Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Barbara Mikołajec: Pacjent musi zrozumieć, że my pielęgniarki jesteśmy dla niego i z nim, a nie przeciwko

źródło: oprac. własne, dodano: 19 maja 2021 r.

Za nami jedno z trzech specjalnych wydań programu "Pogadajmy o cukrzycy" przygotowanego wspólnie przez portal mojacukrzyca.org wraz z firmą Sanofi. Okazją do spotkania była 100 rocznica odkrycia insuliny. Gościem w studiu na żywo była Barbara Mikołajec, pielęgniarka diabetologiczna. Rozmawialiśmy o pracy i roli pielęgniarki, a także o edukacji pacjentów z cukrzycą. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się także ciekawych informacji o terapii insuliną i metodach postępowania z tym rodzajem leczenia. Już teraz można odtworzyć nagranie w dogodnym miejscu i czasie. Zachęcamy!

Barbara Mikołajec - pielęgniarka diabetologiczna, na co dzień pracuje w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "CENTRUM MEDYCZNE" Sp. z o.o. w Rybniku, jest członkiem Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, koordynuje działania Stowarzyszenia w województwie śląskim, prowadzi działalność pod nazwą DIABAMED, której zadaniem jest edukacja diabetologiczna, jest też wykładowcą akademickim. Pani Barbara była pomysłodawczynią powołania Zespołu ds. Pielęgniarstwa Diabetologicznego przy Okręgowej Radzie Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, obecnie Przewodnicząca Zespołu ds. pielęgniarstwa diabetologicznego przy ORPIP w Katowicach.

Barbara Mikołajec: Pacjent musi zrozumieć, że my pielęgniarki jesteśmy dla niego i z nim, a nie przeciwko

Pani Barbara opowiadała o tym, jak to się stało, że zdecydowała się właśnie na taki zawód i czy wykonywanie obowiązków pielęgniarki wiąże się z dużym poświęceniem. Lekarz podczas wizyty nie zawsze ma czas na dokładną edukację pacjenta z cukrzycą. Rola pielęgniarki jest tutaj kluczowa. Pani Barbara mówiła o tym, jakie obowiązki spoczywają na niej w przypadku opieki nad pacjentem z cukrzycą typu 1 oraz jakie informacje stara się przekazać nowo zdiagnozowanej osobie z cukrzycą.

Pacjent musi zrozumieć, że my jesteśmy dla niego i z nim, a nie przeciwko. Rozpoznanie cukrzycy, szczególnie cukrzycy typu 1, to jest reorganizacja życia w rodzinie. To jest przebudowanie, czasami zmiana ról. To jest bardzo dużo decyzji do podjęcia. Cała rodzina jest w to zaangażowana. My pielęgniarki musimy zapoznać rodzinę co to jest cukrzyca, jakie są rodzaje cukrzyc, jak rozpoznać zaburzenia tolerancji glukozy, do czego my będziemy dążyć, jaki jest cel leczenia cukrzycy. Wreszcie jak działa insulina, jakie są jej profile działania, jak i czym ma podawać sobie insulinę, czyli wszystkie te techniki podawania i zalecenia odnośnie tego, jak insulina będzie działała i wpływała na pacjenta. Wreszcie o tym, jak rozpozna objawy hipo czy hiperglikemii, bo z tym się pacjent musi liczyć wkraczając na ścieżkę insulinoterapii. Trzeba pacjenta nauczyć także leczenia behawioralnego, czyli zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, a także dostosowywania dawek insuliny do posiłków, do wysiłku. Tych tematów jest tak dużo. Pierwszy temat to ja jestem z pacjentem, jesteśmy po tej samej stronie biurka, jestem dla niego i od tego zaczynamy wspólnie żyć z cukrzycą - mówi Barbara Mikołajec.

Poruszyliśmy także temat insuliny. Mówiliśmy o ciekawej formie podawania insuliny, jaką są jednorazowe peny insulinowe, które mogą być wykorzystane na przykład przez użytkowników pomp insulinowych, gdy ci chcą na jakiś czas odłączyć się od pompy. Przekazano również cenne wskazówki dotyczące metod przechowywania insuliny - jak przechowywać insulinę, tą którą aktualnie używamy i zapas.

Niezwykle istotne jest przechowywanie insuliny. Czasami farmaceuci mówią, żeby insulinę koniecznie przechowywać w lodówce. Tak, zapas insuliny tak. W temperaturze od 2 do 8 stopni C lub od 4 do 8 stopni C, różnie publikacje podają. Ja moim pacjentom mówię, żeby przechowywali ją tam gdzie marchewka, ale ważne żeby ta szuflada, gdzie przechowuje się warzywa (i insulinę) nie była nad zamrażarką. Natomiast insulinę, która ma być podawana, ze względu na to, żeby zachowała swój profil działania powinna mieć temperaturę pokojową. Do 4 tygodni, do 28 dni przechowujemy w temperaturze pokojowej od 15 do 25 stopni C. Nie kładziemy pena z insuliną nad kaloryferem, przy oknie, na parapecie nasłonecznionym, tylko w temperaturze pokojowej, tam gdzie nie ma bezpośredniego działania słońca, czy wysokiej temperatury. Insulina ma swój profil działania i szczególnie te insuliny, które mają działać szybko, to są analogi szybkodziałające, czy insuliny o krótkim czasie działania, to one wszystkie powinny działać tak szybko, jak ten profil nakazuje. Jeżeli insulina będzie przechowywana w lodówce, będzie zimna, to stracimy czas na to, aby się ogrzała w ciele człowieka, w związku z tym ten profil się nam wypłaszczy - wyjaśnia Barbara Mikołajec.

Pani Barbara mówiła także o cukrzycy typu 2, która przez niektóre osoby jest błędnie postrzegana jako łagodna choroba nie wymagająca szczególnej troski. Jednak przedwczesną umieralność i powikłania dotyczą wielu pacjentów. Pielęgniarka wyjaśniła co daje zastosowanie insuliny u pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz kto i w jaki sposób może otrzymać bezpłatne insuliny po 75 roku życia.

Partnerem spotkania była firma SANOFI. Zachęcamy do odtworzenia nagrania w dogodnym miejscu i czasie. Drugie spotkanie na żywo odbędzie się już 21 maja o godzinie 20.00. Gościem będzie dietetyk, Ewa Dygaszewicz, a na trzecie spotkanie zapraszamy 11 czerwca.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Barbara Mikołajec: Pacjent musi zrozumieć, że my pielęgniarki jesteśmy dla niego i z nim, a nie przeciwko
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 16 czerwca 2021 r.

Zadaj pytanie on-line