Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 maja 2022 roku

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 27 kwietnia 2022 r.

Miniterstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2022 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 maja 2022 r. Tradycyjnie już monitorujemy i sprawdzamy wszystkie zmiany, jakie zaszły na liście dla diabetyków. Największą zmianą jest dodanie kolejnych refundowanych igieł dla diabetyków - po raz pierwszy o długości 4 mm! Dla dwóch leków z grupy flozyn - Forxiga (dapagliflozyna) i Jardiance (empagliflozyna), obok leczenia cukrzycy, nastąpiło rozszerzenie aktualnego wskazania refundacyjnego w zakresie niewydolności serca. Sprawdź, co dokładnie się zmieni.

Insuliny

Brak istotnych zmian na liście leków refundowanych. Jedyna zmiana dotyczy insuliny Apidra. Za 1 fiolkę o pojemności 10 ml zapłacimy teraz 23,04 zł zamiast 24,93 zł (czyli o 1,89 zł mniej), a w przypadku opakowania 5 wkładów po 3 ml zamiast 34,18 zł zapłacimy 33,61 zł (czyli o 57 groszy mniej). Pobierz tabelę z insulinami.

Paski do glukometrów

Z listy definitywnie znikają paski CareSens N i Rightest GS100. Od 1 maja 2022 roku nie kupimy ich już w refundacji - ale czy faktycznie one jeszcze w ogóle były dostępne? Raczej nie.

Niektóre serwisy informacyjne podawały, że na liście pojawiła się nowość - paski testowe Multisure GK. Nie jest to prawda. Te paski są dostępne na liście leków refundowanych od lat. W kwietniu 2022 roku skończyła się dla tych pasków 5 letnia decyzja refundacyjna, która została przedłużona na kolejny okres. Nie jest to nowość, a jedynie przedłużenie refundacji dla tych pasków. Pobierz tabelę z paskami do glukometrów.

Igły do wstrzykiwaczy

Na liście pojawiło się aż 6 nowych opakowań igieł do wstrzykwiaczy. Cały czas do dyspozycji mamy BD Micro-Fine Plus 0,25x5 mm (31G) i BD Micro-Fine Plus 0,30x8 mm (30G) w cenie 10,50 zł oraz PIC Insupen Orginal 0,25x5 mm (31G) i PIC Insupen Orginal 0,30x8 mm (30G) w cenie 5,51 zł.

Od 1 maja 2022 roku na liście pojawiają się nowe igły refundowane w następujących cenach:
 • Easydrip Classic 0,25x5 mm (31G) - 5,44 zł za opakowanie
 • Easydrip Classic 0,30x8 mm (30G) - 5,44 zł za opakowanie
 • Iglessy 0,23x4 mm (32G) - 5,46 zł za opakowanie
 • Iglessy 0,25x5 mm (31G) - 5,46 zł za opakowanie
 • Iglessy 0,25x6 mm (31G) - 5,46 zł za opakowanie
 • Iglessy 0,30x8 mm (30G) - 5,46 zł za opakowanie
Pobierz tabelę z igłami do wstrzykiwaczy.

Przypominamy, że refundowane igły przysługują pacjentom chorującym na cukrzycę wymagająca podawania insuliny, z ograniczeniem do 4 opakowań igieł na rok dla jednego pacjenta. W celu zakupu refundowanych igieł konieczna jest recepta. Zobacz też program "Pogadajmy o cukrzycy", w którym mówiliśmy o refundacji igieł.

Leki doustne i GLP-1

Dla 51 preparatów stosowanych w cukrzycy nastąpiła podwyżka wysokość dopłaty świadczeniobiorcy (pacjenta) o 1 grosz. Gliclada, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 90 mg, 30 sztuk tanieje o 7 groszy, a Formetic, tabl. powl., 1000 mg, 120 szt tanieje o 1 grosz.

Dla dwóch leków z grupy flozyn - Forxiga (dapagliflozyna) i Jardiance (empagliflozyna) - nastąpiło rozszerzenie aktualnego wskazania refundacyjnego w zakresie niewydolności serca obok leczenia cukrzycy. Nowe wskazanie refundacyjne brzmi następująco: "Przewlekła niewydolność serca u dorosłych pacjentów z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory serca (LVEF mniejsze lub równe 40%) oraz utrzymującymi się objawami choroby w klasie II-IV NYHA pomimo zastosowania terapii opartej na ACEi (lub ARB/ARNi) i lekach z grupy betaadrenolityków oraz jeśli wskazane antagonistach receptora mineralokortykoidów."

Pobierz tabelę z lekami doustnymi i GLP-1.

Ceny obowiązujące od 1 maja 2022 roku

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 maja 2022 roku


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 maja 2022 roku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line