Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Dyrektor Medyczny Lars G. Krinelke odpowiada na pytania dot. systemu Dexcom

źródło: info. własne, dodano: 30 lipca 2021 r.

Z okazji 100-lecia odkrycia insuliny i XXII Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego portal mojacukrzyca.org we współpracy z Partnerami przygotował specjalne wydania programu "Pogadajmy o cukrzycy". Posłuchaj rozmowy z dyrektorem medycznym firmy DEXCOM w rejonie EMEA Panem dr Larsem G. Krinelke. Dyrektor odpowiadał na pytania widzów, m.in. o działanie systemu Dexcom, o proces autokalibracji i plany związane z systemem Dexcom G7. Partnerem spotkania była firma PROGLIKEMIA, oficjalny dystrybutor systemu DEXCOM w Polsce. Zobacz nagranie i posłuchaj naszego eksperta!

Lars G. Krinelke, MD, PhD - z zawodu jest lekarzem. Od 30 lat związany jest z branżą diabetologiczną, gdzie pracował z pacjentami i firma zajmującymi się tematem cukrzycy. Od 2017 roku pracuje w firmie DEXCOM, która zajmuje się systemami ciągłego monitorowania glikemii, na stanowisku dyrektora medycznego w obszarze EMEA czyli w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce.

Na początku maja br. na trzech grupach dyskusyjnych na portalu społecznościowym zebrano pytania od widzów i użytkowników systemu Dexcom. Pytania zostały posegregowane i zadane Panu Dyrektorowi Larsowi Krinelke. Wywiad odbył się w języku angielskim, ale przygotowano tłumaczenie tekstowe na język polski.


System ciągłego monitorowania poziomu glukozy Dexcom G6 jest systemem monitorowania poziomu glukozy wskazanym do stosowania u osób od 2. roku życia, w tym również u ciężarnych kobiet. System Dexcom G6 zaprojektowano, aby zastąpić testy z opuszków palca do oznaczania poziomu glukozy stosowane do celów podejmowania decyzji dotyczących leczenia bez kalibracji i konieczności kłucia opuszków palca*. System Dexcom G6 zapewnia wgląd w poziom glukozy w czasie rzeczywistym, co 5 minut, do 288 razy dziennie. Strzałki trendu wyświetlone na smartfonie pokazują prędkość i kierunek, w którym zmienia się glikemia - dzięki temu oraz ostrzeżeniom i alarmom łatwiej jest podejmować decyzje o kontrolowaniu cukrzycy.

(...) każdy czujnik Dexcom jest sprawdzany na końcu procesu produkcyjnego. Każdy. Nie kilka z serii, każdy jeden czujnik. Sprawdzenie czujnika to nie tylko sprawdzenie czy działa. Każdy czujnik jest także kalibrowany indywidulanie w całym zakresie poziomu glukozy, dla którego czujnik może dostarczyć wiarygodne dane. Na końcu tego procesu czujnik otrzymuje dedykowany kod czujnika Tak zwany słynny "kod czujnika", który precyzyjnie dostraja jego działanie. Pilnujemy, by każdy czujnik działał tak dobrze, jak to tylko możliwe. I prawdopodobnie wiecie, że Dexcom jest z tego znany: chcemy dostarczać systemy CGM z ekstremalnie wysokim poziomem dokładności - powiedział dr Lars G. Krinelke.

Doktor Krinelke pytany o kalibracje dodał: Są okoliczności nie związane z czujnikiem, które wpływają na zawartość glukozy w płynie śródmiąższowym to znów prowadzi do rozbieżności, do różnicy w oznaczeniu glukozy z krwi, a tym z płynu śródmiąższowego. I to od czasu do czasu obserwują użytkownicy. Jakie okoliczności prowadzą do różnic fizjologicznych? Na przykład: spożycie węglowodanów, wcześniejsza hipoglikemia, niedawna iniekcja insuliny, wcześniejsza aktywność fizyczna, która prowadzi do efektu regeneracji mięśni; może to być reakcja organizmu na ciało obce, jakim jest igła czujnika czy niewystarczające nawodnienie organizmu, które wpływa na różnice między wyświetlanymi, a realnymi poziomami glukozy w płynie śródmiąższowym. Dlatego użytkownik zobaczy różnice między oznaczeniami z czujnika, a tymi z krwi. I to są prawdziwe różnice i są zupełnie normalne. Dlatego sugeruję, by po nabraniu zaufania do sensora, użytkownik polegał na wartościach przez niego podanych i nauczył się z nimi sobie radzić.

Interpretacja wyników systemu Dexcom G6 powinna opierać się na trendach poziomu glukozy i kilku kolejnych odczytach w określonym czasie. System Dexcom G6 pomaga także w wykrywaniu epizodów hiperglikemii i hipoglikemii, ułatwiając doraźne i długoterminowe modyfikacje leczenia. Niedawno opublikowane badania wykazały, że używanie Dexcom CGM ma klinicznie potwierdzone działanie obniżające poziom HbA1c i liczbę zdarzeń hipoglikemicznych.

Nikt nie chce nakłuwać palców. Nikt nie chce mazać wokół siebie krwią, na papierze, na klawiaturze, gdziekolwiek. To nic przyjemnego i wszyscy, mówiąc wprost, tego nienawidzą. Z CGM mamy znacznie więcej informacji niż kiedykolwiek przy oznaczaniu glukozy z krwi. Mamy: aktualny poziom glukozy - i OK, to jest takie samo - ale mamy dodatkowo informację o trendzie, o tempie zmiany, a to pozwala podejmować decyzje terapeutyczne biorąc pod uwagę na przykład działanie insuliny, która będzie realnie aktywna za pół godziny. Możemy podejmować więcej przewidujących decyzji, więcej bezpiecznych decyzji. Z drugiej strony nie trzeba już kłuć palców. Dlatego dość prosto przewidzieć, że przyszłość będzie oparta na oznaczaniu glukozy z płynu śródmiąższowego, ale wciąż musimy się trochę nauczyć nie tylko o wartościach referencyjnych, ale o tym jakie jest normalne zachowanie glukozy w płynie śródmiąższowym, jak to się łączy z objawami hipoglikemii i innych sytuacji związanych z chorobą, co jest normalne, a co nie jest, kiedy i jak powinniśmy reagować. Jednak już to robimy. I co niemniej ważne, wszystko to należy ująć w programie edukacji nie tylko pacjentów, ale też pracowników opieki zdrowotnej. I to będzie się z pewnością działo w kolejnych latach. Jestem przekonany, że przyszłość leży w oznaczaniu glukozy w płynie śródmiąższowym - powiedział dr Lars G. Krinelke.

*Jeżeli Twoje objawy lub oczekiwania odbiegają od wyników G6 decyzje terapeutyczne należy podejmować na podstawie pomiaru glukometrem.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Dyrektor Medyczny Lars G. Krinelke odpowiada na pytania dot. systemu Dexcom
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line