Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Tarnogrodzka Szkoła Cukrzycy ruszyła po przerwie

źródło: Tarnogrodzka Szkoła Cukrzycy, dodano: 16 maja 2022 r.

Po przerwie spowodowanej koronawirusem swoje działania edukacyjne na terenie Tarnogrodu wznowiła Tarnogrodzka Szkoła Cukrzycy. Odbyły się już dwa stacjonarne spotkania: w kwietniu poświęcone zasadom odżywiania i diety dla chorych na cukrzycę oraz w maju na temat zawału serca i udaru mózgu oraz zespołowi metabolicznemu jako problemowi społecznemu. Spotkania prowadził dr Roman Cichocki, który pełni obowiązki prezesa Koła diabetyków w Tarnogrodzie. Przeczytaj podsumowanie spotkań.

Spotkanie w kwietniu

Dnia 7 kwietnia 2022 roku w Tarnogrodzie diabetycy zorganizowali spotkanie na temat odżywiania i diety dla chorych na cukrzycę. Spotkanie odbyło się w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. W spotkaniu uczestniczyli chorzy na cukrzycę, osoby zainteresowane oraz osoby z Klubu Seniora w Tarnogrodzie. Spotkanie prowadził dr Roman Cichocki, Kierownik Niepublicznego zakładu Opieki Zdrowotnej w Tarnogrodzie, pełniący obowiązki prezesa Koła diabetyków w Tarnogrodzie.

W spotkaniu uczestniczyła lek. med. Ewa Lukaszczyk, Małgorzata Chmielecka pielęgniarka opiekująca się kołem w Tarnogrodzie pod względem medycznym i informacyjnym. Wykład w temacie diety i właściwego odżywiana prowadziła Pani Agnieszka Betlej z firmy ASCENSIA Diabetes Care, która zajmuje się glukometrami Contour.

Pani Agnieszka mówiła o diecie i celach leczenia diabetologicznego w cukrzycy oraz o zaleceniach dietetycznych dla osób z cukrzycą typ 2. "Nie stój w miejscu - ćwicz, jedz zdrowo" mówiła Pani Agnieszka.

Co to znaczy odżywiać się zdrowo:
 • jeść posiłki regularnie, rozpoczynając od śniadania.
 • nie przejadać się
 • nie jeść bezpośrednio przed snem
 • jeść posiłki urozmaicone
 • codziennie jeść warzywa
 • jeść owoce w umiarkowanych ilościach
 • unikać cukru i produktów zawierających cukier
 • unikać tłustych potraw
 • gasić pragnienie wodą
 • unikać podjadania pomiędzy posiłkami
.Spróbuj wprowadzić do swojej kuchni tych kilka prostych rad, które pomogą Ci w utrzymaniu poziomu cukru we krwi na pożądanym poziomie. Za dzisiejsze spotkanie dziękujemy. Warto było przyjść i posłuchać.

Spotkanie w maju

Dnia 5 maja 2022 roku w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie edukacyjne w Tarnogrodzkiej Szkole Cukrzycy. Wykład pod tytułem "Zawał serca, udar mózgu - czy to też powikłania cukrzycy? Zespół metaboliczny - problem społeczny XXI wieku" poprowadził dr Roman Cichocki, Kierownik Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Tarnogrodzie. Wykład został przygotowany przez Porozumienie Zielonogórskie Lekarzy, podpisał lek Andrzej Paciorkowski, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii.

Z wykładu dowiedzieliśmy się, że choroby układu sercowo - naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę zgonu. Są też częstą przyczyną ciężkiego kalectwa, zmieniającego życie chorego i jego najbliższych.

Najważniejsze z nich to choroba niedokrwienna serca oraz miażdżyca naczyń mózgowych. Cukrzyca przyśpiesza rozwój miażdżycy tętnic. Miażdżyca tętnic powoduje utrudnienie w przepływie krwi która dostarcza tlen i substancje odżywcze do serca.

Czynniki wpływające na rozwój miażdżycy
 • Cechy osobnicze - wiek, płeć, obciążenie genetyczne i rodzinne.
 • Choroby przyśpieszające rozwój miażdżycy - nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej (cholesterol, trójglicerydy).
 • Cechy stylu życia - palenie papierosów, nieprawidłowy sposób odżywiania, brak aktywności fizycznej.
Choroba niedokrwienna serca i zawał serca

Badania wykazały, że źle leczona cukrzyca zwiększa 5-krotnie ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Typowe objawy to ucisk w okolicy mostka, pieczenie, rozpieranie, ból promieniujący do żuchwy, lewego łokcia lub między łopatkami. W diagnostyce choroby niedokrwiennej serca wykorzystujemy EKG, spoczynkowe, EKG wysiłkowe, echo serca, koronografię.

Udar mózgu

W Polsce notuje się 75 tysięcy nowych udarów rocznie. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu u osób ze źle kontrolowaną cukrzycą zwiększa się 3-krotnie. Główną przyczyną udaru mózgu stanowi miażdżyca tętnic szyjnych i rozsiane zmiany miażdżycowe tętnic wewnątrzczaszkowych. W diagnozowaniu stosowane są: USG, Dopler tętnic, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

Zespół metaboliczny

Zespół metaboliczny jest zbiorem wielu czynników ryzyka: otyłość, zaburzenia tolerancji glukozy, zwiększenie stężenia trójglicerydów, zwiększenie stężenia dobrego cholesterolu HDL, podwyższenie ciśnienia tętniczego. Aby rozpoznać zespół metaboliczny, oprócz otyłości brzusznej, należy stwierdzić dwa dodatkowe kryteria spośród wymienionych wcześniej.

Zwiększenie aktywności fizycznej to najczęściej ignorowane przez pacjentów zalecenia lekarskie. To, że edukacja w cukrzycy jest niezwykle ważna pisał o tym sto lat temu prof. Ellion Joslin iż "chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej".

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, chorych, na kolejne spotkanie w czerwcu.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: Tarnogrodzka Szkoła Cukrzycy ruszyła po przerwie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line