- Leczenie uzależnień od alkoholu rozpoczyna się w głowie uzależnionego
- Publiczna czy prywatna klinika uzależnień?
- Jakie działania terapeutyczne podejmuje ośrodek leczenia uzależnień?

Leczenie uzależnień od alkoholu rozpoczyna się w głowie uzależnionego
Największym problemem osób uzależnionych od alkoholu jest brak świadomości, że mają problem, lub wypieranie tego problemu i iluzja, że w każdej chwili mogą przestać pić. Tymczasem terapia alkoholowa odnosi skutek jedynie u tych pacjentów, którzy chcą ją przeżyć świadomie i mają motywację do uczestniczenia w niej - w przeciwnym wypadku, alkoholik nie osiągnie sukcesu, niezależnie od tego, jak dużego wsparcia udzieli mu najbliższe otoczenia oraz jak bardzo profesjonalną terapię zaproponuje prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Leczenie odwykowe podejmują zazwyczaj osoby, które sięgnęły dna, utraciły kontrolę nad własnym życiem lub dostrzegły, że ich zachowanie odbija się nie tylko na nich samych, ale również rodzinie.
Publiczna czy prywatna klinika uzależnień?
Powszechny dostęp do alkoholu sprawia, że alkoholicy rzadko potrafią samodzielnie wyjść z sideł nałogu, dlatego kluczem do powrotu do zdrowia i życia w trzeźwości jest często ośrodek terapii uzależnień. Wiele z takich ośrodków jest finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak istnieją również takie, które leczenie alkoholizmu przeprowadzają prywatnie. W drugim przypadku odwyk alkoholowy jest odpłatny, jednak pacjent może liczyć na lepsze warunki oraz wsparcie większej ilości wykwalifikowanych specjalistów. Przykładem jest prywatna klinika uzależnień Oaza, przyjmująca zarówno kobiety, jak i mężczyzn z całej Polski. Prowadzona tam terapia uzależnień spełnia standardy krajowe i międzynarodowe, a pacjenci są objęci opieką jeszcze na kilkanaście miesięcy po ukończeniu leczenia w ośrodku.Jakie działania terapeutyczne podejmuje ośrodek leczenia uzależnień?
Typowy odwyk alkoholowy można podzielić na trzy części - detoksykację, terapię podstawową i pogłębioną. Detoksykacja to nic innego jak odtrucie alkoholowe, a więc okres, w którym z organizmu pacjenta usuwany jest alkohol i wszystkie jego pozostałości. W zależności od stopnia uzależnienia, podczas detoksykacji mogą pojawić się nieprzyjemne skutki uboczne, a więc wymioty, biegunka, nudności, bóle mięśni i stawów, ból głowy, niepowstrzymana chęć sięgnięcia po alkohol, a także objawy znacznie silniejsze, jak delirium tremens.
Terapia podstawowa to główna domena ośrodka leczenia uzależnień. Charakteryzuje się ona dużą ilością zajęć terapeutycznych, zarówno indywidualnych, jak i grupowych, podczas których pacjenci uczą się, jak żyć bez alkoholu. Ten etap w leczeniu uzależnień trwa zwykle kilka tygodni - w ich trakcie pacjent spędza czas jedynie w ośrodku lub wychodzi na przepustki. Ostatni etap, a więc terapia pogłębiona, prowadzona jest już po wyjściu z ośrodka. Kontynuowanie leczenia znacznie podnosi skuteczność terapii i sprawia, że uzależniony będzie miał mniejszą ochotę na ponowne sięgnięcie po alkohol.