Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 marca 2021 roku

źródło: informacja własna na podstawie Rozporządzenia MZ, dodano: 22 lutego 2020 r.

Miniterstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opublikowało Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marzec 2021 roku. Znamy już ceny insulin, pasków do glukometrów i innych leków stosowanych w cukrzycy. Co się zmienia? Sprawdź!

Ceny insulin pozostają na tym samym poziomie co obecnie. Nie ma żadnych podwyżek, ani obniżek dopłat pacjentów do tych preparatów. Mamy natomiast dwie nowości. Pierwsza to insulina Insulin aspart Sanofi. Jeden ml zawiera 100 jednostek (co odpowiada 3,5 mg) insuliny aspart wytwarzanej metodą rekombinacji DNA w komórkach Escherichia coli. Po podaniu podskórnym insuliny aspart początek działania następuje w ciągu od 10 do 20 minut. Maksymalne działanie występuje między 1. a 3. godziną po wstrzyknięciu. Całkowity czas działania wynosi od 3 do 5 godzin.

Dostępna jest na ryczał we wskazaniu "Cukrzyca" w opakowaniu 10 wstrzykiwaczy po 3 ml SoloStar. Kosztuje 14,82 zł - co w przeliczeniu za jeden pen daje 1,48 zł. Przypominamy, że Aspart to także insulina o nazwie handlowej NovoRapid - tutaj pacjent płaci 42,07 zł za 5 wkładów, czyli 8,41 zł za pena. Różnica jest zatem znaczna. Decyzję odnośnie leczenia należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Druga nowość to Liprolog Junior KwikPen, 5 wstrzykiwaczy po 3 ml. Za opakowanie zapłacimy 9,23 zł. KwikPen to peny jednorazowego użytku, a Junior KwikPen oznacza, że pen posiadać będzie dawkowanie co 0,5 jednostki co z pewnością ucieszy rodziców młodych diabetyków. Każdy Junior KwikPen umożliwia podanie od 0,5 do 30 jednostek z dokładnością do 0,5 jednostki. Porównując Liprolog 10 wkładów po 3 ml, za które obecnie płacimy 11,40 zł opcja z Junior KwikPen wyjdzie prawie dwa razy drożej za tę samą insulinę, ale dostaniemy lepszy pen przeznaczony dla osób wymagających precyzyjnego dawkowania małych ilości insuliny (co 0,5 jednostki).

Zarówno Insulin Aspart Sanofi, jak i Liprolog Junior KwikPen od 1 marca 2021 roku znajdą się również na liście bezpłatnych leków dla seniorów 75+ oraz na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Ceny pasków testowych do glukometrów pozostają na tym samym poziomie co obecnie. Nie ma żadnych podwyżek, nie ma też żadnych nowości. O 9 groszy mniej zapłacimy za paski testowe GensuCare w cukrzycy typu 2 (i innych typach cukrzyc, zgodnie ze wskazaniami).

Ceny leków doustnych znajdują się w tabeli. Za wybrane preparaty zawierające metforminę zapłacimy od 0,41 zł do 0,04 zł mniej. Ceny nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych i wskazania refundacyjne pozostają bez zmian.

Ceny obowiązujące od 1 marca 2021 roku

Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 marca 2021 roku


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~EXASPERATED  IP: 79.184.174.xxx(2021-03-02 08:26:38)
Peny 0,5 powinny być też dostępne dla dorosłych....Zwykłe, nie kwik.Ja używam Fiasp a z trudem zdobytego pena połówkowe zgubiono mi w szpitalu...I dwa raz drożej? Tu się nie ma z czego cieszyć. Dalej Novo goń konkurencję...


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Cukrzyca - zmiany na liście leków refundowanych od 1 marca 2021 roku
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line