Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada 2021 roku

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 30 października 2021 r.

Miniterstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia ponownie dokonało aktualizacji listy leków refundowanych publikując Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 października 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Nowe ceny obowiązywać będą od 1 listopada 2021 roku. Niestety nowa lista nie przynosi żadnych istotnych, korzystnych zmian dla pacjentów z cukrzycą. Nie została rozszerzona grupa refundacyjna dla flozyn. Na liście zabrakło także wyczekiwanej refundacji igieł do penów insulinowych.

Ceny pasków testowych pozostają na niezmienionym poziomie względem listy z 1 września 2021 roku. Dla dwóch pozycji, DIAVUE ToGo i OKmeter Core w przypadku "cukrzycy" obniżono cenę o symboliczne 2 grosze. Innych zmian nie ma.

Również ceny insulin nie ulegają zmianie. Wszystkie dotychczas obowiązujące poziomy dopłat pacjenta będą identyczne w okresie od 1 listopada do następnej aktualizacji listy, która powinna nastąpić w dniu 1 stycznia 2022 roku.

O 3,97 zł zapłacą mniej pacjenci za lek Invokana, tabl. powl., 100 mg, 30 sztuk. Dopłata pacjenta do tego leku spadła z 60,24 zł na 56,27 zł. Jednak kryterium refundacyjne nadal pozostaje bardzo wąskie, tylko dla określonej grupy pacjentów. Obniżka cen dotyczy także leku Symformin XR w różnych dawkach. Tutaj dopłata pacjenta będzie mniejsza od 0,45 zł do 1,83 zł. Szczegółowe ceny leków doustnych można znaleźć w tabelce.

Niestety, pomimo apeli organizacji pacjenckich i towarzystw naukowych, Ministerstwo nie rozszerzyło grupy chorych objętych refundacją flozyn. Pacjenci oraz środowisko eksperckie mają nadzieję, że ich głos zostanie w końcu usłyszany, a kryteria refundacyjne dla tych leków zostaną rozszerzone.

Na liście nie pojawiły się również, wyczekiwane przez pacjentów, igły do wstrzykiwaczy (penów) insulinowych. Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków sytuacja ta jest następstwem wciąż toczących się negocjacji między producentem igieł oraz Ministerstwem Zdrowia. Mamy nadzieję że lista, która zacznie obowiązywać od 1 listopada 2021 r. jest ostatnią, na której nie znalazły się igły do penów i polscy pacjenci już wkrótce zyskają dostęp do tej ważnej - z perspektywy efektywnej insulinoterapii - technologii. Kolejna aktualizacja listy powinna nastąpić za dwa miesiące, czyli 1 stycznia 2022 roku.

INTERAKCJE LEKÓW - co Ci grozi, gdy niewłaściwie połączysz ze sobą leki?

Ceny obowiązujące od 1 listopada 2021 roku

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada 2021 roku


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~maxima  IP: 31.11.128.xxx(2021-11-01 09:01:39)
Ciekawe kiedy i czy dołożą do tej listy np Xigduo ?


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada 2021 roku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line