Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

20. urodziny portalu mojacukrzyca.org - zobacz specjalne wydanie programu!

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Narodowy Fundusz Zdrowia i Środa z Profilaktyką. Profilaktyka cukrzycy u dzieci

źródło: NFZ Kraków, dodano: 24 lutego 2021 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia

Środa z profilaktyką to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. Dzisiaj poruszono temat profilaktyki cukrzycy u dzieci. Coraz więcej dzieci mierzy się z cukrzycą typu 1, a rosnącą liczba najmłodszych dźwigających dodatkowe kilogramy to prosta droga do epidemii cukrzycy typu 2 wśród młodzieży i młodych dorosłych.

Eksperci szacują, że na przestrzeni ostatnich 25 lat liczba zachorowań na cukrzycę typu 1 wśród najmłodszych Polaków wzrosła 5-krotnie. Każdego roku taką diagnozę słyszy 19 na 100 tys. dzieci, a w gabinetach lekarzy z jej objawami pojawiają się coraz młodsze maluchy. W ich organizmach dochodzi do niszczenia przez układ odpornościowy insuliny wytwarzanej przez komórki trzustki. W efekcie chory wymaga podawania podskórnie insuliny, aby utrzymywać prawidłowy poziom cukru we krwi.

O rozwoju cukrzycy typu 1 może świadczyć m.in. nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu - także w nocy - zmęczenie, apatia, chudnięcie, zajady w kącikach ust, zapach acetonu z ust czy zaburzenia widzenia. Aktualnie temu typowi cukrzycy nie można zapobiec, można jednak opóźnić jej początek, obniżając czynniki ryzyka. Specjaliści wskazują, że kluczowe znaczenie może mieć unikanie infekcji i ich prawidłowe leczenie, poddawanie dziecku witaminy D (w ilościach uzgodnionych z lekarzem), unikanie stresu, karmienie piersią i unikanie zbyt wczesnego lub zbyt późnego rozszerzania diety oraz unikanie nadmiaru cukrów i węglowodanów oraz pokarmów wysokoprzetworzonych.

Rozstanie z cukrem i niezdrowymi produktami to również klucz do profilaktyki cukrzycy typu 2. Jest ona w bezpośredni sposób powiązania z otyłością. Tymczasem polskie dzieci jedzą niezdrowo, mało się ruszają i należą do najszybciej tyjących w Europie. Wśród tych w wieku 7-9 lat z otyłością mierzy się 15 proc., a z nadwagą blisko 30 proc. Eksperci nie mają wątpliwości, że konsekwencją epidemii otyłości będzie zaś epidemia cukrzycy typu 2 wśród Polaków wchodzących w dorosłość.

Rodzicu pamiętaj:

 • Nie podawaj dziecku słodyczy na pocieszenie czy w formie nagrody za dobre zachowanie
 • Naucz dziecko, po jakie zdrowe przekąski może sięgać w ciągu dnia i zadbaj o ich wcześniejsze przygotowanie
 • Nie kupuj dziecku słodkich napojów, nauczy je pić wodę
 • Daj dziecku dobry przykład
 • Zapewnij dziecku odpowiednią aktywność fizyczną
 • Czytaj etykiety produktów - wybieraj żywność z mniejszą zawartością cukru
 • Gdy zaobserwujesz u dziecka pierwsze objawy cukrzycy, koniecznie zgłoś się do lekarza rodzinnego w celu wykonania badania poziomu cukru na czczo
Odwiedź także portal diety.nfz.gov.pl

Pobierz ulotkę


Obejrzyj filmJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Narodowy Fundusz Zdrowia i Środa z Profilaktyką. Profilaktyka cukrzycy u dzieci
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 13 października 2021 r.

Zadaj pytanie on-line