Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Leczenie alkoholizmu - 3 rzeczy, które warto o nim wiedzieć

Artykuł sponsorowany, dodano: 4 stycznia 2022 r.

Leczenie uzależnień to proces skomplikowany, którego powodzenie zależy od wielu czynników. Ogromną rolę odgrywa determinacja uzależnionego, wsparcie rodziny oraz program leczenia, jakim dysponuje wybrana publiczna lub prywatna klinika uzależnień.
  1. Leczenie uzależnień od alkoholu rozpoczyna się w głowie uzależnionego
  2. Publiczna czy prywatna klinika uzależnień?
  3. Jakie działania terapeutyczne podejmuje ośrodek leczenia uzależnień?
Alkohol jest zaliczany do substancji psychoaktywnych, a więc takich, które oddziałują na ludzki mózg i wpływają na zachowanie człowieka. Silnie uzależniające działanie alkoholu powoduje, że łatwo się od niego uzależnić, a pewnego rodzaju społeczne "przyzwolenie" na picie sprawia, że niewiele osób dostrzega swój problem.

uzależnienie od alkoholu

Leczenie uzależnień od alkoholu rozpoczyna się w głowie uzależnionego

Największym problemem osób uzależnionych od alkoholu jest brak świadomości, że mają problem, lub wypieranie tego problemu i iluzja, że w każdej chwili mogą przestać pić. Tymczasem terapia alkoholowa odnosi skutek jedynie u tych pacjentów, którzy chcą ją przeżyć świadomie i mają motywację do uczestniczenia w niej - w przeciwnym wypadku, alkoholik nie osiągnie sukcesu, niezależnie od tego, jak dużego wsparcia udzieli mu najbliższe otoczenia oraz jak bardzo profesjonalną terapię zaproponuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Leczenie odwykowe podejmują zazwyczaj osoby, które sięgnęły dna, utraciły kontrolę nad własnym życiem lub dostrzegły, że ich zachowanie odbija się nie tylko na nich samych, ale również rodzinie.

Odwyk alkoholowy

Publiczna czy prywatna klinika uzależnień?

Powszechny dostęp do alkoholu sprawia, że alkoholicy rzadko potrafią samodzielnie wyjść z sideł nałogu, dlatego kluczem do powrotu do zdrowia i życia w trzeźwości jest często ośrodek terapii uzależnień. Wiele z takich ośrodków jest finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak istnieją również takie, które leczenie alkoholizmu przeprowadzają prywatnie. W drugim przypadku odwyk alkoholowy jest odpłatny, jednak pacjent może liczyć na lepsze warunki oraz wsparcie większej ilości wykwalifikowanych specjalistów. Przykładem jest prywatna klinika uzależnień Oaza, przyjmująca zarówno kobiety, jak i mężczyzn z całej Polski. Prowadzona tam terapia uzależnień spełnia standardy krajowe i międzynarodowe, a pacjenci są objęci opieką jeszcze na kilkanaście miesięcy po ukończeniu leczenia w ośrodku.

Jakie działania terapeutyczne podejmuje ośrodek leczenia uzależnień?

Typowy odwyk alkoholowy można podzielić na trzy części - detoksykację, terapię podstawową i pogłębioną. Detoksykacja to nic innego jak odtrucie alkoholowe, a więc okres, w którym z organizmu pacjenta usuwany jest alkohol i wszystkie jego pozostałości. W zależności od stopnia uzależnienia, podczas detoksykacji mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne, a więc wymioty, biegunka, nudności, bóle mięśni i stawów, ból głowy, niepowstrzymana chęć sięgnięcia po alkohol, a także objawy znacznie silniejsze, jak delirium tremens.

leczenie alkoholizmu

Terapia podstawowa to główna domena ośrodka leczenia uzależnień. Charakteryzuje się ona dużą ilością zajęć terapeutycznych, zarówno indywidualnych, jak i grupowych, podczas których pacjenci uczą się, jak żyć bez alkoholu. Ten etap w leczeniu uzależnień trwa zwykle kilka tygodni - w ich trakcie pacjent spędza czas jedynie w ośrodku lub wychodzi na przepustki. Ostatni etap, a więc terapia pogłębiona, prowadzona jest już po wyjściu z ośrodka. Kontynuowanie leczenia znacznie podnosi skuteczność terapii i sprawia, że uzależniony będzie miał mniejszą ochotę na ponowne sięgnięcie po alkohol.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Leczenie alkoholizmu - 3 rzeczy, które warto o nim wiedzieć
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line