Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

ATTD 2022 - podsumowanie czwartego dnia konferencji

autorka tekstu: Adrianna Maciejczyk (Ja Cukrzyk), dodano: 4 maja 2022 r.

W dniach od 27 do 30 kwietnia 2022 roku w Barcelonie oraz on-line odbywała się 15 edycja międzynarodowej konferencji Advanced Technologies & Treatments for Diabetes (Zaawansowane technologie i metody leczenia cukrzycy). Przedstawiamy podsumowanie ostatniego, czwartego dnia konferencji, przygotowane przez Adę Maciejczyk z bloga Ja Cukrzyk, a w nim m.in. o doświadczeniach z systemem CGM Dexcom G6, aktualne zalecenia odnośnie systemów AID, o sporcie w kontekście zamkniętej pętli i o tym, jak ułatwić używanie CGM osobom z cukrzycą typu 2.

Zaprezentowane tematy i zagadnienia z konferencji Advanced Technologies & Treatments for Diabetes to subiektywny wybór autorki tekstu. Tekst początkowo opublikowany był na Facebook Ja Cukrzyk. Dziękujemy Adzie za zgodę na przedruk.


Pierwsza sesja, w której dziś uczestniczyłam, była organizowana przez firmę Dexcom. Adiunkt Eileen Faulds opowiadała o doświadczeniach z systemem CGM Dexcom G6 wśród pacjentów covidowych w jej szpitalu w Ohio. W kwietniu 2020 roku FDA wydała zgodę na używanie systemów CGM w warunkach szpitalnych i podejmowanie decyzji odnośnie leczenia na podstawie danych z CGM. Faulds opowiedziała w jaki sposób przygotowano personel medyczny do używania systemu CGM. Podkreśliła też, że na początku była przekonana, że to lekarze będą mieli najważniejszą rolę w procesie śledzenia pacjentów, ale okazało się, że pielęgniarki fantastycznie radziły sobie z systemem i wspieraniem pacjentów. CGM ułatwił bardzo pracę pielęgniarek, które nie musiały już wykonywać tylu pomiarów z krwi i w przypadku pacjentów, którzy mieli Dexcom G6 na telefonie, miały dane w swoich aplikacjach Dexcom Follow. Używanie CGM stało się tak ważne, że kurs z jego obsługi został włączony do corocznych treningów dla pielęgniarek.Podczas sesji plenarnej na temat zamkniętej pętli doktor Revital Nimri przypomniała jakie są aktualne zalecenia odnośnie systemów AID (automated Insulin Delivery). Jak podkreśla Nimri są to systemy, które wspierają osoby z cukrzycą i dają więcej czasu w zakresie. Według doktor, każdy dorosły diabetyk z cukrzycą typu 1 powinien mieć możliwość używania systemu, jeśli chce. Przez niewielką ilość badań na małych dzieciach ten system zatwierdzony jest dopiero od wieku przedszkolnego (wiek różni się w zależności od systemu). Z tego samego powodu diabetyczki w ciąży również nie są w grupie, której proponowany jest system zamkniętej pętli. Nimri powiedziała też, że badania pokazują, że zamknięta pętla sprawdza się dobrze u osób z cukrzycą typu drugiego i jeśli nie występują choroby współistniejące, te osoby powinny mieć możliwość korzystania z pętli.

Podczas tej sesji poruszono też sport w kontekście zamkniętej pętli. Najważniejsze zasady postępowania to m.in. ustawienie wyższych wartości docelowych nawet do dwóch godziny przed rozpoczęciem aktywności, szczególnie przy długotrwałych ćwiczeniach tlenowych. Wspomniano też, że unikanie aktywności w szczycie działania insuliny wydaje się zwiększać efektywność pętli w czasie ćwiczeń. Podkreślono też, że bardzo ważne jest zatrzymanie pompy i podawania insuliny, jeśli odpinamy pompę na pewien czas np. podczas ćwiczeń. Należy to robić, aby algorytm nie podawał insuliny i mógł pracować poprawnie i nie „wariował”. Zasugerowano też, że mimo iż w tej chwili nie ma specjalnych rekomendacji odnośnie TIR na pętli, ten temat pojawia się w związku z tym, że urządzenia są w stanie tak bardzo wspierać pacjentów.Również dziś czekał na nas polski akcent w postaci prezentacji dr Katarzyny Gajewskiej, psycholog i edukatorki cukrzycowej, która od kilku lat mieszka w Irlandii. Dr Gajewska analizowała jaki dostęp mają do pomp insulinowych dorośli diabetycy w Irlandii i co determinuje szanse na jej otrzymanie. Dr Gajewska zaprezentowała mapę szpitali irlandzkich, które posiadają lub nie pompy insulinowe. Okazało się, że wiele z nich nie posiada tych technologii. Dostęp jest związany z 4 wyróżnionymi przez badaczkę barierami: Struktury, Wielkości kliniki, Świadomości i wpływu pacjenta i lekarza (nastawienia i poglądów).Najlepszą sesją dziś był team Dr Steven Edelman i Dr William Polonsky, których możecie pamiętać z wczoraj. Dziś opowiadali oni o tym, jak ułatwić używanie CGM osobom z cukrzycą typu 2. Dr Edelman dał praktyczne rady odnośnie ustawiania alarmów. Według niego, jeśli pacjent chce poprawić czas w zakresie, alarmy na poziomie 180 mg/dl nie pomogą, bo gdy będą dzwonić, nie mamy czasu na reakcję. On podpowiada swoim pacjentom, aby ustawić je na 150 mg/dl i ewentualnie reagować zanim będziemy już w hiperglikemii. Edelman wskazał też, że dźwięki alarmu w systemie Dexcom G6 można modyfikować i wybrać melodie, które bardziej przypadają nam do gustu i na które będziemy lepiej reagować (wg. Edelmana ustawione fabrycznie melodie bardzo frustrują). Wspomniano też o możliwości ustawiania schematów alarmów np. na dzień i na noc.Dr Polonsky wskazał jak ważne jest dawanie pacjentom możliwości zobaczenia postępów. Powiedział, że porównywanie profilu AGP z ostatniej wizyty i aktualnej może być bardzo motywujące dla diabetyków i łatwiej będzie im kontynuować postępy.

Wysłuchałam też sesji prof. Bruce Buckinghama na temat jedzenia i zamkniętej pętli. Profesor twierdzi, że osoby na pętli, które zapominają podać bolusa mają trochę mniej grzechów na sumieniu, ponieważ system jest w stanie zmniejszyć wielkość hiperglikemii przez automatyczne podawanie insuliny. Profesor przyznał też, że podawanie zbyt późno lub zapominanie o bolusie prawie zawsze prowadzi do hiperglikemii a potem do hipoglikemii, bo czas aktywnej insuliny nie pokrywa się z wyrzutem glukozy z jedzenia.

Na koniec dnia miałam też okazję wysłuchać bardzo ważnej i potrzebnej sesji dotyczącej cukrzycy u kobiet. Poruszono tematy takie jak ryzyko innych chorób przy cukrzycy, glikemię w czasie cyklu menstruacyjnego, problem stresu i zaburzeń odżywiania u kobiet z cukrzycą. Temat kobiet i cukrzycy jest dla mnie tak ważny, że postanowiłam poświęcić mu oddzielny post, którego możecie spodziewać się bardzo niedługo na Facebooku. Tegoroczna konferencja nie zawiodła, bardzo się cieszę, że miałam szansę brać w niej udział i zdobyć tyle wiedzy! Podzielę się z Wami też smaczkami technologicznymi niedługo.

Adrianna Maciejczyk, w Internecie znana jako Ja Cukrzyk, od lat prowadzi bloga o cukrzycy w mediach społecznościowych. Możemy śledzić jej poczynania na Facebooku, Instagramie, YouTube i Twitterze. Ja cukrzyk pokazuje słodką stronę cukrzycy. U Ady jest zabawnie, słodko i technologicznie. Blogerka testuje wszystko, co przydatne w świecie diabetyka, ale bez niepotrzebnego przemądrzania. Ada jest także autorką tekstów poświęconych tematyce cukrzycowej, a w ostatnim czasie mocno rozkręciła projekt dla kobiet z cukrzycą o nazwie "Cukrzyca dla dziewczyn", podczas którego organizuje pogadanki i wykłady o cukrzycy, zarówno w formule stacjonarnej, jak i on-line.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: ATTD 2022 - podsumowanie czwartego dnia konferencji
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 29 maja 2023 r.

Zadaj pytanie on-line