Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cicha epidemia dotykająca też Polaków i Ukraińców. Potrzebne natychmiastowe działania

źródło: informacja prasowa, dodano: 10 marca 2022 r.

W drugi czwartek marca tradycyjnie na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nerek (ŚDN). Tegoroczne obchody poświęcone są dobrostanowi pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Jednak w obliczu wydarzeń w Ukrainie, jako Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych (OSOD) chcemy zwrócić uwagę na kilka bardziej podstawowych kwestii związanych z chorymi na PChN, które są naszym zdaniem palące.

Czym jest przewlekła choroba nerek?

Przewlekła choroba nerek dotyka na całym świecie ponad 600 mln ludzi. W Polsce choruje na nią ponad 4,5 mln osób i szacuje się, że rocznie z powodu niewykrycia PChN umiera około 80 tys. osób. W ostatniej z pięciu faz choroby wymaga ona leczenia, które zastępuje funkcję nerek: przeszczepienia albo dializy. Są to zabiegi ratujące życie. Z dializ korzysta codziennie ponad 22 tysiące osób w Polsce. W Ukrainie statystyki związane z zachorowalnością, leczeniem i umieralnością są na podobnym poziomie.

Korytarze życia dla pacjentów przewlekle chorych na granicy

"Z związku z wojną w Ukrainie priorytetem jest zabezpieczenie leczenia pacjentów dializowanych albo w Polsce, albo w Ukrainie. Do Polski przedostało się już wiele chorych osób, które znalazły leczenie w stacjach na terenie całego kraju. I wszystkie sieci stacji dializ deklarują, że mogą przyjąć kolejnych. Docierają do nas jednak sygnały, że część chorych na granicy zawraca, ponieważ kolejki są zbyt duże, a oni nie mogą przerywać leczenia. I choć zdaję sobie sprawę, że de facto w korytarzach życia znajdują się teraz setki tysięcy osób, to jednak niektórzy z nich nie mogą czekać tyle, co inni.

Inną kwestią jest teraz pomoc stacjom, które dalej działają w Ukrainie - tutaj zaopatrzenie w materiały medyczne zaczyna być problematyczne. Dlatego też coraz więcej osób zapewne będzie decydować się na opuszczenie Ukrainy, nawet, jeśli w ich rejonie bezpośrednio nie toczą się działania wojenne
" - mówi Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

Adekwatne wsparcie opieki nad pacjentami nefrologicznymi w Polsce

"PChN to dosłownie cicha epidemia. Co roku tracimy około 80 tys. niezdiagnozowanych osób. O 4% rok do roku rośnie liczba osób wymagających leczenia nerkozastępczego i prognozuje się, że ta dynamika przyspieszy, bo do dotychczasowych czynników ryzyka (inne choroby, szczególnie: cukrzyca oraz choroba wieńcowa oraz starzenie się społeczeństw), dochodzą skutki epidemii COVID-19, o czym już donoszą badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem polski system opieki zdrowotnej od ponad dekady zdaje się nie dostrzegać tych problemów. Brakuje koordynacji działań i środków na edukację, profilaktykę i jakościowe leczenie zakładające pomoc nie tylko nefrologa, ale też: diabetologa, kardiologa czy psychologa" - uzupełnia Iwona Mazur.

Stowarzyszenie, takie jak nasze, może bardzo wesprzeć system zdrowia w zakresie edukacji, niemniej w pozostałych kwestiach bez rozwiązań odgórnych będzie coraz ciężej. Będą zamykane następne ośrodki w kolejnych miejscowościach i o ile w dużych miastach może nie być to tak duży problem, to w mniejszych doprowadzi do "medycznego wykluczenia" wielu potrzebujących. W innych Państwach Europy zabiegi dializ wyceniane są na poziome kilkakrotnie wyższym, nawet - 6-krotnym, niż w Polsce.

Działania dla pacjentów z okazji Światowego Dnia Nerek

Oprócz powyższych apeli przy okazji Światowego Dnia Nerek OSOD zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne w Krakowie, Warszawie oraz Poznaniu. Zaprasza też na swoje kanały:, gdzie przez cały rok prowadzi akcję edukacyjną "Moje nerki" która szerzy świadomość na temat PChN.

Linki:
- webinary
- strona Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych
- profil OSOD na Facebooku
- strona internetowa Moje Nerki
- profil Moje Nerki na Facebooku


Informacje o OSOD:
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych (OSOD) to organizacja pacjencka, która działa 18 lat. Edukuje i wspiera pacjentów i ich opiekunów w zakresie chorób nerek. Opiekunem naukowym stowarzyszenia jest prof. dr hab. Beata Naumnik, nefrolog. Założycielem i prezesem - Iwona Mazur. Siedziba organizacji znajduje się w Krakowie. Działania stowarzyszenia docierają do 4 tys. pacjentów i ich opiekunów.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cicha epidemia dotykająca też Polaków i Ukraińców. Potrzebne natychmiastowe działania
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line