Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Wyjątkowa wystawa fotograficzna - 100 lat insuliny - leku, który zmienił świat

źródło: informacja prasowa, dodano: 6 października 2021 r.

Razem ścigamy się z cukrzycą

W 2021 roku przypada setna rocznica odkrycia insuliny - pierwszego ratującego życie leku na cukrzycę. W celu upamiętnienia tego przełomowego odkrycia, w ramach kampanii "Razem ścigamy się z cukrzycą", powstała wyjątkowa wystawa fotograficzna. W akcję zaangażował się m.in. Mistrz Olimpijski w wioślarstwie - Michał Jeliński. Patronem wystawy jest Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę. Odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie, węglowodanów, białek i tłuszczów. Dzięki insulinie energia ze spożywanych pokarmów transportowana jest z krwi do wnętrza komórek. W ten sposób dochodzi do obniżenia poziomu cukru we krwi, a komórki są odpowiednio odżywione. Kiedy insuliny jest za mało (lub nie działa ona w sposób prawidłowy), diagnozowana jest cukrzyca. Wówczas konieczne staje się codzienne podanie insuliny z zewnątrz. Dziś jest to dla nas oczywiste, ale jeszcze 100 lat temu nie było takiej możliwości.

Insulina została odkryta 14 listopada 1921 roku przez dr Fredericka Bantinga - chirurga, ortopedę, oraz studenta medycyny Charlesa Besta, którzy pracowali w laboratorium kierowanym przez Jamesa Richarda Macleoda na Uniwersytecie w Toronto. Jest to jedno z największych odkryć medycznych XX wieku - insulina do dziś pozostaje jedyną skuteczną terapią dla osób z cukrzycą typu 1. Ten przełomowy moment w historii medycyny pozwolił uratować miliony istnień ludzkich na całym świecie i zapoczątkował erę innowacji w diabetologii

Zanim wynaleziono insulinę cukrzyca oznaczała wyrok śmierci. Wielu pacjentów głodziło się uważając, że m.in. poprzez wyeliminowanie węglowodanów, poprawi się ich stan zdrowia. Była to popularna forma "leczenia" aż do czasu, gdy insulina stała się dostępna na rynku - w 1923 roku. W tym samym roku za odkrycie insuliny przyznano Nagrodę Nobla, co potwierdza przełomowy charakter leku.

- Cukrzyca, która jeszcze 100 lat temu była nieuleczalna i śmiertelna, obecnie nie stanowi przeszkody w prowadzeniu dobrej jakości życia, w tym także w realizowaniu pasji sportowych - komentuje Anna Śliwińska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Aby upamiętnić przełomowy moment w historii medycyny oraz oddać hołd odkrywcom insuliny, w ramach kampanii "Razem ścigamy się z cukrzycą", której mecenasem jest firma Novo Nordisk, powstała wyjątkowa wystawa fotograficzna "100 lat insuliny - leku, który zmienił świat". Do 28 października za Domami Towarowymi Wars Sawa Junior, przy pasażu Wiecha w Warszawie, można oglądać fotografie prezentujące wątki historyczne związane z insuliną oraz współczesne portrety pacjentów z cukrzycą. Każda fotografia opatrzona jest krótkim komentarzem bohaterów wystawy, który podkreśla, co dla każdego z nich oznacza insulina. Na wystawie zaprezentowano portrety: Michała Jelińskiego - sportowca i złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich, Reginy Kostrzewy - emerytki i spełnionej prababci, Macieja Łysiaka - twórcy internetowego, Dominiki Sacharuk - wielokrotnej mistrzyni Polski w podnoszeniu ciężarów i Angeliny Ziembińskiej - blogerki.

Wystawa ma również na celu zwrócenie uwagi na fakt, że cukrzyca stanowi narastający problem społeczny o globalnej skali. Na świecie na cukrzycę choruje już ok. 420 milionów osób - w Polsce około 3 milionów. Szacuje się, że nawet milion Polaków nie wie, że choruje na cukrzycę! Może ona przez wiele lat rozwijać się w ukryciu, nie dając w początkowej fazie żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego warto regularnie monitorować poziom glukozy we krwi. To proste i nieinwazyjne badanie może uratować przed ryzykiem rozwoju cukrzycy i jej powikłań dzięki szybkiemu rozpoczęciu odpowiednich terapii.

- Podnoszenie świadomości społecznej na ten temat jest niezwykle istotne gdyż odpowiednia profilaktyka, pełni ważną rolę w zapobieganiu cukrzycy i jej powikłaniom. Ogromne znaczenie ma również edukacja diabetologiczna na temat zdrowej diety i aktywności fizycznej - mówi Anna Śliwińska.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Wyjątkowa wystawa fotograficzna - 100 lat insuliny - leku, który zmienił świat
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 27 stycznia 2023 r.

Zadaj pytanie on-line