Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Poznaj aplikację MyDiaMate. Zobacz program "Akcja edukacja" o psychodiabetologii!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 września 2021 roku

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 1 września 2021 r.

Miniterstwo Zdrowia

Od 1 września 2021 roku obowiązuje nowe Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 sierpnia 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Znamy nowe ceny insulin, pasków do glukometrów i innych leków stosowanych w cukrzycy. Czy coś się zmienia? Sprawdź!

Przeanalizowaliśmy listę leków refundowanych pod kątem DIABETOLOGII. Przedstawiamy wszystkie zmiany w tym zakresie. Ceny pasków do pomiaru cukru we krwi pozostają na tym samym poziomie co obecnie. Nie pojawił się żaden nowy preparat insulinowy na liście leków refundowanych.

Insulina Tresiba (insulina degludec) otrzymała rozszerzenie aktualnie obowiązujących wskazań refundacyjnych. Cena refundacyjna pozostaje bez zmian. Od teraz insulina ta w refundacji dostępna jest dla: Cukrzyca typu I u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży. Cukrzyca typu 2 u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c większą lub równą 8% oraz cukrzyca typu 2 u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca u dzieci powyżej 1. roku życia i młodzieży o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO).

Jak podaje portal gdziepolek.pl definicja "cukrzycy o znanej przyczynie" obejmuje szerokie spektrum przypadków przewlekłej hiperglikemii, wymienionych w klasyfikacji cukrzycy podawanej przez Światową Organizację Zdrowia jako "inne specyficzne typy cukrzycy". Zaliczane są tutaj między innymi genetyczne defekty funkcji komórek beta trzustki, zaburzenia działania insuliny (np. cukrzyca monogenowa - powstaje w wyniku mutacji jednego genu), choroby części zewnątrzwydzielniczej trzustki, endokrynopatie (zaburzenia pracy gruczołów, takich jak przysadka, nadnercza czy tarczyca mogące prowadzić do cukrzycy), cukrzyca spowodowana niektórymi lekami lub związkami chemicznymi, infekcjami, rzadkimi schorzeniami immunologicznymi czy genetyczne zespoły chorobowe z towarzyszącą cukrzycą (np. cukrzyca związana z mukowiscydozą).

Dość istotne zmiany czekają na użytkowników insulin Gensulin M30, Gensulin M40, Gensulin M50, Gensulin N i Gensulin R. Producent, firma Bioton, zdecydowała o wprowadzeniu opakowań po 10 wkładów 3 ml. Od 1 września wszystkie te insuliny są dostępne w większych opakowania, po 10 wkładów 3 ml, w cenie refundacyjnej (odpłatność pacjenta) w wysokości 8 zł. Niestety pociąga to za sobą zmianę odpłatności pacjenta za te insuliny w opakowaniach po 5 wkładów 3 ml. Za Gensulin M30 i Gensulin M40 zapłacimy o 1,39 zł więcej, tj. 7,05 zł za opakowanie (5 wkładów). Za Gensulin M50, Gensulin N i Gensulin R zapłacimy 10,63 zł, tj. o 4,97 zł więcej za opakowanie (5 wkładów). Zdecydowanie więc opłata się pacjentom zakup opakowań zawierających 10 wkładów. Trzeba zwrócić na to uwagę przy wypisywaniu recept przez specjalistów!

Ceny leków doustnych znajdują się w tabeli. Nie ma żadnych istotnych zmian w cenach tych leków.

INTERAKCJE LEKÓW - co Ci grozi, gdy niewłaściwie połączysz ze sobą leki?

Dotychczas w refundacji znajdował się dulaglutyd pod nazwą handlową Trulicity w dawce 1,5 mg/0,5 ml. Dulaglutyd jest długo działającym agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu typu 1 (GLP-1). Od września refundowane będą także pozostałe dawki: 0,75 mg/0,5 ml, 3 mg/0,5 ml oraz 4,5 mg/0,5 ml.

Jednocześnie oznacza to usztywnienie ceny, także w przypadku pacjentów, którzy dotychczas kupowali lek bez zniżki i nie będą kwalifikować się do objęcia refundacją. Wskazania refundacyjne są - bez zmian - dosyć restrykcyjne. Co ciekawe, za 2 wstrzykiwacze pacjent zapłaci od września tyle samo niezależnie od mocy leku. Cena detaliczna 100% wyniesie 194,21 zł, a z odpłatnością 30% - 68,19 zł bez względu na dawkę. Dotychczas cena leku Trulicity mogła istotnie się różnić nie tylko pomiędzy aptekami, ale także właśnie zależnie od dawki (99,90 zł - 325,99 zł) - podaje portal gdziepolek.pl.

Wskazania refundacyjne dla leku Trulicity (wszystkie dawki): cukrzyca typu 2, u pacjentów przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy, z HbA1c ≥ 8 %, z otyłością definiowaną jako BMI ≥35 kg/m2 oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako:
  • potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub
  • uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię, lub
  • obecność 2 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej: wiek ≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu.

Ceny obowiązujące od 1 września 2021 roku

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 września 2021 roku


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Kornel  IP: 83.24.192.xxx(2021-09-03 23:02:35)
Banda złodziei nic więcej z tego artykułu


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 września 2021 roku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 17 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line