Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

W drogę! O podróżowaniu z cukrzycą

źródło: info. własne, dodano: 18 czerwca 2021 r.

Z okazji 100-lecia odkrycia insuliny i XXII Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego portal mojacukrzyca.org we współpracy z Partnerami przygotował specjalne wydania programu "Pogadajmy o cukrzycy". Zbliżamy się do okresu urlopowo-wakacyjnego. Wykład o podróżowaniu z cukrzycą wygłosiła dr Katarzyna Gajewska z RCSI: University of Medicine and Health Sciences w Dublinie (Irlandia). Dobrze przypomnieć sobie zasady wypoczynku z cukrzycą, szczególnie, że nie możemy jej zostawić w domu. Partnerem spotkania była firma Novo Nordisk. Zobacz nagranie i posłuchaj naszego eksperta!

Novo Nordisk to globalna firma farmaceutyczna z ponad 90. letnim doświadczeniem w rozwoju innowacji i lider w leczeniu cukrzycy. To dziedzictwo sprawia, że posiadamy doświadczenie i możliwości, aby pomagać osobom na całym świecie pokonywać inne choroby przewlekłe: otyłość, hemofilię i zaburzenia wzrostu. Novo Nordisk z siedzibą w Danii, zatrudnia ponad 43 100 pracowników w 79 krajach, a jej produkty dostępne są na ponad 170 rynkach.

Dr Katarzyna Gajewska wykłada Epidemiologię i Zdrowie Publiczne w Royal College of Surgeons in Ireland: University of Medicine and Health Sciences w Dublinie, oraz pracuje naukowo w School of Public Health, University College Cork, oraz bierze udział w różnych projektach naukowych. W 2020 obroniła pracę doktorską dotyczącą dostępu do leczenia pompami insulinowymi przez dorosłych z cukrzycą typu 1 w Irlandii. Wśród jej naukowych zainteresowań są dostęp do opieki i technologii w leczeniu cukrzycy, ich wpływu na zdrowie i jakość życia, zdrowie psychiczne w chorobach przewlekłych oraz badania jakości opieki zdrowotnej.


Wakacje i podróże mają być odpoczynkiem, a nie dodatkowym stresem dla diabetyka. Nie ma wakacji od cukrzycy i trzeba o niej pamiętać, ale możemy zrobić sobie odpoczynek od presji i rutyny, nawet od typowej diety, bo przecież i tak dieta zagranicą będzie zdecydowanie inna niż w domu.

Trzeba pamiętać o cukrzycy i o tym, żeby być bezpiecznym, żeby mieć dostęp do insuliny. Musimy mieć cel, który jeszcze pozwoli nam się na tych wakacjach trochę wyluzować. Głównym celem powinno być uniknięcie "nagłych powikłań", tj. kwasicy ketonowej i hipoglikemii z utratą przytomności. A jeśli przez te dwa tygodnie będziemy mieć raz wyższe cukry, bo jedliśmy sobie lody, raz niższe, bo coś źle przekalkulowaliśmy, ale wróciliśmy na dobre tory to nic się nie stanie. Pamiętajmy tylko o podstawach bezpieczeństwa: POMIAR i wiedza jakie mam stężenie cukru we krwi to najważniejszy aspekt bezpieczeństwa i INSULINA, która musi być w naszym organizmie. To jest najważniejsze na wakacjach. Musimy korzystać z życia i się świetnie bawić. Byleby bezpiecznie. Potem i tak wrócimy do rutyny - mówi dr Katarzyna Gajewska.

Na wakacje koniecznie spakować trzeba:
 • Glukometr (zwykły i zapasowy), paski, lancety, baterie
 • Dwa razy więcej insuliny niż myślisz, że będziesz potrzebować
 • Etui chłodzące do insuliny
 • Zapasowe peny, igiełki
 • Paski do sprawdzania obecności ciał ketonowych w organizmie
 • Glukagon
 • Cukier, glukozowe tabletki lub płynną glukozę
 • Zapas swoich lekarstw i nożyczki, plastry, środki dezynfekujące
Do tego przyda się pakiet technologiczny:
 • Monitoring glikemii - sensory (x2) i akcesoria (ładowarka, serter)
 • Ale też koniecznie: glukometr, nakłuwacz i zapas pasków
 • Pompa - 2x więcej wkłuć i zbiorników niż myślisz, że będą potrzebne, baterie, zapasowy klips, etui
 • Ale też koniecznie: pen z insuliną, którą używasz na co dzień
 • Insulina długodziałająca/bazalna
Bardzo ważna jest karta informacyjna mówiąc o cukrzycy i przyjmowanych lekach. Przyda się także zapasowa recepta na insulinę (w języku angielskim), ale jeżeli mamy kartę informacyjną to to może już wystarczyć, aby otrzymać jakiś produktu medyczny za granicą. Warto mieć pod ręką wszystkie kontakty - do lekarza prowadzącego, do poradni, do firmy, z której mamy pompę insulinową, CGM. Obecnie nie jest dużą sztuką wyszukiwać te dane, ale kiedy pojawia się sytuacja stresowa i kiedy pojawiają się do tego emocje, że nie wiadomo co robić, warto trzymać się utartych ścieżek, bo panika nie pomaga w poradzeniu sobie z trudniejszą sytuacją. I to co jest jeszcze ważne, to ubezpieczenie. Jeżeli jedziemy do kraju Unii Europejskiej warto mieć kartę EKUZ, żeby móc uzyskać poradę medyczną poza miejscem zamieszkania. Natomiast jeżeli jedziemy do dalszych krajów, nie do Unii Europejskiej, to warto jest wykupić ubezpieczenie podróżne, ale nie standardowe, ale takie z uwzględnieniem choroby przewlekłej - wyjaśnia dr Katarzyna Gajewska.

Więcej materiałów edukacyjnych znajdziesz na stronie https://www.dann.edu.pl/pacjent

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: W drogę! O podróżowaniu z cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line