Opracowany przez Craiga A. Grimesa, profesora inżynierii elektrycznej i nauk nad materiałami, inżyniera w Penn State, biosensor glukozy, gdy zostanie wprowadzony pod skórę, może odczytywać poziom cukru dla diabetyków bez kiwnięcia palcem.
Diabetycy muszą kontrolować poziom cukru we krwi, aby podać organizmowi odpowiednią ilość insuliny aby zapewnić odpowiedni poziom cukru i uniknąć powikłań związanych z tą chorobą.
Urządzenie, które mierzy około 1 centymetr na pół centymetra i jest grubości ludzkiego włosa, jest zbudowane z kręgosłupa w kształcie litery I przekreślonego serią 10 nieco zmniejszających się poprzeczek. Kształt przypomina miniaturową harfę.
Szkielet zbudowany jest z metalicznego szkła nie przepuszczającego fal magnetycznych, materiał ten zmienia swój kształt po przyłożeniu pola magnetycznego i sam generuje pole magnetyczne, gdy zmienia kształt. Pokryty polimerem, który reaguje na zmiany w kwasowości. Pokrycie jest dodatkowo otoczone oksydazą glukozy, enzymem, który wchodzi w reakcję z glukozą.
Ta wrażliwa na kwas powłoka powoduje, że urządzenie kurczy się i rozkurcza, zmieniając własną masę w zależności od kwasowości otoczenia. Kwas, który powoduje takie zmiany, pochodzi z reakcji glukozy z oksydazą glukozy, tworząc kwas glikemiczny.
Gdy przyłoży się pole magnetyczne na zewnątrz sensora, sensor zaczyna wibrować z częstotliwością zależną od jego masy. W ten sposób można odczytać za pomocą cewki magnetycznej zmiany w zawartości glukozy w krwi.
Detektor, który w chwili obecnej ma rozmiary nowoczesnego telefonu komórkowego, może w przyszłości zostać upakowany do rozmiarów zegarka na rękę a sensor można wszczepić pod skórę, aby umożliwić stałą, bezkrwawą kontrolę, jednakże na dzień dzisiejszy urządzenie nie jest jeszcze dostępne komercyjnie.
Pracę nad tym sensorem wspierał Międzynarodowy Instytut Zdrowia.
/ tekst jest tłumaczeniem tekstu dostępnego pod tym adresem /
/ dodatkowe fotografie znajdują się tutaj /