Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

11 stycznia 1922 - insulina została po raz pierwszy zastosowana u człowieka w leczeniu cukrzycy

źródło: oprac. własne, dodano: 11 stycznia 2022 r.

W styczniu 1922 roku Leonard Thompson, 14-letni chłopiec umierający na cukrzycę typu 1, jako pierwszy otrzymał zastrzyk insuliny. W ciągu 24 godzin niebezpiecznie wysoki poziom cukru we krwi Leonarda spadł, ale w miejscu wstrzyknięcia rozwinął się ropień i chłopiec nadal miał wysoki poziom ketonów. Mija dokładnie 100 lat od tego historycznego wydarzenia.

Leonard Thompson żyjący od 17 lipca 1908 do 20 kwietnia 1935 roku był pierwszym pacjentem chorym na cukrzycę leczonym insuliną. Dopóki insulina nie stała się dostępna klinicznie, diagnoza cukrzycy typu 1 była dla chorych wyrokiem śmierci, mniej lub bardziej szybko (zwykle w ciągu kilku miesięcy, a często w ciągu kilku tygodni lub dni).

Następnie James Collip pracował dzień i noc nad oczyszczaniem ekstraktu insuliny jeszcze bardziej i w dniu 23 stycznia 1922 Leonard otrzymał drugi zastrzyk z insuliny. Tym razem był to całkowity sukces. Poziom cukru we krwi Leonarda stał się prawie normalny, bez widocznych skutków ubocznych. Po raz pierwszy w historii cukrzyca typu 1 nie była wyrokiem śmierci!


Gdy rozeszły się wieści o sukcesie insuliny, popyt gwałtownie wzrósł. Banting i Best postanowili udoskonalić swoje techniki produkcji insuliny, aby można było ją wytwarzać w znacznie większych ilościach. W maju 1922 firma Eli Lilly została pierwszym producentem masowo produkującym insulinę.

W uznaniu ich ratującego życie odkrycia Banting i Macleod zostali wspólnie uhonorowani Nagrodą Nobla w dniu 25 października 1923 r. w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Banting podzielił swoją połowę pieniędzy z nagrody z Bestem, a Macleod podzielił drugą połowę pieniędzy z nagrody z Collipem.

Posłuchaj o historii odkrycia insuliny



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.



reklama





Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: 11 stycznia 1922 - insulina została po raz pierwszy zastosowana u człowieka w leczeniu cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.



Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line