Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Apel przedstawicieli pacjentów dotyczący podatku cukrowego

źródło: oprac. własne, dodano: 19 lipca 2021 r.

Sześć organizacji podpisało apel do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Prezesa NFZ Filipa Nowaka w sprawie wykorzystania środków z podatku cukrowego celem zapewnienia jak najlepszego dostępu do nowoczesnych leków i technologii w cukrzycy. Aby zatrzymać lawinowy wzrost zachorowań na otyłość, cukrzycę typu 2 i inne choroby będące konsekwencją otyłości, należy podjąć zdecydowane i zintegrowane działania. Potrzebna jest wieloletnia strategia i współpraca różnych grup interesariuszy.

Apel został podpisany przez Michała Figurskiego - założyciela Fundacji Najsłodsi, Marka Kustosza - Prezes Instytutu Człowieka Świadomego, Macieja Łysiaka - vlogera, twórcę kanału Nie słodzę, Jerzego Magierę z portalu mojacukrzyca.org, Annę Śliwińską - Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Monikę Zamarlik - Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.

"Jako przedstawiciele środowiska pacjentów z dużą nadzieją przyjęliśmy decyzję o wprowadzeniu od 1 stycznia br. opłaty cukrowej, będącej ważnym krokiem w kierunku zmniejszenia skali choroby otyłościowej i jej powikłań. Głęboko wierzymy, że odpowiednia alokacja środków korzystnie wpłynie na efektywność profilaktyki, wczesną i skuteczną diagnostykę oraz leczenie choroby otyłościowej i jej powikłań, a także poprawi dostęp do nowoczesnych technologii medycznych. Środki przeznaczone na edukację i leczenie otyłości są uzasadnioną inwestycją w zdrowie społeczeństwa, która przełoży się na spadek odsetka osób chorujących na otyłość, redukcję powikłań oraz zmniejszenie kosztów pośrednich i bezpośrednich otyłości oraz chorób z niej wynikających." - czytamy w liście.

Sygnatariusze listu doceniają ogromne znaczenie profilaktyki, ale też zwracają uwagę na konieczność zapewnienia jak najlepszego dostępu do nowoczesnych leków i technologii dla pacjentów już dotkniętych cukrzycą.

"Warto zauważyć, że prawie połowa kosztów ponoszonych z budżetu państwa związanych z cukrzycą przeznaczana jest na leczenie powikłań. Kolejne koszty to renty, zasiłki, wsparcie socjalne osób, które z powodu cukrzycy utraciły zdolność do pracy. Dlatego tak ważne jest zapewnienie pacjentom nowoczesnego i skutecznego leczenia, tak w cukrzycy typu 2 jak i cukrzycy typu 1, które pozwoli zapobiec powikłaniom. Bardzo prosimy o uwzględnienie tej ważnej kwestii przy planowanej dystrybucji wpływów pochodzących z opłaty cukrowej." - czytamy w liście.

Pełna treść listu dostępna jest tutaj (kliknij).Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Apel przedstawicieli pacjentów dotyczący podatku cukrowego
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 27 stycznia 2023 r.

Zadaj pytanie on-line