Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Prof. Małgorzata Myśliwiec: Cukrzyca typu 1 nie kończy się w wieku 18 czy 26 r.ż., ona dalej trwa

źródło: oprac. własne, dodano: 12 kwietnia 2021 r.

Gościem specjalnym programu "Pogadajmy o cukrzycy" była wyjątkową osoba - prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec - specjalista pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Z Panią profesor rozmawialiśmy o cukrzycy typu 1 przed i po 26 roku życia, o kwestiach refundacyjnych, o pandemii COVID-19 i szczepieniach dla diabetyków. Pytaliśmy również o zastosowanie nowatorskiej terapii cukrzycy typu 1 komórkami T regulatorowymi stosowanej u dzieci (TREG). Warto odsłuchać całą rozmowę i poznać ciekawe informacje o cukrzycy.

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec jest specjalistą pediatrii, endokrynologii, diabetologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Pani profesor jest także konsultantem wojewódzkim w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, wiceprzewodniczącą Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia oraz członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej.

Prof. Małgorzata Myśliwiec: Cukrzyca typu 1 nie kończy się w wieku 18 czy 26 r.ż., ona dalej trwa

W Polsce mamy podział na pacjentów z cukrzycą typu 1 przed i po 26 roku życia. Pani profesor mówiła o tym, jak ocenia dostęp do leków, sprzętu w tych dwóch grupach pacjentów. Pytaliśmy Panią profesor o to, jak wygląda sytuacja pacjentów w wieku 26 plus oraz czy jest szansa na rozszerzenie grup refundacyjnych.

Pandemia zastała nas wtedy, gdy nowoczesne technologie były dla populacji pediatrycznej dostępne. Badanie włoskie pokazało, że leczenie zdalne było przed pandemią na poziomie 5%, u nas powiedzmy 3%. Natomiast w ciągu 15 dni interaktywne połączenia nastąpiły w 80%. Wcześniej trudno nam było wytłumaczyć, że można leczyć zdalnie pacjentów z cukrzycą typu 1 bez innych powikłań. Na wizytach skupiamy się głównie na poziomach glikemii, więc widząc dokładnie na ekranach komputerów raporty z każdego dnia, widząc kiedy jest trend w kierunku hipo i hiperglikemii mogliśmy podejmować wspólne decyzje - mówi prof. Małgorzata Myśliwiec.

Profesor szeroko odnosi się do kwestii refundacyjnych dla pacjentów z cukrzycą: Dziękuje Ministrowi Miłkowskiego za to, że 3,5 roku temu podjął decyzję o refundacji sensorów u pacjentów do 26 roku życia. Trzeba pamiętać, że jest to nowoczesna technologia u pacjentów leczonymi pompami insulinowymi i z nieświadomością hipoglikemii. Trochę więcej jak roku temu, w październiku 2019, wprowadzono również refundację systemów do monitorowania glikemii poprzez skanowanie do 18 roku życia. Refundacja pomp insulinowych to był rok 2011. Nie spoczęliśmy na laurach. Nie zostawiamy naszych pacjentów. W Ministerstwie są złożone karty świadczenia zdrowotnego i są podane konkretne populacje. Jakie konkretnie grupy są wskazane w kartach świadczenia zdrowotnego i dla kogo może wkrótce być refundacja? Koniecznie zobacz nagranie.

Ważnym tematem był również COVID-19 i szczepienia. Pani profesor Małgorzata Myśliwiec wyjaśnia, czy szczepionki są bezpieczne dla diabetyków i kto powinien się szczepić. Dowiadujemy się także o ewentualnej kwalifikacji pacjentów do szczepień na koronawirusa przed 18 rokiem życia.

Trwają badania. Jest już grupa pacjentów po 7 roku życia z bardzo dobrymi efektami. Jeżeli sytuacja się utrzyma to jest mowa już nawet o wrześniu, że zostanie wprowadzona szczepionka u dzieci szkolnych, co by bardzo mocno rozwiązało sytuację edukacji. Wszyscy studenci medycyny zostali zaszczepieni i w tym momencie nie chorują. To jest rewelacja. Najczęściej zaczyna się badania od dorosłych, badania trwają w populacji dziecięcej - mówi prof. Małgorzata Myśliwiec.

Metoda TREG to przełomowa innowacyjna polska terapia z zastosowaniem limfocytów T-regulatorowych (Treg), pobranych z krwi pacjenta, stosowana obecnie do leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci. Komórki Treg to unikalna, niewielka frakcja ludzkich limfocytów, które w przebiegu chorób autoimmunologicznych, jak cukrzyca typu 1, pełnią rolę immunoprotekcyjną przed negatywnymi skutkami i rozwojem choroby. Unikalność terapii polega na zwalczaniu przyczyn choroby, a nie tylko jej objawów klinicznych, poprawia parametry kliniczne oraz jakość życia małych pacjentów. Prof. Małgorzata Myśliwiec jest współtwórcą tej nowatorskiej terapii cukrzycy typu 1.

Im dłużej wydzielamy insulinę, tym dłużej utrzymujemy normoglikemię. Pierwsze lata od rozpoznania cukrzycy mają ogromne znaczenie, czy w przyszłości rozwiną się powikłania, czy też nie. Pokazały to międzynarodowe badania opublikowane w The Lancet. Jeżeli nie wyrównamy cukrzycy w pierwszych latach choroby, to dochodzi do pewnej ekspresji różnych białek genów. Pojawia się pamięć metaboliczna i nawet jeżeli później po 10 latach, ktoś stwierdzi, że chce mieć dobrze wyrównaną cukrzycę, to te pierwsze lata są bardzo ważne. Okres remisji pozwala niwelować hiperglikemie po posiłkowe - wyjaśnia prof. Małgorzata Myśliwiec.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy z prof. Małgorzatą Myśliwiec. Warto!

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Prof. Małgorzata Myśliwiec: Cukrzyca typu 1 nie kończy się w wieku 18 czy 26 r.ż., ona dalej trwa
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line