Katarzyna przez lata walczyła z otyłością. 8 lat temu poddała się operacji bariatrycznej, która była początkiem jej nowego życia. Udało jej się zrzucić 69 kg i obecnie utrzymuje wagę na prawidłowym poziomie. Opowiadała o swoich zmaganiach z wagą, o tym jak zapobiegać otyłości, jakie są możliwości leczenia otyłości i dlaczego tak ważne jest wsparcie otoczenia w walce z tą chorobą.
Byłam operowana równe 8 lat temu, a ponieważ nie ukrywałam tego, że poddałam się takiej operacji, to mówiłam osobom zainteresowanym i kierowałam osoby na kolejne operacje, mówiłam jak się mają zachowywać. Wtedy mój profesor, Andrzej Budzyński, zaproponował mi utworzenie Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych. Organizacja funkcjonuje już od 6 lat - opowiada Katarzyna Partyka.
Otyłość stanowi jedno z największych wyzwań XXI wieku dla służby zdrowia. Wśród mieszkańców Unii Europejskiej aż 30-70 proc. ma stwierdzoną nadwagę, a 10-30 proc. otyłość. Szacuje się, że częstość występowania otyłości wzrosła nawet trzykrotnie od lat 80. Rozwojowi otyłości sprzyja ograniczenie aktywności ruchowej, łatwy dostęp do wysokoprzetworzonej, bogatej w energię żywności, nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz czynniki psychologiczne (stres, depresja, napięcie emocjonalne). Otyłość prowadzi do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym do rozwoju stanu przedcukrzycowego i cukrzycy typu 2.
Jem około 4 - 5 posiłków dziennie, o stałych porach. Bardzo ważne jest, aby te posiłki były zbilansowane z przewagą białka. Bardzo ważne jest picie wody i wdrożenie aktywności fizycznej. Tak naprawdę to powinny być nasze przykazania i codzienne nawyki. Bardzo ważna jest edukacja, kształtowanie zdrowych nawyków u dzieci, woda zamiast słodkich napoi - wymienia Katarzyna Partyka.
Chirurgiczne leczenie otyłości to metoda leczenia dla osób chorych na tzw. otyłością olbrzymią. Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO pomaga osobom chorym na otyłość, organizując spotkania ze specjalistami związanymi z chirurgicznym leczeniem otyłości oraz pacjentami.
Operacja bariatryczna to ingerencja w organizm. Trzeba świadomie okaleczyć swój żołądek, który jest praktycznie zdrowym organem. Jeśli pacjent jest dobrze przygotowany, dobrze wyedukowany to ma dużą szansę na odniesienie sukcesu w leczeniu - precyzuje Katarzyna Partyka.