Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Światowy Dzień Cukrzycy
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Piąta rocznica wprowadzenia FreeStyle Libre do Polski!

źródło: oprac. własne, dodano: 24 sierpnia 2021 r.

Mija właśnie pięć lat od momentu, gdy system monitorowania glikemii FreeStyle Libre dostępny jest w Polsce. Przez ten czas możliwość kontroli cukrzycy przez pacjentów zmieniła się diametralnie. Od pięciu lat osoby z cukrzycą w Polsce mogą kontrolować cukrzycę bez nakłuwania.

System FreeStyle Libre wkroczył na polski rynek z dużym rozmachem, a metodę ciągłego monitrowania poziomu cukru poprzez skanowanie pokochali diabetycy. Wielu nie wyobraża już sobie powrotu do nakłuć palca w celu oznaczenia poziomu cukru. Sprawdźmy, co wydarzyło się przez te pięć lat i jak zmieniał się system FreeStyle Libre.


W 2016 roku nieodłącznym elementem systemu FreeStyle Libre oprócz samego sensora był również czarny czytnik przypominający wielkością glukometr. Bez niego niemożliwe było odczytywanie poziomów cukru poprzez skanowanie. Wiele osób dokonywało zakupu pakietu startowego, przekonało się do tej nowoczesnej metody pomiaru i pokochało system Libre. Rodzice dzieci byli zachwyceni możliwością szybkiej i bezbolesnej kontroli glikemii w nocy. Wystarczy 1-sekundowy skan, bez wybudzania dziecka.

Aplikacja FreeStyle LibreLink

W 2018 roku pojawiła się w Polsce darmowa aplikacja FreeStyle LibreLink, dzięki której użytkownicy telefonów komórkowych z funkcją NFC mogą odczytywać poziomy cukrów bezpośrednio na ekranie swojego smartfona. Był to przełomowy moment. Nie trzeba już było nosić dodatkowego urządzenia do odczytu. Wyniki i raporty użytkownik widzi na ekranie smartfona, który ma zawsze pod ręką. Zmniejszył się także koszt "pakietu startowego". Nie trzeba inwestować dodatkowych środków w czytnik, a do skorzystania z systemu FreeStyle Libre wystarczy zakup jednego sensora oraz instalacja bezpłatnej aplikacji dostępnej na telefony z system Android i iOS wyposażone w funkcję NFC.

Dzięki aplikacji FreeStyle LibreLink można śledzić bieżące odczyty poziomu cukru, strzałki trendu i historię pomiarów. Funkcja przetwarzania tekstu na mowę (po włączeniu) odczytuje aktualny poziom cukru i strzałkę trendu. Ułatwia to monitorowanie glikemii osobom niewidomy i niedowidzącym. W aplikacji dostępna jest także historia zmian glikemii z 8-godzinnym wykresem glikemii oraz możliwość dodania notatki - o spożytym posiłku, dawce insuliny, odbytym wysiłku fizycznym, czy dotyczącej innych zdarzeń. Aplikacja daje również użytkownikom możliwość zdalnego udostępniania wyników zarówno lekarzom jaki i rodzinie czy przyjaciołom.

Aplikacja LibreLinkUp

Wraz z aplikacją LibreLink udostępniona została druga aplikacja LibreLinkUp, która umożliwia śledzenie odczytów poziomu cukru przez partnerów terapii. Aplikacja LibreLinkUp dała opiekunom możliwość zdalnego monitorowania poziomu glukozy. W 2021 roku aplikacja ta doczekała się aktualizacji. Użytkownicy mogą skorzystać teraz z nowych, ulepszonych funkcji, dzięki którym monitorowanie stężenia glukozy bliskiej osoby przez członków rodziny, znajomych i opiekunów jest jeszcze wygodniejsze.

Wprowadzone w aktualizacji zmiany objęły: interaktywny wykres stężenia glukozy - ekran główny LibreLinkUp prezentuje 12-godziny wykres stężenia glukozy z szybkim i wygodnym przeglądem wyników. Ulepszone zostały funkcje dziennika, który umożliwia przewijanie skanów z ostatnich 2 tygodni. W łatwy sposób można sprawdzić historię i trendy stężenia glukozy. Wprowadzono ciemny tryb ekranu, który zapewnia bardziej dyskretny i łatwiejszy do przeglądania widok w warunkach słabego oświetlenia.

Dokładność

System FreeStyle Libre od początku sprawdzał się bardzo dobrze, ale aktualizacja algorytmu systemu w 2020 roku przyniosła kolejne pozytywne zmiany w działaniu. Od tego momentu można bezpiecznie podejmować decyzje terapeutyczne dotyczących modyfikowania dawki insuliny bez konieczności potwierdzenia wyniku glikemii badaniem glukometrycznym.

Do oceny dokładności systemów CGM wykorzystuje się wartość MARD (mean absolute relative difference). MARD jest podstawowym parametrem określającym dokładność systemów monitorowania glikemii. Im niższa wartość MARD, tym bardziej dokładny jest system. Po aktualizacji system FreeStyle Libre osiągnął 9,2% w całym okresie 14 dni używania sensora. Przed aktualizacją MARD wynosił 11,4%. Udało się to dzięki poprawie wartości MARD w pierwszym dniu stosowania systemu. Wartość MARD w pierwszym dniu stosowania spadła z 15,7% na 10%.


Jerzy Magiera w 2017 roku podczas podróży na wydarzenie
zorganizowane przez firmę Abbott - dX Amsterdam.

Refundacja

Na tę wiadomość czekali wszyscy. W październiku 2019 roku Ministerstwo Zdrowia w stosownym rozporządzeniu ogłosiło refundację systemu FreeStyle Libre dla wybranej grupy pacjentów. Od tego czasu pacjenci z cukrzycą typu 1 w wieku od 4. do ukończenia 18. roku życia z bardzo dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii na dobę mogą liczyć na częściową refundację dwóch sensorów na miesiąc. Odpłatność pacjenta wynosi 30%. Była to bardzo dobra i pozytywna wiadomość, która odbiła się szerokim echem w środowisku pacjentów. W końcu wiele młodych osób mogło uwolnić się od bolesnego nakłuwania opuszków palców i monitorować swój poziom cukru tyle razy na dobę ile było to koniecznie. Warto w tym miejscu dodać także, że konieczność dobrego monitorowania cukrzycy typu 1 jest przez całe życie pacjenta, nawet po skończonym 18 roku życia, więc niezwykle ważne byłoby poszerzenie refundacji o kolejne grupy potrzebujących osób - aby jeszcze więcej osób mogło lepiej prowadzić swoją samokontrolę cukrzycy.

LibreView

Dane z sensora i aplikacji FreeStyle LibreLink są bezpiecznie przesyłane i przechowywane w chmurze. Umożliwia to korzystanie ze specjalnego systemu LibreView. Po zalogowaniu przez stronę internetową na dowolnym komputerze możemy przeglądać i analizować swój wyniki. System LibreView zapewnia spójny zestaw przejrzystych, intuicyjnych raportów, które ułatwiają odkrywanie wzorców i trendów zmian glikemii. Dane te można również udostępnić lekarzowi prowadzącemu. Korzystanie z mobilnej aplikacji FreeStyle LibreLink lub wgrywanie danych z czytnika FreeStyle Libre bezpośrednio do LibreView pozwala na proste i bezpieczne gromadzenie danych na temat kontroli cukrzycy oraz przesłanie wyników do lekarza. Jest to niezwykle istotne w dobie pandemii i ograniczeń, jakie zostały nałożone na pacjentów w czasie lockdownu. Lekarze podczas wizyt on-line mają możliwość zdanej analizy wyników i wprowadzania modyfikacji w leczeniu pacjenta.

Po co się kłuć?

Minęło pięć lat odkąd system FreeStyle Libre pojawił się w Polsce. System, który odmienił życie wielu osobom borykającym się z cukrzycą. Częstsza kontrola poziomu cukru bez konieczności nakłuwania stała się faktem. Założenie sensora jest bardzo proste i bezbolesne. Niewielki sensor automatycznie mierzy i zapisuje odczyty stężenia glukozy w dzień i w nocy. Poziom cukru odczytujemy po szybkim, jednosekundowym skanowaniu telefonem nawet przez ubranie. Na koniec pozostaje jeszcze raz zadać to kluczowe pytanie, które postawiono już pięć lat temu: po co się kłuć, kiedy można skanować?


ADC-44386 v1.0

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Piąta rocznica wprowadzenia FreeStyle Libre do Polski!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 1 grudnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line