Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Prof. Tomasz Klupa omawia konsensus ADA i EASD dotyczący postępowania w cukrzycy typu 1 u dorosłych

źródło: oprac. własne, dodano: 4 stycznia 2022 r.

W programie "Pogadajmy o cukrzycy" gościliśmy prof. dr hab. n. med. Tomasza Klupę z Kliniki Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, kierownika Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry CMUJ w Krakowie. Z profesorem, który jest jednym z autorów opracowania, rozmawialiśmy o najnowszym konsensusie Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA) i Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD) dotyczącym postępowania w cukrzycy typu 1 u dorosłych.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa od 2013 roku jest kierownikiem Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest konsultantem wojewódzkim ds. diabetologii, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkiem Zarządu Central European Diabetes Association (Federation of International Danube Symposia on Diabetes Mellitus).

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) i Europejskie Towarzystwo Badań nad Cukrzycą (EASD) powołały grupę naukowców w celu opracowania wspólnego stanowiska w sprawie leczenia cukrzycy typu 1 u dorosłych. Grupa ekspertów podkreśliła w opracowaniu główne obszary, które pracownicy służby zdrowia powinni wziąć pod uwagę podczas leczenia osób dorosłych z cukrzycą typu 1. Zalecenia zawarte w raporcie oparte są na dowodach naukowych.


Ten konsensus to jest rodzaj przewodnika dla lekarzy, jak mają postępować z chorymi na cukrzycę, jak ich leczyć. To nie są wytyczne bardzo szczegółowe, ale bardziej ogólne - jaka ma być docelowa hemoglobina glikowana, jak często mierzyć poziom cukru we krwi, jak często badać się okulistycznie, jaką technologię dla siebie wybrać. Chodziło nam o to, aby na postawie badań naukowych stworzyć zalecenia, których odbiorcy głównie lekarze diabetolodzy, ale także w niektórych krajach również lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, będą mieć przekonanie, że korzystając z tych zaleceń robią dla pacjenta wszystko co na dziś jest dla niego możliwe. Są to zalecenia Towarzystwa Amerykańskiego i Europejskiego, ale jest to dokument uniwersalny - mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa.

Grupa badawcza analizowała szybki rozwój nowych terapii i technologii w cukrzycy, a także poruszyła następujące zagadnienia: diagnostyka, cele postępowania, harmonogram opieki, samoleczenie cukrzycy, edukacja i wsparcie, monitorowanie glikemii, insulinoterapia, hipoglikemia, względy behawioralne, opieka psychospołeczna, cukrzycowa kwasica ketonowa, przeszczep trzustki i wysp trzustkowych, terapie wspomagające, populacje specjalne, leczenie szpitalne i perspektywy na przyszłość. Nie zabrakło także tematów trudnych, jak alkohol czy narkotyki.

Pokusy, na jakie narażeni są pacjenci z cukrzycą są identyczne z pokusami, na jakie narażeni są ich rówieśnicy. Wydaje nam się, że pewne kwestie trzeba wyjaśniać. Myślę, że większość wie, że jak ktoś ma przygodę z substancjami psychoaktywnymi to jest to niebezpieczne m.in. dla tego, że się traci panowanie nad leczeniem - można zapomnieć o podaniu insuliny lub ją zdublować, ale oprócz braku kontroli niektóre narkotyki, w sposób bezpośredni, podnoszą cukier, warto o tym pamiętać. Jeżeli pacjentowi zdarzy się taka "przygoda" musi wiedzieć, skąd się ten cukier taki wziął i zdawał sobie sprawę z konsekwencji z przyjęcia danej substancji - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa.

Z profesorem Tomaszem Klupą zgłębialiśmy tajemnice technologicznej strony cukrzycy i zastanawialiśmy się także, co w diabetologii przyniosą kolejne lata i w którą stronę pójdzie rozwój medycyny.

Wydaje się, że dwie nowości są bliskie realizacji - to nowy transmiter i nowe sensory firmy Medtronic. Zła wiadomość jest taka, że będzie to dotyczyło tylko pompy MiniMed 780G. W ramach badania klinicznego testujemy już sensory i transmiter i to się dobrze sprawdza. Z sensorami problemy są inne niż kalibracja i te problemy też mogą się pojawić, ale funkcjonuje to tak, jak tego moglibyśmy się spodziewać. Drugą nowością jaka się pojawi na rynku polski, to nowy Eversense, który będzie miał zapis o tym, że będzie go można używać do podejmowania decyzji terapeutycznych i będzie miał rzadką kalibrację, jedną obligatoryjną kalibracją na dobę. Czekamy także na kolejne pompy firmy Ypsomed i ściślejszą współpracę z Dexcomem. Na razie będzie to pętla otwarta, ale w przyszłości pewnie pojawi się pętla zamknięta oparta na tych urządzeniach - zdradził nam prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa.

Koniecznie zobacz całość rozmowy!

Zobacz nagranie


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Prof. Tomasz Klupa omawia konsensus ADA i EASD dotyczący postępowania w cukrzycy typu 1 u dorosłych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line