Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Tabletka 'dzień po' - czy w Polsce jest legalna i jak ją dostać?

Artykuł sponsorowany, dodano: 4 kwietnia 2022 r.

Gdy dojdzie do współżycia bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem o wątpliwej skuteczności, ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę może zmniejszyć tabletka "dzień po". Wokół antykoncepcji ratunkowej krąży wiele mitów. Dlatego podpowiadamy, czy jest w Polsce legalna, w jaki sposób można ją dostać i jak ją bezpiecznie zażywać.

Czym są tabletki "dzień po" i czy są legalne w Polsce?

Stosunek bez zabezpieczenia lub z wadliwym zabezpieczeniem w dni płodne może prowadzić do ciąży. W takiej sytuacji niektóre kobiety decydują się na tabletki "dzień po". Nie każdy orientuje się w temacie antykoncepcji awaryjnej, dlatego w tym akapicie przybliżymy temat oraz obalimy pewne mity, które się z nią wiążą. Tabletka "dzień po" to typ antykoncepcji hormonalnej, a konkretnie antykoncepcja ratunkowa, która redukuje ryzyko zajścia w ciążę, opóźniając lub hamując owulację.

Antykoncepcji ratunkowej nie powinno się traktować jako metody wczesnoporonnej. Tabletki "po" nie powodują przerwania istniejącej ciąży - mogą okazać się skuteczne tylko, jeśli do niej nie doszło. Są to jednak środki o wysokiej zawartości hormonów, dlatego nie należy ich nadużywać oraz nie powinny stanowić głównej metody antykoncepcji. Tabletki ratunkowe należy zażywać możliwie najrzadziej, w sytuacjach faktycznie "awaryjnych".

Tabletka "po" - recepta online

Niestety tabletka "dzień po" w Polsce wydawana jest w aptekach wyłącznie z przepisu lekarza. To dla niektórych duże utrudnienie, ponieważ tabletki "dzień po" należy zażyć w możliwie najszybszym czasie od stosunku. Oczekiwanie na lekarza w tym momencie nie jest wskazane. Receptę na tabletki "jeden dzień po" można otrzymać nie tylko od lekarza przyjmującego stacjonarnie, ale również w czasie konsultacji online, chociażby na naszarecepta.pl. To praktyczne rozwiązanie, gdy czas nagli, a ciężko umówić się na wizytę u specjalisty przyjmującego stacjonarnie.

Decydując się na prywatne konsultacje online, należy uzupełnić przygotowany dla pacjentki formularz medyczny oraz dokonać opłaty za usługę. Płatność pobierana jest wyłącznie za konsultację lekarską, podczas której może zostać wystawiona recepta online na tabletki "dzień po". Cena konsultacji różni się na wielu portalach. Jednak w większości przypadków jest korzystniejsza od ceny prywatnej wizyty stacjonarnej. Dodatkowo jest to opcja znacznie szybsza, ponieważ wizyty nie trzeba rezerwować wcześniej. Co więcej, do lekarza nie trzeba dojeżdżać i stać w kolejkach.

Tabletki "po" - od czego zależy ich skuteczność?

By tabletka "dzień po" mogła z wysokim prawdopodobieństwem ochronić kobietę przed zajściem w nieplanowaną ciążę, powinna być przyjęta w krótkim czasie od stosunku. W Polsce dostępne są tabletki, różniące się zaleceniami, co do możliwego czasu połknięcia. Warto wyróżnić preparat, który można zażyć do 5 dni po stosunku (jednak najbardziej skuteczny będzie zażyty w pierwsze 24 godziny od stosunku). Inną opcją jest tabletka, którą można przyjąć do 3 dni od stosunku (jednak najbardziej skuteczna będzie zażyta w pierwsze 12 godzin od stosunku).

W przypadku antykoncepcji ratunkowej liczy się również dopilnowanie dodatkowych czynników - szczególnie należy uważać na wymioty. Jeśli pojawią się krótko po połknięciu pigułki, to istnieje duże ryzyko, że nie zdążyła się wchłonąć i zacząć działać. Wówczas zaleca się jak najszybsze przyjęcie nowej tabletki awaryjnej - i tu czas jest szczególnie istotny, ponieważ od stosunku zapewne sporo go już upłynęło. W opakowaniu znajduje się tylko jedna pigułka, co oznacza, że konieczna będzie ponowna e-recepta. Upływający czas działa na niekorzyść, dlatego konsultacja lekarska online może szybko pomóc.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Lutek  IP: 83.29.190.xxx(2022-04-15 18:16:25)
eeeeee a co wspólnego to ma z cukrzycą ?


Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - Artykuły: Tabletka 'dzień po' - czy w Polsce jest legalna i jak ją dostać?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 2 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line