Mgr Ewa Dygaszewicz jest dyplomowanym dietetykiem, a także certyfikowanym edukatorem diabetologicznym współpracującym z Federacją Diabetyków. Ewa aktywnie działa na rzecz osób z cukrzycą - jest prezesem Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Pełni także funkcję wiceprzewodniczącej powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując z pacjentami w szpitalach oraz dziennych domach opieki medycznej. Prowadzi konsultacje z zakresu dietetyki w ramach realizacji projektów dla osób niepełnosprawnych.
Z mgr Ewą Dygaszewicz rozmawialiśmy o potrawach na świątecznym stole i trikach, jakie można zastosować, aby utrzymać cukru w zakresie. Dowiadujemy się, czy jednorazowy wysoki cukru jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Czy w okresie świąt raczej częściej sięgać po glukometr, czy może trochę sobie tę cukrzycę odpuścić? Czy jest sposób na to, aby ograniczyć ilość spożytych węglowodanów w święta i jakie można zastosować zamienniki cukru w domowych wypiekach. Zapytaliśmy także o alkohol i na to, o czym należy pamiętać spożywając tego typu napoje. Ewa przekazała dużo przydatnych wskazówek, na co uważać, czego unikać i jak nie rezygnować z przyjemności jedzenia.
Diabetycy, zarówno z typem 1 i typem 2 cukrzycy, powinni praktykować uważność jedzenia. Delektujmy się jedzeniem. Nie cierpię zabraniania. Jak ktoś zaczyna od tego, że nie wolno, nie wolno, nie wolno to lepiej odpuścić sobie takie spotkanie, bo nie chodzi o to, czego nam nie wolno, tylko o to, abyśmy czerpali maksymalnie duże przyjemności z tego co jemy. Jeżeli sobie zaplanujemy, że zjemy konkretne potrawy, to cieszmy się tym - mówi Ewa Dygaszewicz, dietetyk. I dodaje: Cieszmy się życiem. Cieszmy się tym, że jesteśmy razem. Zjadajmy mniejsze porcje, ale dobrej jakości produktów. Nie chodzi o to, aby mówić sobie: nie mogę, nie mogę, nie mogę, tylko z tych wszystkich potrwa wybrać to co możemy i podejść do tego pozytywnie. Nie zamartwiajmy się, nie smućmy, tylko zjedzmy fajną kolację z rodziną i może trochę podarować sobie tego pieczywa, czy ziemniaczków.
![](pliki/info/POC-swiateczny-program.jpg)
Dr n. med. Katarzyna Cyranka jest psychologiem klinicznym i psychoterapeutką. Pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim oraz w Katedrze Psychiatrii UJ CM w Krakowie, jest kierownikiem poradni psychodiabetologicznej SU dla pacjentów z cukrzycą. Pani doktor jest certyfikowanym psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, certyfikowanym analitykiem jungowskim oraz psychologiem klinicznym. Prowadzi psychoterapię psychodynamiczną, psychoanalizę, diagnostykę, poradnictwo i interwencję kryzysową.
Z dr Katarzyną Cyranką rozmawialiśmy o tym, jak dobrać postanowienia na nowy rok i jak znaleźć motywację, aby w nich wytrwać. Doktor mówi o tym, czy warto pomyśleć też o własnym zdrowiu - w kontekście cukrzycy, jak wyciągnąć wnioski na przyszłość i jak powinny wyglądać obrane przez nas cele. Psycholog mówiła o tym, jak z głową podsumować mijający czas i znaleźć czas dla siebie.
Wsłuchajmy się w siebie. Na spokojnie przyjrzyjmy się temu, co pojawia nam się w wspomnieniach. Z jakimi jestem teraz odczuciami. Co czuję, że było dla mnie ważne. Przy czym chciałbym trochę dłużej pozostać, zachować w pamięci, po pielęgnować, jakąś myśl, relacje, kontakt. Na co jeszcze nie jestem gotowy. Żeby to było zgodne z tym, co w duszy gra. Żeby to sprawiło poczucie rozwijania się. - powiedziała dr n. med. Katarzyna Cyranka.
I dodaje: Życzę wszystkim, abyśmy dobrze słuchali siebie i podążali za tym wewnętrznym głosem. Żebyśmy się byli w stanie sami sobą i sobą wzajemnie zaopiekować i okazywać sobie miłość, życzliwość i żebyśmy stanowili dla siebie źródło inspiracji, rozwoju. Tam gdzie trzeba, żebyśmy byli sobie w stanie pomóc, ale jednocześnie przekładało się to na nasze poczucie spełnienia, zadowolenia, w takich drobnych kroczkach. Wielkie cele zaczynają się od drobnych kroczków. Dobrze przeżyty dzień, to jest część naszego życia. Suma dobrze przeżytych dni sprawia, że mamy dobrze przeżyte życie. Niech w tym naszym tu i teraz będzie nam dobrze, radośnie - z osobami, które kochamy.
Jeżeli nie widziałeś/aś programu na żywo koniecznie zobacz nagranie.