Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jak zmieniały się normy cukru we krwi?

Artykuł partnera, dodano: 20 października 2021 r.

Diabetycy znają prawidłowe normy cukru na pamięć. Na chwile obecną, przyjmuje się, że poziom glukozy na czczo nie powinien przekroczyć 99 mg/dL, a po posiłku - 140 mg/dL Jednak Ci, którzy chorują na cukrzycę od lat, pamiętają, że normy cukru w organizmie były kiedyś wyższe. Skąd ta zmiana? Dowiesz się z tego artykułu.

Normy cukru we krwi po jedzeniu i na czczo

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prawidłowa norma cukru na czczo to:

- Od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L).

Natomiast, dwie godziny po posiłku cukier powinien mieć poziom:

- poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l).


Pacjenci z cukrzycą zmuszeni są do codziennego sprawdzania swojego poziomu cukru. Robią to za pomocą przyrządu zwanego glukometrem.

Jednak glukometr nie jest jedynym urządzeniem do pomiaru poziomu cukru. Zestaw diagnostyczny Evercare Easy to przystawka do smartfonu, dzięki której możesz m.in. monitorować stężenie glukozy we krwi. Warto śledzić nowinki techniczne - każdego dnia pojawiają się instrumenty ułatwiające życie cukrzykom.

Prawidłowy pomiar glukozy we krwi - kiedyś i dziś

Każdy, kto choruje na cukrzycę od dłuższego czasu pamięta, że jeszcze 20 lat temu normy cukru we krwi były wyższe: norma na czczo wynosiła 120 mg/dL. Czyli, była o 20 mg/dL wyższa niż obecnie.

Skąd ta różnica?

W ciągu ostatnich 20 lat zmieniła się metoda pomiaru. Kiedyś używano metody orto-toluidynowej. Pokazywała ona wyniki wyższe o 20-30% niż stan faktyczny. Stara norma była ustalona na podstawie zawyżonych wyników.


Wraz z rozwojem technologii medycznej udało się opracować nowy, dokładniejszy sposób pomiaru. Obecnie, poziom cukru mierzy się metodą enzymatyczną z peroksydazą chrzanową. Nowa metoda wymusiła konieczność aktualizacji światowych norm cukru we krwi.

Jak naturalnie obniżyć cukier we krwi

Nowe metody pomiarowe, to nie jedyny powód dla którego nowe normy cukru we krwi są niższe.

Według niektórych badań, zachowanie poziomu glukozy w niskich zakresach, zmniejsza ryzyko nefropatii oraz retinopatii.

Zatem, co zrobić aby naturalnie obniżyć nasz cukier?

Przede wszystkim, słuchajmy zaleceń lekarza, dotyczące naszej diety, stylu życia i leczenia. Ale lekarzowi, jak szczęściu, trzeba pomagać.

Jak? Oto kilka wskazówek:

- pijmy więcej wody. Tak po prostu. Cztery szklanki wody dziennie zapobiegają podniesieniu się poziomu glukozy. Dodatkowo, cukrzycy powinni unikać odwodnienia.

- zażywajmy witaminę D - pod każdą postacią. W okresie letnim dostajemy zastrzyk witaminy D za każdym razem gdy wychodzimy wygrzać się w Słońcu. A co zimą? Musimy uzupełniać witaminę D dietą. Warto sprawdzić z lekarzem, czy do naszej diety można dodać więcej ryb, masła albo jajek.

- jedzmy orzechy. Według badań z 2010 roku, orzechy pomagają zachować poziom glukozy na stałym poziomie. Zawierają dużo tłuszczy, a niewiele węglowodanów. Może warto zacząć nosić paczkę orzechów ze sobą?

Artykuł został opracowany we współpracy z PMT Sp. z.o.o.

Źródła:
 1. Araszkiewicz, A., Bandurska-Stankiewicz, E., Budzyński, A., Cypryk, K., Czech, A., Czupryniak, L., ... & Zozulińska-Ziółkiewicz, D. (2019). Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2019. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Praktyczna, 5(1), 1-100.
 2. Dembińska-Kieć, A., Naskalski, J. W., & Solnica, B. (2017). Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej. Edra Urban & Partner.
 3. Dlaczego normy dla glukozy we krwi się tak bardzo zmieniły? Dawniej 120, dziś 99... (2020, Luty 21). [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=ukrMbz_TRTU
 4. com Zaktualizowano 19 grudnia, 2019. (n.d.). 12 healthy ways to Lower your blood sugar. Health.com. Otwarto 15 października, 2021, źródło: https://www.health.com/syndication/12-healthy-ways-to-lower-your-blood-sugar
 5. Gajewski, P. (2015). Interna Szczeklika 2015. Medycyna Praktyczna.


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Diabetin Forte

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~janusz  IP: 89.79.234.xxx(2021-10-26 13:17:11)
Zmiana jest stąd aby kolejne 3 miliony Polaków wpędzić w cukrzycę, której nie mają. Chodzi tylko o ciągłe zwiększanie zysków KORPORACJI farmaceutycznych wynikające ze sprzedaży gadżetów i preparatów, które nikogo z niczego jeszcze nie wyleczyły.


Powrót Do góry


mojacukrzyca.org - Artykuły: Jak zmieniały się normy cukru we krwi?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Diabetin Forte
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 30 listopada 2021 r.

Zadaj pytanie on-line