Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca a choroby dziąseł - jak dbać o higienę jamy ustnej?

Artykuł partnera, dodano: 16 grudnia 2021 r.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może przyczynić się do rozwoju próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, przyzębia, a nawet do zapalenia miazgi. Co więcej, nieleczone choroby jamy ustnej mogą zwiększać ryzyko wystąpienia innych chorób ogólnoustrojowych. U osób zmagających się z cukrzycą ten problem wydaje się być bardziej skomplikowany. Otóż niewłaściwa kontrola glikemii może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych jamy ustnej, co w konsekwencji może utrudnić wyrównanie cukrzycy. Jak zatem dbać o higienę jamy ustnej, gdy chorujemy na cukrzycę?

Z jakimi chorobami jamy ustnej częściej zmagają się osoby chorujące na cukrzycę?

U pacjentów z cukrzycą niestety najczęściej diagnozuje się choroby przyzębia i nierzadko szybko postępującą próchnicę. Częściej też takie osoby zmagają się z kserostomią, kandydozą lub z owrzodzeniem błon śluzowych jamy ustnej. Ze względu na większe ryzyko wystąpienia tych schorzeń, bardzo ważne jest aby pacjenci z cukrzycą częściej odwiedzali stomatologa na przegląd jamy ustnej oraz w celu wykonania profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, jak np. usuwanie kamienia nazębnego.

Próchnica i choroby przyzębia

Próchnica podobnie jak zapalenie przyzębia to efekt negatywnego oddziaływania płytki bakteryjnej na tkanki zębów, dziąsła oraz inne struktury otaczające ząb. W przypadku osób z cukrzycą częściej obserwuje się wyższe stężenie cukru w ślinie oraz zmniejszone jej wydzielanie, co istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. Dodatkowo zwiększone stężenie glukozy w ślinie sprzyja namnażaniu innych gatunków bakterii oraz zaburza równowagę mikroflory w jamie ustnej, czego konsekwencją może być zwiększone ryzyko wystąpienia chorób przyzębia lub zaostrzenie jej przebiegu. Częściej też dochodzi do zakażeń grzybiczych w obrębie jamy ustnej oraz wydłużenia czasu gojenia się ran i stanów zapalnych.

Kserostomia

Kserostomia inaczej suchość jamy ustnej to także dość często występująca dolegliwość u diabetyków. Spowodowana jest powiększeniem ślinianek przyusznych, które mogą uszkodzić gruczoły ślinowe, czego efektem jest zmniejszenie wydzielania śliny, która może stać się wtedy bardziej lepka i gęsta. Suchość jamy ustnej wywołuje bardzo często dyskomfort podczas jedzenia lub mówienia oraz zwiększa ryzyko powstania ubytków próchniczych. Kserostomii może też towarzyszyć halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Niedobór śliny to także większa podatność jamy ustnej na owrzodzenia i stany zapalne.

Kamień nazębny

Kolejnym problemem, który częściej dotyka osoby zmagające się z cukrzycą jest szybsze odkładanie się kamienia nazębnego. Kamień nazębny to inaczej utwardzona, zmineralizowana płytka nazębna. Kamień odkłada się głównie na linii dziąseł i w trudno dostępnych miejscach. Łatwo można go zauważyć po wewnętrznej stronie uzębienia, na przykład na dolnych siekaczach. Kamień umiejscowiony poddziąsłowo jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia. Drażni on dziąsła, które z czasem zaczynają się cofać i odsłaniać szyjki zębowe. Nieusuwany kamień nazębny jest główną przyczyną chorób dziąseł, powoduje on ich krwawienie, obrzęk i stan zapalny. Dlaczego u osób z cukrzycą kamień nazębny odkłada się szybciej? Prawdopodobną przyczyną jest większe stężenie jonów wapnia w ślinie, które przyspieszają proces mineralizacji płytki nazębnej, zamieniając ją w kamień nazębny. Również zwiększona lepkość śliny oraz zmniejszone jej wydzielanie może wpływać na szybszy przebieg tego procesu.

Jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej?

Bez względu na to, czy zmagamy się z cukrzycą czy nie, powinniśmy codziennie dbać o higienę jamy ustnej. Bardzo ważna jest w tym wszystkim systematyczność i dokładność. Bowiem regularne usuwanie płytki nazębnej może znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Co więcej, nieleczone choroby zębów i dziąseł mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę. Dlatego tak ważne jest aby dbać o higienę jamy ustnej z należytą starannością.
 1. Szczotkuj zęby minimum dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem przed pójściem spać. Pamiętaj aby zęby szczotkować 2-3 minuty lub dłużej jeśli jest taka konieczność. Wybieraj szczoteczki z miękkimi lub średniej twardości włóknami. Dobrze sprawdzą się szczoteczki z gęstym włosiem, które znacznie lepiej i dokładniej wymiatają osad nazębny. Możesz też wybrać szczoteczkę soniczną lub elektryczną, która usprawni proces mycia zębów, zapewniając dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej.

 2. Korzystaj z nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych do oczyszczania przestrzeni między zębami. W tych miejscach gromadzi się najwięcej bakterii i osadów, dlatego ich regularne czyszczenie jest tak bardzo ważne. Do higieny trudno dostępnych miejsc oraz w chorobach dziąseł znakomicie sprawdzi się irygator do zębów, który za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem wypłukuje szkodliwe bakterie z obszarów poniżej linii dziąseł. Jego używanie znacząco poprawia efekty leczenia w chorobach przyzębia.

 3. Na koniec użyj płynu do płukania jamy ustnej, który wzmacnia działanie pasty do zębów. Wydłuża ochronę antybakteryjną oraz odświeża oddech.

 4. Jeśli zmagasz się z zapaleniem dziąseł sięgnij po specjalną pastę i płyn do płukania jamy ustnej dedykowany problemom z dziąsłami. Takie preparaty w swoim składzie zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym, antyseptycznym i łagodzącym, np. chlorheksydynę, CPC (chlorek cetylopirydyniowy), kwas hialuronowy, oczar wirginijski, rumianek, szałwię czy kwas glicyretynowy.

 5. Gdy zmagasz się z kserostomią warto do codziennej higieny jamy ustnej włączyć specjalne pasty do zębów, żele i płyny do płukania jamy ustnej, które pobudzają ślinianki do wydzielania śliny, nawilżają błonę śluzową jamy ustnej oraz łagodzą powstałe podrażnienia i owrzodzenia. W tego typu produktach znajdziemy substancje nawilżające jak betaina, ksylitol oraz substancje łagodzące jak alantoina, witamina E czy pantenol.

Irygator do zębów a choroby dziąseł - dlaczego warto stosować?

Z racji tego, że u osób chorujących na cukrzycę, częściej obserwuje się problemy z dziąsłami, warto do codziennej pielęgnacji jamy ustnej włączyć irygator do zębów. To urządzenie, które wytwarza wąski strumień wody pod ciśnieniem. Niezwykle skutecznie i precyzyjnie wypłukuje resztki jedzenia oraz płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc - między zębami, wzdłuż i pod linią dziąseł. Oczyszcza także kieszonki dziąsłowe. Z tego powodu jest niezastąpiony u osób zmagających się z chorobami przyzębia. Jego regularne stosowanie wyraźnie poprawia stan zdrowia dziąseł. Liczne badania naukowe potwierdzają, że irygator dentystyczny zmniejsza zapalenie i krwawienie dziąseł. Redukuje on także liczbę patogennych bakterii odpowiedzialnych za choroby przyzębia. Zaletą irygatora jest jego łatwość użycia, co pozwala na szybkie oczyszczenie całej jamy ustnej. Siłę strumienia wody możemy w prosty sposób dopasować do stanu zdrowia i wrażliwości naszych zębów i dziąseł. Do wyboru są irygatory stacjonarne i bezprzewodowe, dlatego każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie. Szukając odpowiedniego modelu irygatora dla siebie, warto zapoznać się z rankingiem irygatorów, w którym można znaleźć podsumowanie najważniejszych cech i funkcji konkretnych modeli oraz wypunktowane ich najistotniejsze plusy i minusy.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca a choroby dziąseł - jak dbać o higienę jamy ustnej?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 1 grudnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line