Doktor Anna Jeznach-Steinhagen ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie (dziś Warszawski Uniwersytet Medyczny) na kierunku lekarskim oraz SGGW na kierunku Żywienie Człowieka. Od 14 lat jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Pani doktor Anna Jeznach-Steinhagen ma specjalizację z Diabetologii oraz Chorób Wewnętrznych. Uzyskała stopień dr nauk medycznych. Ukończyła również szkolenie podyplomowe z zakresu psychodietetyki. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Na co dzień pracuje w gabinet diabetologa, który mieści się przy ul. Wokalnej 4 w pobliżu stacji metra Ursynów w Warszawie.
Przygotowania i sam przebieg ciąży u pacjentem z cukrzycą to szczególny czas. Bardzo ważne jest, aby w tym okresie dbać o prawidłowe wyrównanie metaboliczne. Pani doktor wyjaśniła dlaczego to takie istotne i z jaką hemoglobiną glikowaną można zacząć starać się o dziecko. Dużo kobiet z cukrzycą ciężarnych broni się przed insuliną. Pani doktor wyjaśniła, jak można przekonać je o tym, że insulina wcale nie jest taka straszna.
Zazwyczaj zaczynamy insulinoterapię w ciąży od insuliny NPH podawanej na noc. Zawsze staram się pacjentki uspokoić, że to nie jest silnie działająca insulina. Te do posiłkowe insuliny, które mają swój czas działania 2 godzinny, taki silny, wyraźny, to są insuliny, takie które mogą zagrać np. hipoglikemią. Insuliny NPH one są powolnie uwalniane. Podawana jest wieczorem, koło 21 - 22, tak, aby zapewnić dobrą glikemię całą noc i poranną. Dlaczego to jest takie ważne? To jest ten czas kiedy pacjentka nie ma wpływu na tą glikemię, bo ile w dzień może, przy braku przeciwwskazań położniczych, uprawiać aktywność fizyczną, chodzić, spacerować - w jakiś sposób tą glikemię również obniżać, nie tylko dietą o tyle nocą śpi i jeżeli ma podwyższoną glikemię to tej insuliny potrzebuje - mówi dr Anna Jeznach-Steinhagen.
Pani doktor odpowiadała na wiele pytań nurtujących przyszłe mamy. Jakie są zalety pompy insulinowej w ciąży? Czy na penach można równie dobrze i z taką samą "łatwością" poprowadzić ciążę? Czy warto szczepić się w ciąży i cukrzycy na covid i na krztusiec? Czy ketony głodowe są niebezpieczne dla dziecka? Czy sama cukrzyca jest wskazaniem do cesarki? Dlaczego w jednych ośrodkach ciążę pacjentki z cukrzycą rozwiązuje się w 38 tygodniu ciąży, a w innych w 40 tygodniu ciąży?
Mówiliśmy o programie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla kobiet planujących i będących w ciąży z cukrzycą. Jest to bardzo dobry program, który pozwala urodzić zdrowe dziecko. Doktor wyjaśniała, na czym polega program i gdzie należy się zgłaszać planując ciążę.
Pompy z programu WOŚP to zawsze najnowsze pompy. Orkiestra zawsze kupowała MiniMed 640G. Pacjentka ma wypożyczoną pompę na czas planowania ciąży i samą ciążę bez kosztowo. Dostaje również ciągły monitoring glikemii. W okresie przed ciążą musi zakupić wkłucia do pompy, jeżeli jest powyżej 26 roku życia, to z refundacją 70%, natomiast jeżeli zachodzi w ciążę to również wkłucia i zbiorniczki na insulinę są bezpłatne, tak jak insulina, która jest bezpłatna w okresie ciąży. Dobrze jest się do ciąży przygotować - wyjaśnia dr Anna Jeznach-Steinhagen.
Pod redakcją naukową dr Anny Jeznach-Steinhagen ukazała się książka "Żywienie osób z cukrzycą i chorobami towarzyszącymi", która w kompleksowy sposób omawia zasady żywienia pacjentów z cukrzycą w wielu aspektach. Książka powstała z potrzeby zebrania zasad żywienia osób z cukrzycą z uwzględnieniem różnych sytuacji klinicznych i chorób towarzyszących, na podstawie wieloletnich doświadczeń klinicznych i dydaktycznych wszystkich autorów. Książka w sposób holistyczny pokazuje zasady żywienia pacjentów z cukrzycą w wielu aspektach. Opisane zostało postepowanie z pacjentami ze stanami przedcukrzycowymi, z cukrzycą ciążową, chorymi onkologicznie z cukrzycą, chorymi z nadwaga i otyłością, chorymi przygotowywanymi do leczenia bariatrycznego i w wielu innych przypadkach. Książka dedykowana jest lekarzom rodzinnym, diabetologom i dietetykom.