Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Diabetyk

Miesięcznik 'Diabetyk' nr 9 (119)

Magazyn społeczno-medyczny chorych na cukrzycę i lekarzy pierwszego kontaktu


Mamy przyjemność przedstawić wrześniowy numer miesięcznika "Diabetyk", w którym znajdziecie Państwo wiele ciekawych artykułów poruszających istotne i aktualne tematy związane z cukrzycą.

W tym miesiącu m.in.: wywiady z prof. Krzysztofem Strojkiem i prof. Anną Czech na temat analogów insuliny, oraz z prof. Hanną Dziatkowiak o diabetologii w Krakowie. Ponadto strony poświęcone takim zagadnieniom, jak: neuropatia cukrzycowa (terapia kwasem alfa liponowym), doustne leki przeciwcukrzycowe – przegląd (cz.3), cukrzyca w Azji, relacja z warsztatów dla dziennikarzy, doniesienia o najnowszych badaniach, medycyna, zielna apteka, kącik zdrowych nóg, dieta, odżywianie, zdrowie i uroda.

Okładka:


/ kliknij, aby powiększyć okładkę /


Oto fragmenty niektórych artykułów:
Wywiad z prof. K. Strojkiem
Problemem, z którym boryka się wielu lekarzy i ich pacjentów są skoki stężenia glukozy po posiłku oraz utrzymanie jej prawidłowego poziomu pomiędzy posiłkami i w nocy. Analogi – pochodne insuliny, uzyskiwane na drodze biotechnologii, zbliżają nas do rozwiązania tych problemów.

Wywiad z prof. A. Czech
Idealnym celem leczenia insuliną powinno być naśladowanie fizjologicznego, dobowego profilu zmian w wydzielaniu insuliny przez komórki B wysp trzustkowych. Charakteryzuje się on prawie jednoczesną z przyjęciem posiłku zwyżką insulinemii (poziomu insuliny wydzielonej przez trzustkę do krwi), która osiąga swój szczyt po upływie 20-30 minut, a następnie powraca do wartości wyjściowych po upływie 2-3 godzin. W okresach między posiłkami i w nocy wartości insulinemii są niskie, zapewniając utrzymanie stężenia glukozy w tym okresie w granicach normy.

Azjatyckie "tygrysy" potrzebują więcej ruchu
Liu Tin Shao z Hong Kongu zaniechała brania insuliny podczas swojej podróży poślubnej. Przed ślubem jej choroba była bowiem starannie strzeżoną tajemnicą i tak miało pozostać. To, że była diabetykiem, stanowiło źródło wstydu i hańby dla całej jej rodziny. Liu Tin Shao przypłaciła to życiem: zapadła w śpiączkę i umarła. W Azji nie tylko bieda jest przeszkodą w walce z cukrzycą. Na drodze stoją też czynniki kulturowe.

Zdrowe odchudzanie
W czasie zdrowej diety odchudzającej produkty mięsne wystarczy jeść kilka razy w tygodniu, w niewielkich ilościach; poleca się częste przygotowywanie dań mięsno-warzywnych. Przyrządzając potrawy mięsne warto częściowo zastępować sól ziołami i naturalnymi przyprawami.

"48 godzin z cukrzycą"
Obecni na warsztatach dziennikarze z prasy, radia i telewizji wzięli udział w pewnym eksperymencie (dla wielu było to zupełne novum), polegającym na poddaniu się rygorowi życia, zgodnie z założeniami samokontroli cukrzycy. (...) W efekcie jedynie jednej z osób udało się utrzymać dietę – dlatego też chylę czoła przed chorymi, którzy potrafią sprostać wymaganiom żywieniowym wskazanym w przypadku cukrzycy. Z kontrolą glikemii było trochę lepiej, ale nie na tyle, by powiedzieć, że sprostaliśmy zadaniu.

Neuropatia cukrzycowa (terapia kwasem alfa liponowym)
Najczęstszym przewlekłym powikłaniem cukrzycy jest neuropatia cukrzycowa. Jej przebieg może być skryty, współistnieć mogą także różne inne nietypowe objawy. Cechuje się ona występowaniem nieprawidłowości w obrębie nerwów czuciowych i ruchowych oraz autonomicznego układu nerwowego. Neuropatia cukrzycowa stwierdzana jest zarówno u osób chorych na cukrzycę typu 1., jak i cukrzycę typu 2.

Piękne włosy to zdrowe włosy
Na czym polega prawidłowa pielęgnacja włosów? Czy myć je codziennie, czy dopiero wtedy, gdy tego naprawdę wymagają? W zapytaniach do specjalistów często powtarzają się te same pytania: Co z odżywkami i szczotkowaniem, farbować, czy nie farbować itd.
Zapraszamy na naszą stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Diabetyk: Miesięcznik 'Diabetyk' nr 9 (119)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line