Temat ten był poruszany już wielokrotnie, ponieważ pacjenci po ukończeniu 26 lat czują się mocno skrzywdzeni ze względu na trwający brak refundacji pomp insulinowych, a co za tym idzie są przez to pominięci przez system ochrony zdrowia. W odpowiedzi na moją interpelację nr 29367 z dnia 1 marca 2019 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż odnośnie leczenia insuliną z zastosowaniem pompy insulinowej pacjentów powyżej 26 roku życia zwróciło się do ekspertów z wnioskiem o wskazanie propozycji zmian w zakresie zmiany przepisów dotyczących świadczenia "Leczenie insuliną z zastosowaniem pompy insulinowej: Założenie pompy insulinowej", poprzez zniesienie limitu wieku, osób uprawnionych do świadczenia określonego w rozporządzeniu. Po otrzymaniu propozycji powinny rozpocząć się prace analityczne, które miały uwzględnić ewentualną zmianę brzmienia opisu świadczenia gwarantowanego. - czytamy w interpelacji.
Interpelację przygotowała Pani Poseł Ewa Kołodziej, a jako osoby zgłaszające wystąpili posłowie: Mateusz Bochenek, Zofia Czernow, Joanna Frydrych, Elżbieta Gelert, Riad Haidar, Marek Hok, Ewa Kołodziej, Henryka Krzywonos-Strycharska, Magdalena Łośko, Rajmund Miller, Małgorzata Pępek, Krystyna Skowrońska i Monika Wielichowska.
Posłowie zwrócili się z prośbą do Ministra Zdrowia o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Na jakim etapie są obecnie prace zmierzające do zmiany przepisów, tak by refundacja obejmowała również pacjentów po 26. roku życia?
- Ilu diabetyków po 26. roku życia skorzystało z refundacji na wkłucia i pojemniki do pomp insulinowych w roku 2019 oraz w roku 2020 w stosunku do ogólnej liczby chorych na cukrzycę?
- Na jakim poziomie jest Polska pod kątem refundacji zarówno produktów leczniczych jak i wyrobów medycznych dla chorych na cukrzycę w odniesieniu do innych krajów Unii Europejskiej?
- Czy Ministerstwo Zdrowia posiada aktualne statystyki dotyczące wzrostu liczby chorych na cukrzycę typu 2. w związku z panującą pandemią oraz zmianą modelu życia Polaków?
Dodatkowo Minister informuje, iż zgodnie z art. 31b ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398 z późn. zm.), kwalifikacji świadczenia opieki zdrowotnej jako świadczenia gwarantowanego dokonuje Minister Zdrowia po uzyskaniu rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Wydanie rekomendacji przez Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji poprzedzone jest analizą skuteczności i bezpieczeństwa terapii, a także jej opłacalności oraz wpływu proponowanego rozwiązania na budżet płatnika.
Z pisma uzyskujemy także informację o pacjentach po 26 roku życia, którzy korzystają z osobistych pomp insulinowych. Okazuje się, że pacjentów, którzy wykupili refundowane częściowo zestawy infuzyjne (z kodem P.091.00) jest obecnie 5876 (w 2019 roku było to 5353 pacjentów). Pacjentów korzystających z częściowo refundowanych zbiorników na insulinę (z kodem P.134) było w 2020 roku 5501 (w 2019 roku było to 5122 pacjentów).
Ciekawe dane dotyczą też liczby pacjentów z rozpoznaniem głównym E10 - cukrzyca. W 2020 roku mamy 253482 pacjentów, w porównaniu z ilością 274196 pacjentów w roku 2019. Gdzie w takim razie "zniknęło" 20714 pacjentów?
Minister Miłkowski w swojej odpowiedzi informuje jednocześnie, że aktualnie procedowanych jest 8 wniosków (4 substancje czynne) dotyczących objęcia refundacją leków z grupy flozyn oraz agonistów GLP-1 w nowym zakresie wskazań, które stanowią poszerzenie zakresu aktualnych wskazań w jakich refundowane są ww. grupy leków.
Pełna treść odpowiedzi Macieja Miłkowskigo - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia jest tutaj.