Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Apel przedstawicieli pacjentów dotyczący podatku cukrowego

źródło: oprac. własne, dodano: 19 lipca 2021 r.

Sześć organizacji podpisało apel do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Prezesa NFZ Filipa Nowaka w sprawie wykorzystania środków z podatku cukrowego celem zapewnienia jak najlepszego dostępu do nowoczesnych leków i technologii w cukrzycy. Aby zatrzymać lawinowy wzrost zachorowań na otyłość, cukrzycę typu 2 i inne choroby będące konsekwencją otyłości, należy podjąć zdecydowane i zintegrowane działania. Potrzebna jest wieloletnia strategia i współpraca różnych grup interesariuszy.

Apel został podpisany przez Michała Figurskiego - założyciela Fundacji Najsłodsi, Marka Kustosza - Prezes Instytutu Człowieka Świadomego, Macieja Łysiaka - vlogera, twórcę kanału Nie słodzę, Jerzego Magierę z portalu mojacukrzyca.org, Annę Śliwińską - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Monikę Zamarlik - Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.

"Jako przedstawiciele środowiska pacjentów z dużą nadzieją przyjęliśmy decyzję o wprowadzeniu od 1 stycznia br. opłaty cukrowej, będącej ważnym krokiem w kierunku zmniejszenia skali choroby otyłościowej i jej powikłań. Głęboko wierzymy, że odpowiednia alokacja środków korzystnie wpłynie na efektywność profilaktyki, wczesną i skuteczną diagnostykę oraz leczenie choroby otyłościowej i jej powikłań, a także poprawi dostęp do nowoczesnych technologii medycznych. Środki przeznaczone na edukację i leczenie otyłości są uzasadnioną inwestycją w zdrowie społeczeństwa, która przełoży się na spadek odsetka osób chorujących na otyłość, redukcję powikłań oraz zmniejszenie kosztów pośrednich i bezpośrednich otyłości oraz chorób z niej wynikających." - czytamy w liście.

Sygnatariusze listu doceniają ogromne znaczenie profilaktyki, ale też zwracają uwagę na konieczność zapewnienia jak najlepszego dostępu do nowoczesnych leków i technologii dla pacjentów już dotkniętych cukrzycą.

"Warto zauważyć, że prawie połowa kosztów ponoszonych z budżetu państwa związanych z cukrzycą przeznaczana jest na leczenie powikłań. Kolejne koszty to renty, zasiłki, wsparcie socjalne osób, które z powodu cukrzycy utraciły zdolność do pracy. Dlatego tak ważne jest zapewnienie pacjentom nowoczesnego i skutecznego leczenia, tak w cukrzycy typu 2 jak i cukrzycy typu 1, które pozwoli zapobiec powikłaniom. Bardzo prosimy o uwzględnienie tej ważnej kwestii przy planowanej dystrybucji wpływów pochodzących z opłaty cukrowej." - czytamy w liście.

Pełna treść listu dostępna jest tutaj (kliknij).Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Apel przedstawicieli pacjentów dotyczący podatku cukrowego
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 20 lipca 2021 r.

Zadaj pytanie on-line