Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Lekarze i farmaceuci sadzą lasy i dbają o dobry klimat!

źródło: info. prasowe, dodano: 11 maja 2021 r.

Nowoczesne narzędzia i dbanie o środowisko? A to wszystko przy wsparciu lekarzy i farmaceutów? Tak! Takie połączenie w ramach akcji "Zadbajmy o dobry klimat" zainicjowała Polpharma, której celem jest zalesienie jak największych obszarów w Polsce. Zasady są proste: jedno spotkanie z lekarzem lub farmaceutą online to 1m2 zasadzonego lasu. Sto ekowizyt to 250 kg CO2 mniej w powietrzu! Dzięki wspólnemu wysiłkowi i zaangażowaniu, wraz z Fundacją Las na Zawsze, udało się posadzić od początku marca już 4 lasy w: Brzustowej (woj. kujawsko-pomorskie), Pieniężnicy i Męcikale (woj. pomorskie), oraz Żelaznym Moście na Dolnym Śląsku.

Odpowiedzialność społeczna i zrównoważony rozwój powinny być ważną częścią działalności biznesowej wszystkich przedsiębiorstw. Jednym z kluczowych elementów jest ekologia - dbanie o planetę, co w dzisiejszych czasach staje się priorytetem. Polpharma stawia na ograniczanie wpływu swojej działalności na środowisko, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, a to wszystko przy wsparciu lekarzy i farmaceutów z całej Polski. Jak możemy się bronić przed globalnym ociepleniem? Lasami! Tak powstała akcja "Zadbajmy o dobry klimat", w ramach której Polpharma wraz z Fundacją Las na Zawsze zasadziła już cztery lasy w miejscowościach: Brzustowa (woj. kujawsko-pomorskie), Pieniężnica i Męcikał (woj. pomorskie) oraz Żelazny Most na Dolnym Śląsku. Ich powierzchnia docelowo równać się będzie liczbie metrów kwadratowych lasu uzbieranych przez lekarzy i farmaceutów podczas spotkań online zwanych ekowizytami.

Jak działa ekowizyta?

"Po raz pierwszy zaangażowaliśmy tak dużą grupę lekarzy i farmaceutów w ochronę klimatu oraz we wspólne zalesianie Polski. Naszym celem jest wspieranie lekarzy i farmaceutów w pogłębianiu wiedzy i praktyki z zakresu odbywania e-wizyt, które stają się nieodłącznym elementem cyfryzacji ochrony zdrowia, a także są odpowiedzią na zwiększone wymogi zachowania bezpieczeństwa w bezpośrednich kontaktach między ludźmi, wywołanych obecną sytuacją epidemiologiczną" - podkreśla Agata Łapińska, Dyrektor Marketingu HCP Polpharmy.

Ekowizyta to spotkanie online przedstawicieli medycznych z lekarzami i farmaceutami. Są one nie tylko bezpieczne i optymalne dzięki formie kontaktu zdalnego, szczególnie w dobie pandemii, , ale również ekologiczne. Każde 100 ekowizyt to 250 kg CO2 mniej w powietrzu, dzięki temu, że samochody przedstawicieli firmy Polpharma zostają w garażach. Dodatkowo oprócz redukcji emisji spalin, zmniejszana jest również ilość papieru - materiały drukowane zastępowane są formą cyfrową, co chroni przed niepotrzebną dla ekosystemu, wycinką lasów.

Całe społeczeństwo musi się zaangażować w ograniczanie zanieczyszczenia powietrza w Polsce i przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Szczególną rolę w tych działaniach powinny odgrywać środowiska medyczne, gdyż skutki zdrowotne niszczenia środowiska są dotkliwe, a czasem nawet i niebezpieczne. Same pyły zawieszone, każdego roku powodują przedwczesną śmierć blisko 50 tysięcy Polaków, a także wiele innych chorób i problemów zdrowotnych. Każdy z nas swoim zachowaniem i swoimi wyborami może przyczynić się zarówno do ograniczenia emisji szkodliwych substancji jak również do aktywnej poprawy stanu naszego otoczenia. Akcja Polpharmy Ekowizyta - zadbajmy o dobry klimat jest tego dobrym przykładem. Jedna osoba może niewiele, ale 150 tys. lekarzy i 34 tys. Farmaceutów spotykając się tylko raz w roku online z przedstawicielem Polpharmy posadzi 184 tys. m2 lasu." Dodatkowo, dzięki rezygnacji z przyjazdu przedstawiciela znacząco zredukuje ślad węglowy, a użycie materiałów elektronicznych zmniejszy produkcję papierowych materiałów informacyjnych. Każdego dnia każdy z nas może zrobić coś dobrego na rzecz środowiska. Ochrona klimatu to nasz zbiorowy obowiązek. - komentuje dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka z Koalicji Lekarzy i Naukowców.

Rodzaj lasu dla klimatu ma znaczenie

Kto nie szukał ukojenia w upalny, letni dzień w cieniu drzew? Każdy z nas. Wiemy jak ważnym elementem są lasy. Jednak nie zawsze wiadomo, który las będzie chronił klimat najlepiej. Bioróżnorodny i zróżnicowany wiekowo las jest najzdrowszy. A takich lasów w dobie postępujących zmian klimatycznych potrzebujemy najbardziej. Są one dużo bardziej odporne na pożary, silne wiatry, czy gradację owadów, które niewątpliwie będą czekały nas w przyszłości. Lasy, a w szczególności te z bogatą warstwą podszytu, są dodatkowo doskonałym filtrem węglowym. Aż 42% emitowanego CO2 jest właśnie zatrzymywane w ściółce leśnej. Dodając do tego właściwości obniżające temperaturę powietrza oraz zwiększające wilgotność, mamy las doskonały, który jeśli przetrwa lata, realnie wpłynie na ekosystem i samopoczucie nasze i naszych dzieci.

Jak mówi Anna Derda z Fundacji Las na Zawsze - nasze wspólne działania są wsparciem dla idei odnowy naturalnej terenów porolnych, nieużytków, które przywracamy naturze i oddajemy jej we władanie na zawsze. Bo choć lesistość Polski statystycznie wciąż wzrasta, to musimy mieć świadomość, że mowa tutaj w dużej mierze o lasach gospodarczych. Obszary lasów naturalnych i terenów pozostawianych bez ingerencji ludzkiej to wciąż bardzo niewielki procent w porównaniu z tym, jak wiele obszarów eksploatujemy przy produkcji drewna.

Jak dodaje Agata Łapińska, Dyrektor Marketingu HCP Polpharmy: "Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród naszych klientów, co tylko potwierdza, że każdy z nas odczuwa potrzebę zrobienia czegoś dobrego dla innych, dla środowiska, dla naszej planety. Jestem dumna, że już po pół roku akcji posadziliśmy cztery pierwsze lasy, które będą rosły na zawsze. Są to wyjątkowe tereny, na których wraz z fundacją inicjujemy procesy lasotwórcze. Są tu rdzenne drzewa liściaste i krzewy, co gwarantuje bioróżnorodność. Dzięki temu nasze lasy są atrakcyjne do zasiedlenia dla ptaków i owadów. Mam nadzieję, że nasza akcja, która opiera się na działaniach ekologicznych, ale i edukacyjnych pozostawi przyszłym pokoleniom wiele dobrego."

Lekarze i farmaceuci sadzą lasy i dbają o dobry klimat!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Lekarze i farmaceuci sadzą lasy i dbają o dobry klimat!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 r.

Zadaj pytanie on-line