Czym jest niepełnosprawność?
Zgodnie z brzemieniem art. 2 ustęp 10 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność polega na trwałej lub okresowej niezdolności do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności swojego organizmu, a w szczególności powodującą niezdolność do pracy.Ustawowa definicja niepełnosprawności wspomina także o utrudnieniach w uczestnictwie w życiu społecznym, a w wyższym stopniu niepełnosprawności o niemożności. Oznacza to możliwość pełnienia ról społecznych oraz pokonywania barier, w szczególności psychologicznych, architektonicznych, urbanistycznych, transportowych i w komunikowaniu się.
Zgodnie z powyższym, w obowiązującym prawie, ocena stanu zdrowia nie może stanowić jedynego wyznacznika. Powinny być brane pod uwagę wszelkie aspekty - fizyczne, psychiczne oraz społeczne aspekty funkcjonowania człowieka w społeczeństwie. Natomiast nie oznacza to, że wystąpienie jednego z wymienionych czynników muszą oznaczać, że mamy do czynienia z osobą niepełnosprawną. Musi dojść do istotnych ograniczeń w życiu społecznym lub zawodowym, co przekłada się bezpośrednio na niemożność efektywnego wypełniania roli społecznej.
Kto orzeka o niepełnosprawności?
Co do zasady, postępowanie orzecznicze w celu ustalenia niepełnosprawności, a także jego stopnia, odbywa się w dwóch instancjach. W skład zespołu orzeczniczego wchodzi co najmniej dwóch specjalistów, przy czym jeden z nich jest lekarzem sprawującym jednocześnie funkcję przewodniczącego tego składu. Natomiast drugim członkiem może być inny lekarz, a w szczególności psycholog, pedagog, czy pracownik socjalny.Pierwszą instancją są powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, a drugą instancją jest wojewódzki zespół do orzekania o niepełnosprawności. W przypadku złożenia wniosku o orzeczenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, składającemu wniosek przysługuje prawo do odwołania się. W tym celu został powołany organ odwoławczy, który pełni kontrolę nad prawidłowością orzekania przez organy administracji publicznej jest Rejonowy Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku złożenia odwołania, Rejonowy Sąd Pracy podda ocenie ustaloną przez skład orzekający decyzję przez biegłych sądowych, a w razie konieczności innych biegłych w zależności od problematyki sprawy.
Podstawy uznania niepełnosprawności lub jej stopnia
Należy rozróżnić orzeczenie o niepełnosprawność od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Różnicą w tym przypadku jest wiek osoby zainteresowanej, a konkretniej przekroczenie granicy 16-stego roku życia. Z tego powodu dzieci zobowiązane są do składania wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności, natomiast osoby dorosłe wnioskują o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.Orzeczenie o niepełnosprawności
Przesłankami o orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16-stego roku życia jest łączne wystąpienie:- naruszenia sprawności fizycznej lub psychicznej,
- przewidywany okres upośledzenia tego stanu jest dłuższy niż 12 miesięcy,
- osoba ta wymaga całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie wymagane przez osobę w określonym wieku z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
W przypadku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wniosek może złożyć osoba, która ukończyła 16 lat. Przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych przewidują gradację niepełnosprawności przez określenie jej stopni, odpowiadających określonemu stanu zdrowia. Zostały wyróżnione trzy stopnie niepełnosprawności, są nimi:- lekki
- umiarkowany
- znaczny
Kto i gdzie może złożyć wniosek?
Wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności następuje na wniosek (orzeczenie nie jest wydawane z urzędu):- osoby zainteresowanej,
- przedstawiciela ustawowego (szczególnie w przypadku dzieci lub osób ubezwłasnowolnionych),
- kierownika ośrodka pomocy społecznej, lecz za obopólną zgodą stron.
Wniosek należy złożyć w miejskim / powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, którego przynależność wynika ze względu na stały pobyt osoby zainteresowanej. Wyjątek jest stosowany w przypadku osób:
- bezdomnych,
- przebywających w ośrodkach karnych lub poprawczych,
- przebywających w domach opieki społecznej lub ośrodkach wsparcia,
- przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad 2 miesiące ze względów zdrowotnych.
Co zawiera wniosek?
Wniosek o orzeczenie niepełnosprawności jest bardzo prosty do wypełnienia. Wyróżnić możemy tutaj 3 części, w których należy podać dane osobowe (wpisywanie w odpowiednich rubrykach swoich danych):- Imię i Nazwisko,
- Data i miejsce urodzenia,
- Numer PESEL oraz nr i seria dowodu osobistego,
- Adres zameldowania, pobytu i do korespondencji,
- Telefon kontaktowy,
- Wybranie najważniejszego celu wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- Podanie stanu cywilnego,
- Zaznaczenie zdolności do samodzielnego funkcjonowania,
- Określenie sytuacji zawodowej,
- Nie pobieranych / Pobieranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego,
- Wcześniej składanych wniosków o ustalenie stopnia niepełnosprawności,
- O możliwości / niemożności przybycia na posiedzenie składu orzekającego,
- O wymogu ponoszenia kosztów specjalistów ze własnym zakresie, w przypadku konieczności wykonania dodatkowych konsultacji specjalistycznych.
Jakie dokumenty należy dołączyć?
Do wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopnia dołącza się następujące dokumenty:- dokumentacja medyczna
- dokumentacja medyczna z przebiegu leczenia ambulatoryjnego,
- karta informacyjna leczenia szpitalnego,
- wyniki dodatkowych badań diagnostycznych,
- konsultacje specjalistyczne itp.
- dokumentacja medyczna z przebiegu leczenia ambulatoryjnego,
- zaświadczenie lekarskie
- opis stanu zdrowia
- rozpoznanie choroby zasadniczej oraz chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami diagnostycznymi,
- wystawione przez lekarza prowadzącego,
- zaświadczenie jest ważne 30 dni od daty wystawienia,
- opis stanu zdrowia
- inne dokumenty mające wpływ na ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
W przypadku dostarczenia dokumentacji niewystarczającej do wydarzania orzeczenia, przewodniczący zespołu jest zobowiązany do poinformowania na piśmie osobę zainteresowaną, lub jej przedstawiciela, o możliwości uzupełnienia brakującej dokumentacji oraz wyznaczenia terminu. W przeciwnym wypadku wniosek zostanie pozostawiony przez rozpoznania.
Co zrobić? Krok po kroku
- Pobierz wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz druk zaświadczenia lekarskiego.
- Zarejestruj wizytę do swojego lekarza prowadzącego, który posiada pełną dokumentację Twojej choroby. Poproś o wypełnienie zaświadczenia.
- Wypełnij wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopnia,
- Przygotuj dodatkowe dokumenty,
- Złóż wniosek wraz z całą dokumentacją w zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania lub w niektórych przypadkach - miejsca pobytu.
- Poczekaj na pismo zwrotne z informacją o terminie posiedzenia składu orzekającego. Co do zasady, udział w posiedzeniu jest obowiązkowy.
- Staw się na posiedzenie w wyznaczonym terminie. Skład orzekający wykona ocenę Twojego zdrowia oraz ustali możliwość funkcjonowania pod względem fizycznym, psychicznym i społecznym.
- Poczekaj na wynik orzeczenia. Dostaniesz orzeczenie o:
- lekkim, umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, wydanym na czas określony lub stały,
- niepełnosprawności (w przypadku osób do 16 roku życia),
- niezaliczeniu do żadnego ze stopni niepełnosprawności.
- lekkim, umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, wydanym na czas określony lub stały,
- Po uprawomocnieniu się orzeczenia, możesz złożyć wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej. Jest ona niezbędna do uzyskania ulg i uprawnień związanych z niepełnosprawnością.