Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Priorytety i wyzwania w polskiej i europejskiej polityce lekowej

źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, dodano: 31 maja 2022 r.

W dniu 25 maja 2022 w Warszawie odbyła się konferencja "Priorytety i wyzwania w polskiej i europejskiej polityce lekowej". W panelu pt. "innowacyjne technologie diagnostyczne i terapeutyczne w cukrzycy - możliwości sfinansowania nowoczesnej opieki kompleksowej" udział wzięli Prezes ZG PSD Anna Śliwińska, prof. Dorota Zozulińska - Ziółkiewicz, prof. Leszek Czupryniak oraz specjalista ds. systemu opieki zdrowotnej prof. Maciej Niewada. Spotkanie poprowadził minister Krzysztof Łanda. Podczas panelu uczestnicy omawiali obecny stan opieki nad osobami chorymi na cukrzycę oraz zmiany, które należy wprowadzić, aby zatrzymać rozwój pandemii tej groźnej choroby.

Paneliści zgodnie stwierdzili, że ostatnie lata przyniosły przełom w dostępie zarówno do nowoczesnych technologii monitorowania cukrzycy, jak i innowacyjnych leków. Umożliwiło to poprawę efektywności leczenia chorych, co miało szczególne znaczenie w okresie pandemii COVID -19.

Monitorowanie glikemii jest pierwszym krokiem do właściwego leczenia cukrzycy, nowoczesne systemy do monitorowania dają możliwość nie tylko optymalnego kontrolowania glikemii, ale są też narzędziem edukacyjnym, podnoszącym świadomość chorego na temat wpływu diety i aktywności fizycznej na poziom cukru we krwi.

Jedną z istotnych zalet jest możliwość dzielenia się danymi z systemu z lekarzem i pielęgniarką za pośrednictwem aplikacji, co poprawia jakość kontaktu z personelem medycznym. Ma to ogromne znaczenie również w świetle trudności z dostępem do specjalistów. Jak wykazują analizy farmakoekonomiczne, technologie te są opłacalne kosztowo, co stanowi dodatkowy argument przemawiający za ich upowszechnieniem. Systemy są obecnie dostępne z refundacją dla ograniczonych grup pacjentów, jednak jak zaapelowała prezes Anna Śliwińska, dostęp ten powinien zostać poszerzony na kolejne grupy chorych, a docelowo na wszystkich. Paneliści zgodnie poparli ten wniosek.

Jak wskazali dyskutanci, leczenie cukrzycy zgodnie z wytycznymi zarówno światowymi, jak i polskimi, nie jest możliwe bez dostępu do innowacyjnych terapii. Tu również wiele dobrego zadziało się dzięki decyzjom ministra Macieja Miłkowskiego, jednak istnieją nadal ważne niezaspokojone potrzeby w zakresie dostępności do leków inkretynowych i flozyn dla chorych na cukrzycę. Korzyści z szerszej refundacji przełożą się nie tylko na efektywniejszą opiekę teraz, ale spowodują ograniczenie kolosalnych kosztów pośrednich, jakie generuje cukrzyca nie tylko dla ministerstwa zdrowia, ale dla całego budżetu państwa.

Paneliści wyrazili nadzieję, że szerokie udostępnienie nowoczesnych technologii oraz leków to kwestia najbliższej przyszłości.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Priorytety i wyzwania w polskiej i europejskiej polityce lekowej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line