Powikłanie cukrzycy pod postacią zespołu stopy cukrzycowej (ZSC) stanowi epidemiologiczny oraz zdrowotny problem. Niestety poziom wiedzy pacjentów z cukrzycą na temat postępowania w zespole stopy cukrzycowej jest nadal na niskim poziomie. Należy zwiększać poziom świadomości pacjentów na temat Zespołu Stopy Cukrzycowej. Mówić wszędzie o tym, że z nawet najmniejszą raną czy wrastającym paznokciem należy od razu udać się do specjalisty. Każde zaniedbanie pacjenta plus złe zalecenia, mogą skończyć się amputacją.
Profilaktyka, profilaktyka i profilaktyka. Jeżeli mamy cukrzycę, a nie daj Boże zespół stopy cukrzycowej, to jak najbardziej wizyty w gabinecie podologicznym powinny być regularne. Czasem bywa tak, że u osób z cukrzycą umyka moment rozpoznania problemów z zaburzenie czucia w jednej ze stóp, że któraś stopa jest nieco cieplejsza od drugiej, że pojawiła się delikatna ranka. Bardzo często jest tak, że osoby nieświadome swojej choroby na przykład zakładają buta z podwiniętą wkładką i z tego powodu tworzy się rana. Nikt nas nie uczy, na żadnym etapie, na co zwrócić uwagę i jak ta stopa powinna wyglądać. Absolutnie, czy to dziecko, czy osoba dorosła powinna profilaktycznie i systematycznie odwiedzać takiego specjalistę - powiedziała mgr Aneta Wójcik.
Tu z pomocą przychodzi podolog. Podolog bada, diagnozuje, edukuje i przeprowadza specjalistyczne zabiegi w obrębie stóp. Posiada wiedzę z zakresu dermatologii, anatomii, fizjologii, ortopedii, diabetologii i chirurgii. Dzięki połączeniu wiedzy z praktycznymi umiejętnościami posiada kwalifikacje do pielęgnacji stóp w wielu jednostkach chorobowych. Podolog z powodzeniem zajmie się odciskami, modzelami, brodawkami wirusowymi, grzybicą stóp i paznokci. Poinstruuje również jak należy pielęgnować stopy, w tym jak prawidłowo obcinać paznokcie. Podpowie, co zrobić, aby pozbyć się suchych, pękających pięt. Zasugeruje użycie wkładek ortopedycznych u osób z zaburzoną biomechaniką chodu, w tym u dzieci.
Zalecałbym kontrolę stóp przed założeniem obuwia. Na podstawie wniosków z wizyt mogę powiedzieć, że przykre rzeczy z naszymi stopami robią buty, a właściwie to co w nich w środku jest. Kontrolowałabym stopy przy okazji nakładania skarpet i obuwia. Jeżeli rzeczywiście jest to już osoba z zespołem stopy cukrzycowej, to codzienna kontrola jest wskazana, im częściej tym lepiej. Natomiast różne są sytuacje, każdy ma swoją aktywność fizyczną. Jeżeli mamy nadwagę i otyłość możemy wykorzystać lusterko do kontroli stóp. Im częściej, tym lepiej. Oglądajmy nasze stopy. Pojawienie się chociaż najmniejsze ranki powinno zapalić nam lapkę kontrolną - mówi mgr Aneta Wójcik.
Podolog mgr Aneta Wójcik specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i zabiegach pielęgnacyjnych stóp oraz paznokci. Jest konsultantem regionalnym Stowarzyszenia Podiatrów i Podologów ds. podologii. Wykonuje zabiegi podologiczne polegające na obcięciu i oszlifowaniu paznokci, przeprowadza zabiegi usuwania nadmiernie narastającego i zrogowaciałego naskórka (hiperkeratoza) oraz zajmuje się usuwaniem modzeli, odcisków i brodawek. W ramach wykonywanych zabiegów oferuje również pomoc w walce z pękającymi piętami, stopą cukrzycową oraz przeprowadza korekty wrastających paznokci przy pomocy klamer ortonyksyjnych. Wykonuje także świadczenia w obrębie chorobowo zmienionej płytki paznokciowej i zakłada specjalistyczne opatrunki odciążające czy zawierające preparaty lecznicze. Aneta Wójcik prowadzi gabinet medyczny "NaSzpilkachMed" przy ul. Zielonej 29 w Łodzi.
Stowarzyszenie Podiatrów i Podologów aktywnie wspiera rozwój Polskiej Podologii i Podiatrii pod względem naukowym i merytorycznym. Dąży do uprawomocnienia zawodu oraz usystematyzowania systemu kształcenia. Dla członków SPiP organizowane są darmowe szkolenia, spotkania, seminaria oraz konferencje interdyscyplinarne. Misją Stowarzyszenia jest rozwój zawodu podiatry i podologa w Polsce. Wspólnym celem jest legislacja tych zawodów w trosce o bezpieczeństwo specjalistów i pacjentów.
Na stronie Stowarzyszenia Podiatrów i Podologów można znaleźć spis konsultantów regionalnych Stowarzyszenia. Znajdziesz tam namiary na specjalistów. Jeżeli masz problem ze stopami lub chciałbyś zasięgnąć konsultacji nie warto czekać. Trzeba brać sprawy w swoje ręce. Sprawdź, gdzie znajdziesz konsultantów SPiP https://spip.pl/konsultanci-regionalni-spip/.