Dr hab. inż. Artur Rydosz od ponad 10 lat prowadzi badania nad zastosowaniem nieinwazyjnych metod diagnozowania i monitorowania przebiegu różnych chorób z wykorzystaniem czujników do detekcji biomarkerów, w tym ze szczególnym naciskiem na detekcję cukrzycy. Jest współautorem ponad 125 artykułów naukowych, patentów oraz wystąpień konferencyjnych. Był dwukrotnym stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: START 2015, START 2016, otrzymał stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznawane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz odbył staż z zakresu komercjalizacji badań naukowych w Stanford University w USA.
Twórca diabetomatu - dr hab. inż. Artur Rydosz, prof. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - przekonuje, że dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom diabetycy w przyszłości będą mogli żyć bez igieł. Urządzenie bazuje na analizie składu chemicznego wydychanego powietrza konkretnej osoby. Urządzenie analizuje skład wydychanego powietrza, mierzy zawarte w nim ciała ketonowe i na podstawie algorytmu odnosi to do podanego stężenia glukozy we krwi
Oglądaj na żywo
Prof. Artur Rydosz jest również prezesem fundacji "Z cukrzycą na ty", która na co dzień pomaga osobom chorym na cukrzycę. Misją Fundacji jest prowadzenie działalności upowszechniającej wiedzę na temat cukrzycy oraz pomoc osobom chorującym na wszystkie typy cukrzycy (T1DM, T2DM, MODY, LADA). Głównym celem Fundacji jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze nowych rozwiązań technologicznych do samokontroli cukrzycy, w tym wykorzystywanie rozwiązań nieinwazyjnych tj. detekcja biomarkerów zawartych w wydychanym powietrzu.
Ponadto dr hab. inż. Artur Rydosz zapowiedział wydanie swojej książki, zbierającej i przedstawiającej najnowsze osiągnięcia w zakresie rozwiązań dla diabetyków, o nazwie "Diabetes without needles", czyli właśnie cukrzyca bez igieł. Ponad 10 lat badań w obszarze nowoczesnych technik monitorowania glikemii oraz leczenia cukrzycy zostało zebrane w książce, która została wydana przez Elsevier (jedno z najstarszych wydawnictw naukowych). W książce można znaleźć odpowiedź na pytanie jak blisko jesteśmy w pełni nieinwazyjnego monitorowania glikemii i podawania leków (w tym insuliny) w sposób bezbolesny, bezinwazyjny i skuteczny.
Widzimy się na żywo w piątek, 5 listopada 2021 roku o godzinie 20.00 w trzech miejscach jednocześnie - na Facebooku, na naszym kanale mojacukrzyca.tv na YouTube oraz na Twitterze! Wybierz dogodną lokalizację i pogadaj z nami o cukrzycy. Nagrane spotkania są dostępne dla widzów do ponownego odtworzenia w dowolnym momencie. Po kilku dniach materiał wideo z rozmowy z gościem specjalnym publikowany jest także na portalu mojacukrzyca.org. Zawsze można do materiału wrócić i jeszcze raz odsłuchać.
Wydarzenie na Facebooku - kliknij tutaj.