Strona główna FreeStyle Libre Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Prof. Tomasz Klupa omawia konsensus ADA i EASD dotyczący postępowania w cukrzycy typu 1 u dorosłych

źródło: oprac. własne, dodano: 4 stycznia 2022 r.

W programie "Pogadajmy o cukrzycy" gościliśmy prof. dr hab. n. med. Tomasza Klupę z Kliniki Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kierownika Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry CMUJ w Krakowie. Z profesorem, który jest jednym z autorów opracowania, rozmawialiśmy o najnowszym konsensusie Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA) i Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) dotyczącym postępowania w cukrzycy typu 1 u dorosłych.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa od 2013 roku jest kierownikiem Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest konsultantem wojewódzkim ds. diabetologii, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkiem Zarządu Central European Diabetes Association (Federation of International Danube Symposia on Diabetes Mellitus).

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) i Europejskie Towarzystwo Badań nad Cukrzycą (EASD) powołały grupę naukowców w celu opracowania wspólnego stanowiska w sprawie leczenia cukrzycy typu 1 u dorosłych. Grupa ekspertów podkreśliła w opracowaniu główne obszary, które pracownicy służby zdrowia powinni wziąć pod uwagę podczas leczenia osób dorosłych z cukrzycą typu 1. Zalecenia zawarte w raporcie oparte są na dowodach naukowych.


Ten konsensus to jest rodzaj przewodnika dla lekarzy, jak mają postępować z chorymi na cukrzycę, jak ich leczyć. To nie są wytyczne bardzo szczegółowe, ale bardziej ogólne - jaka ma być docelowa hemoglobina glikowana, jak często mierzyć poziom cukru we krwi, jak często badać się okulistycznie, jaką technologię dla siebie wybrać. Chodziło nam o to, aby na postawie badań naukowych stworzyć zalecenia, których odbiorcy głównie lekarze diabetolodzy, ale także w niektórych krajach również lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, będą mieć przekonanie, że korzystając z tych zaleceń robią dla pacjenta wszystko co na dziś jest dla niego możliwe. Są to zalecenia Towarzystwa Amerykańskiego i Europejskiego, ale jest to dokument uniwersalny - mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa.

Grupa badawcza analizowała szybki rozwój nowych terapii i technologii w cukrzycy, a także poruszyła następujące zagadnienia: diagnostyka, cele postępowania, harmonogram opieki, samoleczenie cukrzycy, edukacja i wsparcie, monitorowanie glikemii, insulinoterapia, hipoglikemia, względy behawioralne, opieka psychospołeczna, cukrzycowa kwasica ketonowa, przeszczep trzustki i wysp trzustkowych, terapie wspomagające, populacje specjalne, leczenie szpitalne i perspektywy na przyszłość. Nie zabrakło także tematów trudnych, jak alkohol czy narkotyki.

Pokusy, na jakie narażeni są pacjenci z cukrzycą są identyczne z pokusami, na jakie narażeni są ich rówieśnicy. Wydaje nam się, że pewne kwestie trzeba wyjaśniać. Myślę, że większość wie, że jak ktoś ma przygodę z substancjami psychoaktywnymi to jest to niebezpieczne m.in. dla tego, że się traci panowanie nad leczeniem - można zapomnieć o podaniu insuliny lub ją zdublować, ale oprócz braku kontroli niektóre narkotyki, w sposób bezpośredni, podnoszą cukier, warto o tym pamiętać. Jeżeli pacjentowi zdarzy się taka "przygoda" musi wiedzieć, skąd się ten cukier taki wziął i zdawał sobie sprawę z konsekwencji z przyjęcia danej substancji - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa.

Z profesorem Tomaszem Klupą zgłębialiśmy tajemnice technologicznej strony cukrzycy i zastanawialiśmy się także, co w diabetologii przyniosą kolejne lata i w którą stronę pójdzie rozwój medycyny.

Wydaje się, że dwie nowości są bliskie realizacji - to nowy transmiter i nowe sensory firmy Medtronic. Zła wiadomość jest taka, że będzie to dotyczyło tylko pompy MiniMed 780G. W ramach badania klinicznego testujemy już sensory i transmiter i to się dobrze sprawdza. Z sensorami problemy są inne niż kalibracja i te problemy też mogą się pojawić, ale funkcjonuje to tak, jak tego moglibyśmy się spodziewać. Drugą nowością jaka się pojawi na rynku polski, to nowy Eversense, który będzie miał zapis o tym, że będzie go można używać do podejmowania decyzji terapeutycznych i będzie miał rzadką kalibrację, jedną obligatoryjną kalibracją na dobę. Czekamy także na kolejne pompy firmy Ypsomed i ściślejszą współpracę z Dexcomem. Na razie będzie to pętla otwarta, ale w przyszłości pewnie pojawi się pętla zamknięta oparta na tych urządzeniach - zdradził nam prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa.

Koniecznie zobacz całość rozmowy!

Zobacz nagranie


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Diabetin Forte

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry


mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Prof. Tomasz Klupa omawia konsensus ADA i EASD dotyczący postępowania w cukrzycy typu 1 u dorosłych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 18 stycznia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line