W diecie diabetyków, podobnie jak w diecie ludzi zdrowych, ok. 45-50% energii powinny dostarczać węglowodany, a tylko 10-20% białko. W przypadku produktów dedykowanych cukrzykom nie chodzi o ograniczenie czy wyeliminowanie węglowodanów z produktu, ale o dostarczenie ich w takiej formie lub w "towarzystwie" takich składników, które zagwarantują ich stopniowe trawienie i uwalnianie do krwiobiegu.
Dlatego, we współpracy z jednostkami naukowymi, Makaroniarnia Polmak postanowiła stworzyć makaron zapewniający te właściwości, a odbiegający barwą i smakiem od makaronów pełnoziarnistych, często stosowanych w kuchniach diabetyków. Nowy produkt jest absolutną innowacją, a jego skład gwarantuje bazę do sycącego posiłku bez goryczkowego smaku makaronu razowego.
Receptura powstała we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Producent, chcąc zapewnić bezpieczeństwo i wysoką jakość produktu, postanowił czerpać z wiedzy badaczy i profesorów zajmujących się żywieniem człowieka od wielu lat. Dzięki temu powstał produkt z użyciem nietypowych rodzajów mąk i nowoczesnych metod produkcji.
Indeks glikemiczny tego makaronu wynosi 38, a jego ładunek glikemiczny 9. Wartości te zostały potwierdzone badaniami in vivo, z udziałem ochotników SGGW w Warszawie. Ogromną zaletą makaronu dedykowanego diabetykom jest też wysoka zawartość błonnika - aż 17g na 100g produktu.
Skład i sposób wytwarzania makaronu są objęte ochroną patentową od września tego roku. Do jego wyrobu używa się semoliny, mąki łubinowej, błonnika owsianego i glutenu witalnego. To właśnie te nietypowe składniki zapewniają barwę i smak makaronu zbliżony do standardowego pszennego. Równocześnie właściwości produktu pozwalają na bezpieczne spożywanie go przez diabetyków. Dzięki walorom smakowym, makaron przypadł do gustu nie tylko dorosłym cukrzykom, ale również dzieciom, które ze względu na diagnozę musza ograniczać spożywanie jasnego makaronu (na podstawie badań ankietowych z udziałem ochotników z grupy dla diabetyków na portalu Facebook).