Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

20. urodziny portalu mojacukrzyca.org - zobacz specjalne wydanie programu!

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Biotyna - dla pięknych włosów, skóry i paznokci

Artykuł sponsorowany, dodano: 15 czerwca 2021 r.

Biotyna, czyli inaczej witamina H lub witamina B7, to istotny związek odgrywający niebagatelną rolę w procesach zachodzących w naszym organizmie. Dowiedz się, do czego potrzebna jest naszemu ciału biotyna, jak rozpoznać jej niedobory, kiedy rozważyć suplementację i dlaczego tak często nazywana jest witaminą urody.

Biotyna: co to jest?

Biotyna to związek organiczny, który możemy znaleźć zarówno w tkankach roślinnych, jak i pochodzenia zwierzęcego. Zalicza się ją do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witamina H, jak inaczej nazywa się biotynę, stanowi koenzym wielu istotnych dla naszego organizmu procesów. Innymi słowy, część enzymów znajdujących się w naszym ciele nie może w efektywny sposób katalizować reakcji chemicznych bez udziału biotyny. Chociaż rzadko się o tym mówi w kontekście zdrowia całego organizmu, niedobory biotyny niosą poważne skutki i dlatego nie należy doprowadzać do ich powstania.

Właściwości i działanie biotyny dla całego organizmu

Wszystkie witaminy są niezbędne, aby zachować zdrowie organizmu. W przypadku niedoborów część procesów nie może być prawidłowo przeprowadzana, co prowadzi do pojawienia się stanów chorobowych - mniej lub bardziej poważnych. Biotyna szczególnie łączy się z procesami mającymi wpływ na wygląd i funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci. Chociaż najczęściej kojarzone są one z prezencją, a nie stanem zdrowia, od ich kondycji wiele zależy. Przykładowo skóra jest naszym największym organem (!) - jej nieodpowiednie funkcjonowanie prowadzi do osłabienia odporności na czynniki mechaniczne, przenikania niechcianych patogenów w głąb organizmu, powstawania zakażeń.

Biotyna bierze także udział w tworzeniu protrombiny, która jest niezbędna do zachowania prawidłowego krzepnięcia krwi, produkcji glukozy, tworzenia kwasów tłuszczowych i wspierania pracy tarczycy.

Wpływ biotyny na zdrowie i wygląd włosów, skóry i paznokci

Odpowiedni poziom biotyny w organizmie zapewnia błyszczące, mocne włosy, gładką skórę i twarde, niekruszące się paznokcie. Dowiedziono, że jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się problemów w tych obszarach jest właśnie zbyt niewielka ilość biotyny w diecie. Badania potwierdzają, że najszybszym sposobem na powrót do homeostazy organizmu jest podawanie biotyny w kontrolowanych dawkach, najlepiej w formie preparatów farmaceutycznych, ale także zadbanie o jej podaż w diecie.

Źródła biotyny w żywności

Jak już wspomniano na wstępie, biotyny możemy poszukiwać zarówno w składnikach spożywczych pochodzenia roślinnego, jak i odzwierzęcego. Do jej najczęściej wymienianych źródeł zalicza się żółtka jaj kurzych oraz wątróbkę, ale także mąkę sojową, ryżową i pełnoziarnistą. Z warzyw najlepszymi źródłami witaminy H są marchew, szpinak, brokuł i pomidory. Bez wątpienia warto sięgać po orzechy ziemne, włoskie oraz migdały.

Niedobory biotyny: objawy

Pierwszym i podstawowym objawem niedoboru biotyny jest łamliwość i kruchość paznokci. Stają się one cienkie, niemal przezroczyste i bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. W następnej kolejności z braku biotyny cierpią włosy - stają się łamliwe, mogą wypadać, być matowe. Cera osób z niedoborami biotyny jest ziemista, podatna na powstawanie stanów zapalnych. Dość nieoczywistym objawem niedoboru witaminy H jest podniesienie się poziomu cholesterolu we krwi. Oprócz tego osoby, u których stwierdzono braki biotyny skarżą się na senność, trudności z koncentracją, a niekiedy nawet wrażenie otępienia czy rozdrażnienie. Skrajnie przypadki niedoboru biotyny skutkują bólem i mrowieniem mięśni.

Suplementacja biotyny: kiedy, w jakiej dawce, przedawkowanie

Suplementację biotyny powinny przede wszystkim rozważyć osoby, które zaobserwowały u siebie powyższe objawy. Oczywiście nie należy nigdy włączać żadnych suplementów diety bez uprzedniej konsultacji z lekarzem bądź farmaceutą. Najczęściej polecanym przez specjalistów lekiem z biotyną jest Biotebal 5 mg dostępny w atrakcyjnej cenie w Apo Discounter: https://www.apo-discounter.pl/biotebal-5-mg-tabletki-30tabl-pzn-08300023

Biotynę w dawce 5 mg  przyjmuje się zazwyczaj przez okres 2-3 miesięcy. Warto pamiętać, że może ona zaburzać obraz badań morfologicznych i wpływać na poziom oznaczonego TSH (hormon tarczycy) we krwi. Jeśli planujemy badania w okresie zażywania biotyny, warto przerwać odpowiednio wcześniej suplementację lub przesunąć je na późniejszy termin.

Biotyna, ponieważ jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, jest stosunkowo trudna do przedawkowania - jej nadmiar usuwany jest z organizmu wraz z moczem. Mimo to, nie należy przekraczać dobowej dawki zalecanej przez producenta na opakowaniu. Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać suplementując biotynę jest fakt, że jest ona dodawana do preparatów kompleksowo poprawiających kondycję włosów, skóry i paznokci. W takim przypadku istotne jest sprawdzenie, czy suplementując osobno biotynę i kompleksowy zestaw witamin nie dublujemy dobowej dawki.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Biotyna - dla pięknych włosów, skóry i paznokci
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 20 października 2021 r.

Zadaj pytanie on-line