Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

Pogadajmy o cukrzycy - na żywo z Barbarą Mikołajec, dzisiaj o godz. 20.00

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Prof. Ewa Pańkowska: pompy insulinowe przyniosły ułatwienie życia, a systemy CGM pozwoliły lepiej leczyć

źródło: oprac. własne, dodano: 4 maja 2021 r.

W studiu "Pogadajmy o cukrzycy" gościliśmy wybitną specjalistkę diabetologii i pediatrii, Panią profesor dr hab. n. med. Ewę Pańkowską z Instytutu Diabetologii. Z ekspertką rozmawialiśmy o początkach terapii pompami insulinowymi w Polsce, o korzyściach jakie daje ciągły monitoring glikemii, o diagnostyce i leczeniu cukrzycy typu 1 i typu 2 w warunkach szpitalnianych oraz ambulatoryjnych. Poruszyliśmy temat przejścia pacjentów z poradni pediatrycznej do poradni internistycznej. Dowiadujemy się także, jaki zakres usług można otrzymać w Instytucie Diabetologii i z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjenci do Pani profesor.

Prof. dr hab. n. med. Ewa Pańkowska jest konsultantem w diabetologii i pediatrii, wieloletnim wykładowcą i nauczycielem akademickim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Twórca szkoły leczenia pompą insulinową w Polsce. Na co dzień, swojej pracy zawodowej zajmuje się dziećmi i młodzieżą z cukrzycą typu 1, kieruje się potrzebą rozpoznania indywidualnych potrzeb osoby chorej i dostosowania do niej leczenia. Od lat pracuje nad łączeniem nowych technologii z procesami terapeutycznymi z zachowaniem, mimo choroby komfortu życia. Była inicjatorem Ogólnopolskiego Programu Leczenia Pompami Dzieci w wieku przedszkolnym.

Prof. Ewa Pańkowska: pompy insulinowe przyniosły ułatwienie życia, a systemy CGM pozwoliły lepiej leczyć

Często obserwuję przenoszenie schematu ze szpitala, planu dnia, posiłków, rodzaju posiłków. Nazywam to dietą kanapkową, czyli ciągle pojawiają się kanapki na posiłki. Przenosimy to jako najlepszy wzór na codzienne życie, a życie nasze w domu wygląda zupełnie inaczej. (...) Niewątpliwie wzięło się to z lat 70-80 poprzedniego wieku, kiedy powstały kliniki diabetologiczne, bardzo dobre, które wprowadzały nowe modele leczenia, nowe technologie. W tej chwili w zasadzie jest pełna dostępność do standardów postępowania, do schematów leczenia, do wszelkiego rodzaju technologii. Kiedyś glukometru były dystrybuowane przez państwową agencję, która kupowała glukometry i udostępniała pacjentom, szło to przez szpitale. I trochę to zostało. Mamy XXI wiek, a ten model dystrybucji różnych środków sprzed 30 lat i pomocy w pierwszych dniach po rozpoznaniu cukrzycy ciągle jest skierowany na szpitale i kliniki. Może być inaczej. Jeżeli dziecko, czy osoba dorosła jest w ciężkim stanie to oczywiście musi być w szpitalu, ale też dąży się do skrócenia czasu pobytu, do 3-4 dni, żeby osobę wyprowadzić, postawić na nogi, a później edukacja następuje w warunkach domowo-ambulatoryjnych. Okazuje się, że kondycja psychiczne pacjenta i rodziny jest dużo lepsza jeżeli czasy pobytu jest krótszy lub w ogóle go nie ma - mówi prof. dr hab. n. med. Ewa Pańkowska.

Profesor Ewa Pańkowska równolegle zajmuje się badaniami naukowymi, opracowała nowe podejście do insulinoterapii znane jako Warszawska Szkoła Leczenia Pompą insulinową. Na forum międzynarodowym aktywnie uczestniczy w badaniach klinicznych, często występuje jako ekspert i wykładowca w dziedzinie insulinoterapii. Jest członkiem komitetu naukowego międzynarodowej organizacji pediatrów diabetologów ISPAD.

Ponad 20 lat temu zobaczyłam, jakie korzyści niesie ze sobą leczenie pompą insulinową i zobaczyłam, o ile dzieci lepiej funkcjonują, jak korzystny wpływ ma to na maluszki, czyli na ten najmłodsze dzieci. Wtedy było to poza rekomendacjami i standardami na całym świecie. Pompy rekomendowano osobom nastoletnim, osobom młodym dorosłym, przewlekle źle wyrównanym. Natomiast pomijano i nie zauważano potrzeby tych najmłodszych przedszkolaków, czy dzieci wczesnoszkolnych. To niewątpliwe pompy insulinowe przyniosły ułatwienie życia. Jako lekarz patrzyłam od strony kontroli cukrzycy, wyrównania, od tego, że jest mniejsze ryzyko niedocukrzeń. Pamiętam, jak podłączyłam pierwszą pacjentkę do pompy i obserwowałam, jak u osoby, która nie mogła uzyskać glikemii lepszej niż 250 mg/dl rano na czczo, nagle przy podłączeniu pompy ten problem zupełnie znika. To było niezwykłe doświadczenie zawodowe - wspomina prof. dr hab. n. med. Ewa Pańkowska.

Instytut Diabetologii to wielospecjalistyczne miejsce opieki medycznej dla dzieci, młodzieży, dorosłych i ich rodzin. Instytut oferuje profesjonalną opiekę medyczną i psychologiczną. Specjaliści posiadają największe doświadczenie w leczeniu pompami insulinowymi w Polsce. Instytut Diabetologii jest certyfikowaną placówką medyczną uczestniczącą w międzynarodowych badaniach naukowych i badaniach klinicznych.

W Instytucie Diabetologii mamy bardzo szeroki przekrój pacjentów. Zaczynało się od dzieci i młodych dorosłych z cukrzycą, głównie z cukrzycą typu 1. W tej chwili pacjentów mamy pół na pół. Mamy bardzo dużo pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2. To co wydaje mi się, że jest specyficzne to możemy zaoferować osobom leczenie problemów neuropatii cukrzycowej. Problem ten wymyka się spod schematów. Do tej pory byliśmy przyzwyczajeni, że ten problem występuje u osób, które długo chorują i mają inne powikłania. A jest zupełni inaczej. Powikłanie pojawia się w sposób zupełnie nieprzewidywalny. Mamy osoby młode, 20 letnie, które mają olbrzymie zaburzenia, często powikłaną też zaburzeniami ze strony układu pokarmowego. Sporo osób z neuropatią się do nas zgłasza, w różnym stopniu zaawansowania. Bardzo przydatna jest współpraca z neurologiem - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Ewa Pańkowska.

Więcej o Instytucie Diabetologii można znaleźć na stronie www.instytutdiabetologii.pl i na Facebooku.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Wojtek  IP: 212.33.86.xxx(2021-05-06 14:51:44)
To wszystko pięknie brzmi jak się mówi o zaletach. Jeszcze 10 lat temu zanim weszła refundacja wkuć dla każdego wieku, wiele osób rezygnowało z pompy z powodu ceny miesięcznej jej utrzymania. Teraz jeśli chodzi o posiadaczy pomp jet troszke lepiej. CGM no cóż to jest coś o czym sni każdy chory dorosły na cukrzyce. Cieszę się ze dzieci chociaz to maja ale jak pisalem fajnie sie mowi o zaletach ale nie kazdego stac na takie systemy.


Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Prof. Ewa Pańkowska: pompy insulinowe przyniosły ułatwienie życia, a systemy CGM pozwoliły lepiej leczyć
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 maja 2021 r.

Zadaj pytanie on-line