Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Ciągłe monitorowanie glukozy - zrozumieć sens z Eversense

źródło: info. własne, dodano: 1 lipca 2021 r.

Z okazji XXII Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i obchodów 100 lecia odkrycia insuliny, portal mojacukrzyca.org we współpracy z Partnerami przygotował specjalne wydania programu "Pogadajmy o cukrzycy". Wykład na temat ciągłego monitorowania glukozy - zrozumieć sens z Eversense przedstawiły prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szadkowska i mgr Teresa Benbenek-Klupa. Partnerem tej sesji była firma Ascensia Diabetes Care. Zobacz nagranie i posłuchaj naszych ekspertów!

Firma Ascensia Diabetes Care, światowy lider w dziedzinie systemów monitorowania stężenia glukozy we krwi, od lutego 2021 roku rozpoczęła w Polsce dystrybucję Eversense® XL, pierwszego i jedynego na świecie systemu ciągłego monitorowania glukozy (CGM) z użyciem długoterminowo działającego sensor. Lekarz dokonuje implantacji, uwalniając pacjentów od konieczności samodzielnej wymiany sensora co kilka dni. System zaprojektowano w taki sposób, aby możliwe było dopasowanie go do stylu życia każdej osoby. Zdejmowalny transmiter zapewnia dyskrecję i wygodę użytkowania.

Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szadkowska to wybitny i ceniony diabetolog, na co dzień pracujący w Klinice Pediatrii, Diabetologii, Endokrynologii i Nefrologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Uwielbiana przez pacjentów i ich opiekunów. Teresa Benbenek-Klupa jest edukatorem ds. diabetologii, pracuje w firmie Ascensia Diabetes Care. Edukacja cukrzycowa stała się jej pasją, a sposób w jaki przekazuje swoją wiedzę może pozazdrościć jej niejeden wykładowca.


Funkcjonalna insulinoterapia to tak naprawdę jedno słowo. Synonimem jest elastyczność. Insulinę podajemy penem cztery albo więcej razy na dobę lub stosujemy pompę insulinową w sposób bardzo dynamiczny - to to jest właśnie funkcjonalna insulinoterapia, której czterema podstawowymi filarami jest: samodzielne dawkowanie insuliny, ilość, jakość i wielkość posiłków, decyzja pacjenta o aktywności fizycznej oraz pomiar glikemii i glukozy w celu dopasowania dawki insuliny. Insulina uratowała nam życie i zaczęła nas diabetyków utrzymywać przy życiu. Ja ze swojej perspektywy mogę powiedzieć, że zaczęłam się leczyć dopiero wtedy jak dostałam do ręki glukometr. Zaczęliśmy w końcu elastycznie dopasowywać dawkę insuliny do wartości glikemii - mówi Teresa Benbenek-Klupa, która sama choruje nacukrzycę typu 1.

Pierwsze systemy ciągłego monitorowania glukozy zaczęliśmy stosować w 1999 roku. Urządzenia te wyglądały zupełnie inaczej niż te, które są dostępne dzisiaj. Tak samo, jak mamy pompy insulinowe połączone kablem z wkłuciem, tak wówczas też był kabel, który łączył sensor z odbiornikiem, także to wszystko trzeba było nosić przy sobie. W 2005 roku było nieco łatwiej. Kabel był krótszy i transmiter był nieco mniejszy. Pierwsze systemy CGM to były systemy retrospektywne. Wyniki były zapisywane w odbiorniku. Później przynoszono odbiornik do poradni, gdzie był zczytywany i analizowany. Była to metoda do analizy wstecznej, podczas której można było ocenić wyrównanie metaboliczne cukrzycy. Dopiero później pojawiły się pierwsze systemy, które zaczęły pokazywać glikemie pacjentów w czasie rzeczywistym. Jak zaczęliśmy pracować z systemami ciągłego monitorowania glukozy nie miały one dużej dokładności. U niektórych działały lepiej, u niektórych gorzej. Pacjenci się do nich zrażali. Ale przez te 15 lat rozwoju systemów ciągłego monitorowania glukozy w czasie rzeczywistym nastąpił olbrzymi podstęp techniczny. Urządzenia są teraz bardzo dokładne - mówi prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szadkowska.

Eversense XL to pierwszy na świecie długoterminowy system ciągłego monitorowania stężenia glukozy (CGM), który charakteryzuje się wysoką dokładnością na przestrzeni całego czasu użytkowania czyli 180 dni.. System może pomóc Ci obrać właściwy kurs dostarczając w czasie rzeczywistym informacje o zmianach poziomu glukozy, które możesz dyskretnie odczytywać na własnym kompatybilnym urządzeniu mobilnym. Użytkownicy systemu Eversense wskazują, że mają dzięki niemu poczucie większej kontroli nad cukrzycą.

Ze stosowania systemów Real-Time CGM najbardziej skorzystają pacjenci leczeni insuliną, niezależnie od typu cukrzycy, zarówno typ 1, typ 2, jak również typ 3. Przy leczeniu insuliną ryzyko wystąpienia hipoglikemii jest większe. Codziennie pacjenci muszą modyfikować terapię i dzięki zastosowaniu ciągłego monitorowania glukozy pacjenci uzyskają dużą wiedzę na temat leczenia swojej cukrzycy. System ciągłego monitorowania glukozy jest szczególnie wskazany w sytuacji nieświadomości hipoglikemii, częstych hipoglikemii, hemoglobiny glikowanej powyżej wartości docelowej oraz przy dużej zmienności glikemii - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szadkowska.

W systemie Eversense XL odczyty stężenia glukozy można obserwować bezpośrednio na swoim kompatybilnym urządzeniu mobilnym. Dzięki odczytom co 5 minut przez cały dzień, możesz zobaczyć gdzie jest teraz dokąd i jak szybko zmierza Twój cukier, a strzałki trendu wyznaczają kierunek zmian glukozy. Eversense XL to pierwszy i jedyny długoterminowy system CGM wyposażony w sensor, który wymienia się zaledwie 2 razy w roku u lekarza - bez konieczności jego samodzielnego zakładania co tydzień lub co dwa tygodnie. Eversense przynosi wolność, jakiej zawsze oczekiwali użytkownicy systemów CGM.

Ciągły monitoring glukozy pozwala na dokładną ocenę, jak zmieniają się wartości glikemii, jaka jest reakcja na poszczególne produkty spożywcze, jaka jest reakcja na aktywność fizyczną i dzięki temu dużo łatwiej jest dopasować terapię, aby była ona jak najbardziej skuteczna. Dzięki tym systemom mamy olbrzymią wiedzę, tysiące informacji o leczeniu cukrzycy. Profesor Leszek Czypryniak otwierając XXII Zjazd PTD powiedział, że jeżeli lekarze, którzy wiedzą więcej, to ich pacjenci też żyją dłużej. To jest prawda. Jeżeli my, lekarze, więcej wiemy o tym, jak wygląda przebieg choroby pacjenta, to automatycznie nasza modyfikacja terapii będzie skuteczniejsza i możemy zobaczyć na ile ta terapia jest skuteczna - mówi prof. dr hab. n. med. Agnieszka Szadkowska.

Teresa Benbenek-Klupa dodaje: Mnie CGM otworzył oczy. Jak zaczęłam używać ciągły monitoring glukozyto zrozumiałam, że muszę się siebie nauczyć zupełnie na nowo. Odkryłam rzeczy, których byłam nieświadoma. Nauczyłam się dobrze dawkować insulinę do posiłku i odpowiednio reagować przy wysiłku fizycznym, zapobiegać hipoglikemii i zaczęłam się czuć wolna i spokojna.

Więcej o systemie Eversense znajdziesz na stronie www.eversense.pl

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Mateo  IP: 37.30.50.xxx(2021-07-13 10:18:42)
Szkoda że nie ma refundacji po 26 roku życia na ten system, bo z miłą chęcią skorzystałbym.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Ciągłe monitorowanie glukozy - zrozumieć sens z Eversense
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line