że lekarze ze wszystkich systemów do monitorowania glikemii, jakie obecnie są dostępne na rynku, największe doświadczenie mają właśnie z systemem FreeStyle Libre. Obecny jest w Polsce od ponad pięciu lat i ma szansę zmienić sposób leczenia cukrzycy, co de facto już się dzieje. Dotychczasowe podejście mówiące o stosowaniu systemów do monitoringu glikemii tylko u pacjentów z cukrzycą typu 1 odchodzi do lamusa. Ciągłe monitorowanie jest ważne dla każdego pacjenta z cukrzycą, niezależnie od typu cukrzycy.
Oczy szeroko otwarte
Samokontrolę glikemii porównuje się często do prowadzenia samochodu z zamkniętymi lub otwartymi oczami. Pacjent, który stosuje glukometr ma jedynie kilka punktowych wyników w ciągu dnia. Nawet jeśli zmierzy on poziom cukru 10 razy na dobę, to i tak to jest tylko 10 pomiarów - ze ściśle określonych momentów, zazwyczaj na czczo, przed jedzeniem, po jedzeniu. To tak jakby próbować prowadzić samochód z zamkniętymi oczami. Bardzo trudno będzie dojechać do celu, jeśli w trakcie jazdy możemy jedynie kilkukrotnie otworzyć oczy. Tak samo nie da się skutecznie kontrolować cukrzycy mając jedynie kilka pojedynczych wyników pomiaru cukru.Hemoglobina glikowana nie odzwierciedla zmienności glikemii, a bardzo ważne jest, aby zmienność glikemii była jak najmniejsza. Już teraz wiadomo, że duża zmienność glikemii jest czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Zarówno lekarzom, jak i pacjentom powinno zależeć na tym, aby zmienność glikemii była jak najmniejsza.
Im więcej pomiarów, tym lepsze decyzje i co za tym idzie niższy odsetek hemoglobiny glikowanej - powiedział prof. Maciej Małecki prezentując wyniki najnowszych badań. Dotyczy to zarówno Polski, jak i całego świata. Im częściej pacjent korzysta z systemu do ciągłego monitorowania glikemii, tym więcej korzyści odnosi. Pacjenci z cukrzycą w Polsce częściej dokonują pomiarów niż reszta pacjentów na świecie i jednocześnie mają niższy poziom hemoglobiny glikowanej - jedno wynika z drugiego. Dodatkowo pacjenci w Polsce dłużej pozostawali w docelowym zakresie glikemii.
Na tle świata Polska wypada najlepiej. Jest to głos do decydentów, że warto polskich pacjentów uzbroić w nowoczesne narzędzia, ponieważ korzystają z nich umiejętnie a dzięki temu osiągają bardzo dobre wyniki, lepsze wyrównanie cukrzycy i mniej powikłań przewlekłych. Warto wyposażyć w technologię nie tylko populację pediatryczną, ale również populację osób dorosłych chorych na cukrzycę - skomentowała prof. Małgorzata Myśliwiec.
Czas w zakresie docelowym w praktyce
Czas w zakresie docelowym (Time In Range) stał się nowym kamieniem milowym w diabetologii. Badania retrospektywne pozwoliły wskazać, że im więcej czasu w ciągu doby spędzonego w docelowym zakresie glikemii, tym mniejsza częstość przewlekłych powikłań cukrzycy.Jak wskazują dane pozyskane z Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce co 20 minut wyjeżdża karetka do pacjenta z powodu hipoglikemii. Wiąże się także to z hospitalizacją pacjenta. Każda hipoglikemia bardzo źle wpływa na układ sercowo-naczyniowy, w tym na mózg pacjenta. Bardzo ważna jest prewencja hipoglikemii. I to daje system FreeStyle Libre. Umożliwia zwiększenie czasu w zakresie docelowym glikemii, ograniczenie wystąpienia nie tylko przewlekłych, ale także i ostrych powikłań cukrzycy. - powiedziała prof. Małgorzata Myśliwiec.
Jakie korzyści daje korzystanie z parametru Time in Range? Dzięki praktycznej wizualizacji łatwiej dokonać oceny i interpretacji wyników, lekarz i pacjent mogą szybko zobaczyć jak dobrze jest kontrolowana cukrzyca, co wpływa na motywację pacjenta i jego dalszą edukację. Pacjent łatwo może zrozumieć, jak posiłki wpływają na jego glikemię oraz jakie pozytywne działanie na poziom cukru ma aktywność fizyczna.
Zastosowanie systemu pozwala obniżyć cukier, czyli de facto działa on jak lek. Tego typu rozwiązania to nie tylko diagnostyka, ale także działanie terapeutyczne - powiedział prof. Leszek Czupryniak.
Zbigniew Hołdys o życiu z cukrzycą
Podczas spotkania Zbigniew Hołdys opowiedział swoją historię. Mówił o tym, kiedy u niego wykryto cukrzycę i jakie stosowano leczenie. Zwrócił uwagę na niską świadomość o dostępności nowoczesnych terapii wśród pacjentów i konieczność ciągłej edukacji.Nie lubię się kłuć w palec. Zacząłem korzystać z FreeStyle Libre i nagle okazało się, że mogę zmierzyć cukier 30 razy w ciągu dnia i wszystko widzę, że cukier idzie w górę, w dół. Zjadłem jakąś zupę z makaronem i nagle wystrzeliło w górę. Zjadłem surówkę - kiszoną kapustę, ale z cukrem i też do góry. Zacząłem te rzeczy widzieć. To jest znakomity element edukacyjny - opowiedział Zbigniew Hołdys i dodaje: zacząłem kontrolować swoje postępowanie i robię to bez złości, nie obrażam się na jedzenie. Jestem świadomy. FreeStyle Libre jest dla mnie takim dobrym przewodnikiem, który pokazuje jak postępować.
Zbigniew Hołdys przyznał, że dość późno zaczął zajmować się swoją cukrzycą, ale dzięki zastosowaniu FreeStyle Libre zarządzanie chorobą stało się łatwiejsze. Teraz ma świadomość o tym, jak jedzenie wpływa na jego glikemię, wie czego unikać, a na co można sobie pozwolić. Nie chciałby nigdy rezygnować ze stosowania systemu do ciągłego monitorowania glikemii, bo to daje mu ogromną wolność i poczucie bezpieczeństwa.
Autor Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org
Artykuł promocyjny.
ADC-58275 v1.0