Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Specjalne świąteczno-noworoczne wydanie programu Pogadajmy o cukrzycy - zobacz nagranie

źródło: oprac. własne, dodano: 3 stycznia 2022 r.

17 grudnia 2021 roku odbył się ostatni w 2021 roku program "Pogadajmy o cukrzycy". Spotkanie zostało podzielone na trzy części. W pierwszej Jurek Magiera podsumował najważniejsze cukrzycowe wydarzeniach z mijającego roku. W drugiej części dietetyczka mgr Ewa Dygaszewicz mówiła o potrawach na świątecznym stole i o tym, jak utrzymać glikemię w ryzach. Do rozmowy zaproszona została również dr n. med. Katarzyna Cyranka, psycholog kliniczny, z którą rozmawialiśmy o motywacji i postanowieniach na nowy rok. To było specjalne świąteczno-noworoczne wydanie programu zamykające rok 2021. Warto wrócić do nagrania, jeżeli jeszcze nie miałeś/aś okazji tego zobaczyć.

Mgr Ewa Dygaszewicz jest dyplomowanym dietetykiem, a także certyfikowanym edukatorem diabetologicznym współpracującym z Federacją Diabetyków. Ewa aktywnie działa na rzecz osób z cukrzycą - jest prezesem Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Pełni także funkcję wiceprzewodniczącej powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując z pacjentami w szpitalach oraz dziennych domach opieki medycznej. Prowadzi konsultacje z zakresu dietetyki w ramach realizacji projektów dla osób niepełnosprawnych.

Z mgr Ewą Dygaszewicz rozmawialiśmy o potrawach na świątecznym stole i trikach, jakie można zastosować, aby utrzymać cukru w zakresie. Dowiadujemy się, czy jednorazowy wysoki cukru jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Czy w okresie świąt raczej częściej sięgać po glukometr, czy może trochę sobie tę cukrzycę odpuścić? Czy jest sposób na to, aby ograniczyć ilość spożytych węglowodanów w święta i jakie można zastosować zamienniki cukru w domowych wypiekach. Zapytaliśmy także o alkohol i na to, o czym należy pamiętać spożywając tego typu napoje. Ewa przekazała dużo przydatnych wskazówek, na co uważać, czego unikać i jak nie rezygnować z przyjemności jedzenia.

Diabetycy, zarówno z typem 1 i typem 2 cukrzycy, powinni praktykować uważność jedzenia. Delektujmy się jedzeniem. Nie cierpię zabraniania. Jak ktoś zaczyna od tego, że nie wolno, nie wolno, nie wolno to lepiej odpuścić sobie takie spotkanie, bo nie chodzi o to, czego nam nie wolno, tylko o to, abyśmy czerpali maksymalnie duże przyjemności z tego co jemy. Jeżeli sobie zaplanujemy, że zjemy konkretne potrawy, to cieszmy się tym - mówi Ewa Dygaszewicz, dietetyk. I dodaje: Cieszmy się życiem. Cieszmy się tym, że jesteśmy razem. Zjadajmy mniejsze porcje, ale dobrej jakości produktów. Nie chodzi o to, aby mówić sobie: nie mogę, nie mogę, nie mogę, tylko z tych wszystkich potrwa wybrać to co możemy i podejść do tego pozytywnie. Nie zamartwiajmy się, nie smućmy, tylko zjedzmy fajną kolację z rodziną i może trochę podarować sobie tego pieczywa, czy ziemniaczków.


Dr n. med. Katarzyna Cyranka jest psychologiem klinicznym i psychoterapeutką. Pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim oraz w Katedrze Psychiatrii UJ CM w Krakowie, jest kierownikiem poradni psychodiabetologicznej SU dla pacjentów z cukrzycą. Pani doktor jest certyfikowanym psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, certyfikowanym analitykiem jungowskim oraz psychologiem klinicznym. Prowadzi psychoterapię psychodynamiczną, psychoanalizę, diagnostykę, poradnictwo i interwencję kryzysową.

Z dr Katarzyną Cyranką rozmawialiśmy o tym, jak dobrać postanowienia na nowy rok i jak znaleźć motywację, aby w nich wytrwać. Doktor mówi o tym, czy warto pomyśleć też o własnym zdrowiu - w kontekście cukrzycy, jak wyciągnąć wnioski na przyszłość i jak powinny wyglądać obrane przez nas cele. Psycholog mówiła o tym, jak z głową podsumować mijający czas i znaleźć czas dla siebie.

Wsłuchajmy się w siebie. Na spokojnie przyjrzyjmy się temu, co pojawia nam się w wspomnieniach. Z jakimi jestem teraz odczuciami. Co czuję, że było dla mnie ważne. Przy czym chciałbym trochę dłużej pozostać, zachować w pamięci, po pielęgnować, jakąś myśl, relacje, kontakt. Na co jeszcze nie jestem gotowy. Żeby to było zgodne z tym, co w duszy gra. Żeby to sprawiło poczucie rozwijania się. - powiedziała dr n. med. Katarzyna Cyranka.

I dodaje: Życzę wszystkim, abyśmy dobrze słuchali siebie i podążali za tym wewnętrznym głosem. Żebyśmy się byli w stanie sami sobą i sobą wzajemnie zaopiekować i okazywać sobie miłość, życzliwość i żebyśmy stanowili dla siebie źródło inspiracji, rozwoju. Tam gdzie trzeba, żebyśmy byli sobie w stanie pomóc, ale jednocześnie przekładało się to na nasze poczucie spełnienia, zadowolenia, w takich drobnych kroczkach. Wielkie cele zaczynają się od drobnych kroczków. Dobrze przeżyty dzień, to jest część naszego życia. Suma dobrze przeżytych dni sprawia, że mamy dobrze przeżyte życie. Niech w tym naszym tu i teraz będzie nam dobrze, radośnie - z osobami, które kochamy.

Jeżeli nie widziałeś/aś programu na żywo koniecznie zobacz nagranie.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Specjalne świąteczno-noworoczne wydanie programu Pogadajmy o cukrzycy - zobacz nagranie
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line