Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Pobierz Zalecenia PFED 2020 w pielęgniarskiej i położniczej opiece diabetologicznej

źródło: Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, dodano: 10 maja 2021 r.

Polska Federacja Edukacji w DiabetologiiPolska Federacja Edukacji w Diabetologii opublikowała kolejne wydanie zaleceń PFED rekomendowanych przez konsultantów krajowych pielęgniarskich i medycznych. Praktyczne zalecenia w pielęgniarskiej i położniczej opiece diabetologicznej na rok 2020 są efektem ewaluacji dotychczas prezentowanych wersji i stanowią znacznie rozszerzony, kompleksowy, oparty na dowodach naukowych zestaw praktyk. Pobierz PDFa z zaleceniami.

Zalecenia są adresowane do pielęgniarek i położnych zajmujących się pacjentami z cukrzycą i ich rodzinami, a pośrednio do samych pacjentów - to zasób informacji, których znajomość może pomóc pacjentowi w osiąganiu celów terapeutycznych w cukrzycy.

Historia zaleceń Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii (PFED) sięga roku 2006, kiedy to po raz pierwszy opracowano wytyczne dla pielęgniarek/położnych pracujących z chorymi na cukrzycę. Obecny zbiór obejmuje już 11 procedur (początkowo były to 4 procedury), rozszerzonych i zaktualizowanych.

Zalecenia dotyczą najważniejszych czynności wykonywanych u osób z cukrzycą, takich jak: pomiar glikemii różnymi metodami, podanie insuliny wstrzykiwaczem typu pen, eksploatacja zestawu infuzyjnego w terapii CPWI przy użyciu osobistej pompy insulinowej, doustny test obciążenia glukozą - OGTT, postępowanie w przypadku hipoglikemii, redukcja ryzyka powikłań związanych z zabiegiem operacyjnym, samokontrola i samopielęgnacja stóp, higiena skóry, badanie fizykalne skóry w zakresie profilaktyki powikłań poinsulinowych.

Pierwotna wersja zaleceń na 2020 rok ukazała się w wersji anglojęzycznej w czasopiśmie Pielęgniarstwo XXI wieku 2020;3(72). Zeszyt "Praktyczne zalecenia w pielęgniarskiej i położniczej opiece diabetologicznej, 2020" które zostały wydane przez NIPiP jako dodatek do Magazynu Pielęgniarki i Położnej 2021;1-2 są tłumaczeniem opublikowanej pracy i należy cytować ich wersję pierwotną: Szewczyk A., Tobiasz-Kałkun N., Stefanowicz-Bielska A., Kobos E., Młynarczuk M., Kapuściok J., Michałowska J.: Practical Guidelines for Nursing and Midwifery Diabetes Care - 2020. A position of the Polish Federation for Education in Diabetology. Pielęgniarstwo XXI w., vol. (19), nr 3(72)/2020.

Pobierz Zalecenia PFED 2020Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Pobierz Zalecenia PFED 2020 w pielęgniarskiej i położniczej opiece diabetologicznej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line