Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Eksperci: mierzenie tętna może pomóc w wykryciu migotania przedsionków, które grozi udarem mózgu

źródło: PAP Nauka w Polsce, dodano: 13 maja 2021 r.

Regularne samodzielne pomiary tętna są niezwykle pomocne w wykrywaniu migotania przedsionków, najczęstszej arytmii serca, która znacznie zwiększa ryzyko udaru mózgu - przypominają eksperci z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej, który przypadał 11 maja.

Z tej okazji premierę miała oryginalna etiuda edukacyjna, w której wystąpił aktor Wojciech Malajkat oraz znani kardiolodzy - prof. Janina Stępińska, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w latach 2011-13 i prof. Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii w Poznaniu, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wideo edukacyjne powstało w ramach projektu "W rytmie arytmii. STOP UDAROM" (www.stopudarom.pl).

"Prosty przekaz płynący z projektu, w którym wzięliśmy udział jest taki: wsłuchuj się w swoje serce - regularnie mierz tętno! Jeśli czujesz, że serce bije nierówno powinieneś zweryfikować, z jakiej przyczyny, dlatego powiedz o tym swojemu lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej" - mówi prof. Przemysław Mitkowski, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.


W rozmowie z PAP kardiolog przypomniał, że migotanie przedsionków jest najczęstszą utrwaloną arytmią serca. "Szacuje się, że w Polsce żyje nawet 700 tys. osób z tym zaburzeniem rytmu" - zaznaczył. Częstość występowania migotania przedsionków wzrasta z wiekiem - po 65. roku życia jest ono obecne u co czwartej osoby. Jak wyjaśnił prof. Mitkowski, u osób z tą arytmią przedsionki serca kurczą się w sposób nieuporządkowany i bardzo szybko. "One drżą, falują, to nie jest uporządkowany skurcz" - powiedział.

W rezultacie przedsionki nie opróżniają się całkowicie z krwi. Mogą się w nich tworzyć mikroskrzepliny. "Jeśli taka mikroskrzeplina oderwie się z zakamarków, uchyłków przedsionka i popłynie z prądem krwi, może spowodować zamknięcie naczynia w mózgu i doprowadzić do udaru mózgu - powikłania, którego najbardziej się boimy" - tłumaczył prof. Mitkowski. Przypomniał, że migotanie przedsionków aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko niedokrwiennego udaru mózgu. W dodatku udary będące konsekwencją migotania przedsionków mają szczególnie ciężki przebieg i mogą doprowadzić do poważnej niepełnosprawności u pacjenta.

"Dlatego, zapobieganie udarom mózgu jest kluczowe u osób z migotaniem przedsionków. Mamy do tego obecnie bardzo skuteczne środki - nowoczesne leki przeciwkrzepliwe, łatwe do stosowania i wysoce efektywne. Te leki znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru u chorych z migotaniem przedsionków" - podkreślił prof. Mitkowski.

Prof. Janina Stępińska przypomniała w rozmowie z PAP, że większość osób z migotaniem przedsionków odczuwa szybkie nierówne bicie serca, któremu mogą towarzyszyć: uczucie duszności, lęk, ból w klatce piersiowej, nadmierne pocenie się oraz nudności, zawroty głowy, mroczki przed oczami, zasłabnięcia. Osoba z migotaniem przedsionków może mieć też ograniczenie tolerancji wysiłku fizycznego - szybko się męczyć. "Niestety, co najmniej 30 proc. osób z migotaniem przedsionków nie odczuwa objawów tej arytmii. Tymczasem nawet krótko trwające napady migotania mogą doprowadzić do udaru mózgu" - powiedziała kardiolog.

Dlatego osoby po 65. roku życia, powinny regularnie badać sobie tętno. Aby to zrobić, najlepiej położyć drugi, trzeci i czwarty palec dłoni w niewielkim wgłębieniu na wewnętrznej stronie przedramienia (blisko kciuka), tam gdzie przebiega tętnica promieniowa. Siła ucisku powinna być niewielka, wtedy puls wyczujemy pod palcami. Należy policzyć uderzenia w ciągu 30 sekund. Tę liczbę pomnożyć przez 2 i wówczas uzyskamy częstotliwość uderzeń "na minutę".

"Zachęcamy pacjentów, żeby wsłuchiwali się w swoje serce i regularnie badali sobie tętno. Jeżeli częstotliwość rytmu przekracza 110 w spoczynku, to powinniśmy pomyśleć o dokładnej diagnostyce w kierunku występowania migotania przedsionków, w szczególności, gdy jest to rytm niemiarowy - na przykład pacjent czuje jakby miał przerwy w biciu serca, a potem bardzo szybką częstotliwość fali tętna" - wyjaśnił prof. Mitkowski. Jak zaznaczył, sama nieregularność pulsu nie pozwala na rozpoznanie migotania przedsionków, ale pozwala wyselekcjonować pacjentów, u których należy rozpocząć bardziej szczegółową diagnostykę w kierunku migotania przedsionków. Jej podstawę stanowią różne formy rejestracji EKG, w tym klasyczny 12-odprowadzeniowy zapis.

Eksperci zwrócili uwagę, że migotaniu przedsionków można zapobiegać. "Ważnym elementem jest leczenie wszystkich zaburzeń i chorób, w których ta arytmia występuje częściej m.in. nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, cukrzycy. Warto także zaprzestać spożywania alkoholu w nadmiarze, nie palić papierosów, kontrolować stężenie cholesterolu we krwi, aby nie dopuścić do rozwoju miażdżycy naczyń lub spowolnić jej rozwój" - podsumowała prof. Stępińska. Jak dodała w rozmowie z PAP, konieczne jest także utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Nadwaga i otyłość znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, a także utrudniają jego leczenie.

"Trzeba pamiętać, że udar to choroba nie tylko konkretnego pacjenta, ale choroba całej rodziny, istotnie zmieniająca jej życie. Udar to najczęstsza przyczyna niesprawności osób dorosłych. Dodatkowo - gigantyczne koszty dla systemu ochrony zdrowia. Nie tylko leczenie i rehabilitacja pacjentów po udarze obciążają budżet i rodzinę. Najczęściej pacjent po udarze nie pracuje, ale też nie pracuje krewny, który musi się nim zająć. Dlatego korzyści z prewencji udarów mózgu są ogromne" - powiedziała PAP prof. Stępińska. Jak dodała, etiuda filmowa pt. "Co Ci w sercu gra?" z Wojciechem Malajkatem i ekspertami ma szansę w przystępny sposób edukować o konieczności badania tętna, o migotaniu przedsionków i leczeniu tej arytmii, co z kolei przyczyni się do lepszej profilaktyki udarów mózgu. (PAP)

autorka: Joanna Morga

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Eksperci: mierzenie tętna może pomóc w wykryciu migotania przedsionków, które grozi udarem mózgu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 21 września 2021 r.

Zadaj pytanie on-line