Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, marzec 2022, nr 3 (314)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 8 marca 2022 r.

Diabetyk

W nowym numerze "Diabetyka", który już trafił na rynek zajęliśmy się m.in. zdrowiem kobiet - potrzebami ich organizmu i zagrożeniami dla zdrowia związanymi z płcią żeńską. To oczywiście w nawiązaniu do marcowego Dnia Kobiet, który natchnął nas do opracowania takiego tematu. O ile płeć nie ma znaczącego wpływu na sposób leczenia cukrzycy, o tyle wiek już tak. Opisaliśmy to w artykule dotyczącym terapii osób starszych, której poświęcony jest też odrębny dział w standardach opieki diabetologicznej (aktualizacja ADA 2022). Ponieważ sezon infekcji jeszcze się nie skończył i wciąż są zakażenia koronawirusem, przyjrzeliśmy się kwestii przewlekłego stosowania witaminy C jako ewentualnej metody zwiększania odporności i potencjalnemu wpływowi tej witaminy na przebieg cukrzycy. Do zajęcia się tym tematem skłonił nas list od czytelnika. Polecamy jego lekturę oraz całego numeru 3.

DiabetykPOCZYTALNIA
Mikrobiom skóry a cukrzyca
Nowa metoda ablacji
Cukrzyca typu 1 przed 6. r. ż.
Kontrola glikemii u młodych diabetyków
Dieta roślinna przy cukrzycy
Cukrzyca ciążowa a późniejszy styl życia
TEMAT NUMERU
Leczenie osób starszych - standardy opieki medycznej (cz. 1)
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wytyczne opieki diabetologicznej - ADA 2022
Jak sprawdzać glikemię? (cz. 1)
Cynk - wszechstronny regulator
POD LUPĄ
Zdrowie kobiety - potrzeby, zagrożenia
Pomoc dla włosów
ABC INSULINOTERAPII
Mieszanki insulin w cukrzycy typu 2
LEKARZ ODPOWIADA
Czy witamina C to panaceum?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
Lecznicze polskie złoto
Przyprawy na dobre trawienie
Przepisy kulinarne
BLIŻEJ NATURY
Niezłe ziółko... Bylica piołun
WARTO WIEDZIEĆ
Opatrunki do apteczki domowej

TEMAT NUMERU
Leczenie osób starszych - standardy opieki medycznej (cz. 1)
Leczenie osób starszych z cukrzycą wymaga regularnej oceny sfer medycznej, psychologicznej, społecznej. Dzięki temu można określić cele i metody terapeutyczne odpowiednie dla danego pacjenta.

W standardach diabetologicznych rekomenduje się wykonywanie u starszych pacjentów badań przesiewowych w kierunku zespołów geriatrycznych (tj. wielolekowości, zaburzeń poznawczych, depresji, nietrzymania moczu, upadków, uporczywego bólu), gdyż mogą one wpływać na samodzielne prowadzenie cukrzycy i obniżać jakość życia. Badania pod kątem powikłań cukrzycy należy dostosować indywidualnie do stanu pacjenta i okresowo powtarzać, ponieważ warunkują one cele i podejście terapeutyczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na powikłania, które mogą rozwijać się w krótkim czasie i znacząco pogorszyć codzienne funkcjonowanie, takie jak powikłania dotyczące wzroku i kończyn dolnych.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Wytyczne opieki diabetologicznej - ADA 2022
Wprowadzając model opieki przewlekłej nad diabetykami, wdrożono wiele interwencji mających na celu poprawę przestrzegania zalecanych standardów leczenia. Jednak główną przeszkodą w zapewnieniu optymalnej opieki jest system ochrony zdrowia, który jest często rozproszony, brakuje mu możliwości korzystania z informacji naukowych, niepotrzebnie powielane są niektóre usługi. Ponadto, system ochrony zdrowia jest źle zaprojektowany do świadczenia skoordynowanej opieki nad chorymi przewlekle.

Skuteczność modelu opieki przewlekłej badano w grupie 53 436 pacjentów z cukrzycą typu 2 objętych podstawową opieką zdrowotną. U osób, którzy zostali włączeni do tego modelu opieki, stwierdzono zmniejszenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego o 56,6%, zmniejszenie powikłań mikronaczyniowych o 11,9% oraz zmniejszenie śmiertelności o 66,1%.

POD LUPĄ
Zdrowie kobiety - potrzeby, zagrożenia
Kobiecość kojarzy się nieodłącznie z kobiecymi kształtami, które są związane ze specyficznym składem ciała. Tkanka tłuszczowa, której tak nie lubimy, w zdrowym zakresie osiąga poziom od 21-24% do 33-36%, w zależności od wieku pań. Im jesteśmy starsze, tym więcej tkanki tłuszczowej gromadzi się w organizmie.

Zapasy tłuszczu to nie tylko zbędne obciążenie. Spełniają istotną rolę w homeostazie organizmu. Przede wszystkim są potrzebne kobietom do zachowania równowagi hormonalnej, ponieważ hormony są pochodzenia lipidowego. Niedobór tkanki tłuszczowej wpływa często na spadek ilości estrogenów, u zbyt szczupłych pań zaburza cykl menstruacyjny, powoduje zanik miesiączki i niepłodność.

Niski poziom kobiecych hormonów w organizmie wiąże się także z szybszym rozwojem osteoporozy. Bardzo ważne, by kontrolować, w jakich partiach ciała gromadzi się tłuszcz i korygować te zmiany aktywnością.

ABC INSULINOTERAPII
Mieszanki insulin w cukrzycy typu 2
U osób z cukrzycą typu 2 zwykle stosuje się terapię tzw. konwencjonalną, w której podaje się fabrycznie przygotowane mieszanki insulin. Są one proste w użyciu i ułatwiają samoopiekę (mniejsza liczba wstrzyknięć, mniejsze ryzyko zapominania o iniekcjach).

Mieszanka zawiera dwie insuliny: jedną długodziałającą, drugą - szybkodziałającą. Pierwsza pokrywa zapotrzebowanie na insulinę w okresie niskiego stężenia glukozy (na czczo, przed posiłkami oraz w nocy). Druga obniża poziom glukozy po posiłkach. Proporcje tych dwóch rodzajów insulin w mieszankach są rożne, a określa je zapis liczbowy. Najczęściej stosowana mieszanka 30/70 oznacza, że znajduje się w niej 30% insuliny szybkodziałającej i 70% długodziałającej.

W nazwach handlowych mieszanek zwykle widnieje jedna liczba, np. 30 lub jedna cyfra, np. 3. To informacja, że w preparacie mieszanki jest 30% insuliny krótkodziałającej, resztę stanowi insulina długodziałająca.

LEKARZ ODPOWIADA
Czy witamina C to panaceum?
Witamina C zawarta w produktach naturalnych jest związkiem labilnym. Ulega rozkładowi w wysokiej temperaturze. Jej zawartość może ulegać zmianom w zależności od warunków transportu, przechowywania, uszkodzenia owoców. Środowisko kwaśne (piklowanie) zachowuje, a zasadowe lub kontakt z żelazem - niszczy. Witamina C tradycyjnie uznawana jest jako środek zwalczający przeziębienie. Część lekarzy kwestionuje to działanie, szukając twardych dowodów. Za jednym z uznanych podręczników medycznych, można przytoczyć opinię, że w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych witamina ta łagodzi objawy i skraca nieco czas trwania choroby.

Często stosowaną dawką jest 1 g na dobę. Górną granicę wyznacza wartość 2 g, ponieważ powyżej tej ilości zaczynają pojawiać się objawy niepożądane, głównie ze strony przewodu pokarmowego. Nie w pełni wchłonięta wit. C powoduje efekt osmotyczny i biegunkę.

Drugim istotnym zagrożeniem jest nadmierne tworzenie szczawianów i formowanie kamieni nerkowych. Dlatego pacjenci z istniejącą kamicą nerkową powinni być szczególnie wyczuleni na dawkę i nie przekraczać 1 g.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

 

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, marzec 2022, nr 3 (314)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 2 czerwca 2023 r.

Zadaj pytanie on-line