Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
IGLESSY do pena
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Co to są ketony w moczu? Czego są objawem?

Artykuł sponsorowany, dodano: 28 września 2021 r.

Badania moczu mają ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka i nie warto tego obowiązku przebadania się zaniedbywać. Warto natomiast robić to regularnie, bo dzięki temu bardzo szybko możesz wykryć, że w twoim organizmie nie wszystko jest tak, jak być powinno. Zaniepokoić powinno cię też częste oddawanie moczu lub bardzo rzadkie jego oddawanie. Wszystko, co odbiega od normy tak naprawdę jest już niepokojące i powinno stać się przedmiotem troski twojej i zainteresowania twojego lekarza. Badanie moczu nie jest uciążliwe, cały proces będzie wymagał od ciebie trochę czasu rano i zakupu odpowiednio wcześniej specjalnego pojemnika. Warto bowiem pamiętać, że tak naprawdę to dawno temu powstała konieczność przynoszenia moczu w specjalnym, jałowym i szczelnym pojemniku, a era słoików już się zakończyła. W moczu może pojawić się wiele niepokojących objawów - do najpoważniejszych należy oczywiście glukoza.
 1. Glukoza w moczu
 2. Badanie na obecność glukozy w moczu
 3. Ketony
 4. Ketony w moczu

O czym świadczy glukoza w moczu?

Warto wiedzieć, co jest w moczu. Glukoza zdecydowanie nie powinna się tam znaleźć. Stężenie glukozy tak duże, że pojawia się w moczu świadczy o tym że nerki nie są w stanie poradzić sobie z absorpcją glukozy i oddawaniem jej potem do krwi. Poziom glukozy jest wtedy za wysoki, a to może znaczyć, że w twoim organizmie rozwija się choroba. Cukier w moczu może oznaczać cukrzycę. W przypadku ciąży możesz mieć do czynienia z problemem cukrzycy ciężarnych. Umiarkowane stężenie glukozy nie zawsze jednak oznacza, że masz cukrzycę. Powody są dużo bardziej zróżnicowane. Cukier w moczu może być oznaką choroby nerek. Możesz też cierpieć z powodu choroby układu krążenia czy choroby wątroby. Nadal oznacza to wszystko poważne problemy - obecność cukru w moczu zawsze jest czymś niewłaściwym. Musisz znaleźć powód takiego stanu rzeczy i rozpocząć leczenie. Jeśli chcesz wiedzieć na ten temat więcej, zajrzyj tutaj: https://badaniakrwi.pl/2020/02/24/glukoza-w-moczu-co-oznacza-i-jak-ja-wykryc/.

Badanie glukozy

Badanie poziomu glukozy w moczu nie jest wcale takie trudne. Przeprowadza się je w laboratorium w ramach ogólnego badania moczu. Glukozy w moczu w ogóle nie powinno być, dlatego jeśli badanie to wykryje, lekarz wyjaśni ci co oznacza cukier w takim przypadku i zaproponuje odpowiedni sposób dodatkowej diagnostyki, a potem leczenia. Może okazać się, że nieodzowne będzie skorzystanie z pomocy lekarza specjalisty. Pamiętaj, że mocz do badania oddawaj zawsze ze środkowego strumienia - wtedy badanie wyjdzie najbardziej miarodajne. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: badaniakrwi.pl.

Czym są ketony?

Cukier w moczu to nie wszystko. Mogą się tam jeszcze pojawić ketony. To związki, które wytwarzają się jako pośrednie produkty metabolizmu tłuszczu. Tak samo jak stężenie glukozy w moczu, można je wykryć w badaniu ogólnym moczu. Ketony w moczu nie zawsze oznaczają coś bardzo złego, nie zawsze też jest powód do niepokoju. Jednak zawsze oznacza to, że w organizmie człowieka zaszły jakieś procesy. Bowiem w zwyczajnym moczu zdrowego człowieka ciała ketonowe nie występują w ogóle.

O czym świadczą ketony w moczu?

Ketony w moczu mogą oznaczać powikłania związane z cukrzycą, ale nie zawsze jest tak źle. Mogą pojawić się też w przypadku stosowania diety ketogenicznej, czyli podczas spożywania posiłków opartych na białku i tłuszczu z wykluczeniem węglowodanów. Mogą też pojawić się w przypadku nadmiernego wysiłku fizycznego. Bardzo łatwo też pojawiają się pod wpływem głodówki. Mogą jednak świadczyć też o kwasicy ketonowej lub o chorobie alkoholowej.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Co to są ketony w moczu? Czego są objawem?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
IGLESSY do pena
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 3 lutego 2023 r.

Zadaj pytanie on-line