Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Agata Lewandowska: Jedzmy słodkie kiedy mamy ochotę, ale pracujmy nad tym, żeby ochotę mieć jak najrzadziej

źródło: oprac. własne, dodano: 18 lutego 2021 r.

12 lutego w studiu "Pogadajmy o cukrzycy" gościliśmy Agatę Lewandowską - dietetyczkę i absolwentkę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz SGGW. Agata Lewanowska jest autorką wielu książek o żywieniu, w tym książki "Niski indeks glikemiczny. Dieta dla zdrowia", "Wypieki dla diabetyków" oraz "Ciasta i desery dla diabetyków". Rozmawialiśmy o żywieniu diabetyka, o spożywaniu słodkości przez cukrzyków, o tym co możemy zrobić, aby nasze posiłki były bardziej fit. Dietetyczka wyjaśnia pojęcia indeksu i ładunku glikemicznego oraz zdradza sprawdzone sposoby na przygotowanie potrwa zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania.

Agata Lewandowska interesuje się sportem, zdrowym stylem życia i wpływem codziennej diety na zdrowie. Autorka wielu książek o zdrowym odżywianiu, żywieniu w różnych chorobach (w tym Hashimoto, celiakia, cukrzyca, nadciśnienie, jelito drażliwe, nietolerancje pokarmowe), a także o diecie anti-aging, diecie bezglutenowej, indeksie glikemicznym i rozsądnym detoksie cukrowym. Jej poradniki możesz kupić w wielu księgarniach stacjonarnych i internetowych oraz w wybranych placówkach Poczty Polskiej i niektórych supermarketach. Większość z nich dostępna jest również w formie e-booków.

Agata Lewandowska: Jedzmy słodkie kiedy mamy ochotę, ale pracujmy nad tym, żeby ochotę mieć jak najrzadziej

Podczas rozmowy Agata Lewandowska wyjawia, jak ze słodkościami mają sobie radzić osoby chore na cukrzycę oraz jak wkomponować słodycze w posiłki. Dowiadujemy się o co chodzi z indeksem glikemicznym i ładunkiem glikemicznym i dlaczego tak ważne jest, w przypadku diabetyków, prawidłowy dobór produktów spożywczych. Dietetyczna wyjaśnia także co możemy zrobić, aby wypieki dla diabetyków były bardziej fit.

Większość diabetyków nie ma powodów, aby całkowicie rezygnować ze słodyczy. Szczególnie takich słodyczy, które niosą ze sobą jakąś wartość, czy to błonnik, czy składniki mineralne, bo tak się da. Natomiast nie powinno się wpadać w taką pułapkę, że jeżeli coś jest fit słodycz, to mogę tego zjeść nie wiadomo ile. I to dotyczy nie tylko osób z cukrzycą, ale generalnie wszystkich osób, również całkowicie zdrowych, które nie powinny żywić się byle jak i jeść za dużo cukru, czy żywić się samymi słodyczami. Fit słodycze można zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze możemy zredukować trochę ilość tłuszczu i cukru, mąką zmieniamy na pełnoziarnistą. To są elementy, które mogą poprawić sytuacją w wymiarze kaloryczno-wymiennikowym. Możemy też umieszczać w tych wypiekach i deserach składniki, które działają prozdrowotnie, czyli zdrowe tłuszcze z orzechów, pestek, nasion. To będą owoce, które zawierają błonnik, witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze. To mogą być płatki zbożowe, np. owsiane. Jak tworzę przepis to staram się, aby on miał miało tłuszczu i żeby cukier zastąpić substancją słodzącą i żeby on niósł ze sobą jakąś wartość - mówi Agata Lewandowska.

W książce "Wypieki dla diabetyków" doświadczona dietetyczka przygotowała 120 przepisów na smaczne i proste w przygotowaniu wypieki o jak najniższym indeksie glikemicznym i odpowiedniej ilości wymienników węglowodanowych. Znajdziemy tam przepisy m.in. na wyśmienity ciasto kakaowe, pikantne ciasteczka z bobu, czy sernik kokosowy na zimno. Przepisy Agaty Lewandowskiej to doskonała propozycja zarówno dla wielbicieli tradycyjnych wypieków, jak i osób lubiących poznawać nowe smaki - nie tylko dla diabetyków, ale wszystkich, którzy chcą odżywiać się zdrowo, zachować szczupłą sylwetkę, a jednocześnie cieszyć się słodyczą domowych wypieków.

Niektórym słodki smak będzie potrzebny dwa razy w miesiącu, a niektórym codziennie. Raczej bym odradzała, aby to było codziennie, ale też nie odpowiem ile to byłoby raz dla każdego. Dieta w cukrzycy jest dietą bardzo indywidualną i chociaż w 90% jest taką samą dietą jak dla wszystkich, to jednak każdy będzie miał trochę inaczej. Jemy słodkie kiedy mamy ochotę, ale pracujemy nad tym, żeby mieć ochotę jak najrzadziej. Wiem, że to brzmi magicznie, ale to prawda, bo często jest tak, że ochota na słodkie nie jest ochotą na słodkie. Nam się nie chce jeść słodkiego, tylko to jest zamaskowana emocja, potrzebą zjedzenia czegoś słodkiego. Często wtedy pojawia się ochota na słodkie. To jest wyuczone. Zawsze gdzieś to słodkie figurowało w naszym życiu jako nagroda, nagroda pocieszenia, albo sposób na odreagowanie. Uczymy się tego od małego i potem stosujemy to w dorosłości. Starajmy się pracować nad tym, aby jedzenie słodkiego nie było sposobem na zaspakajanie innych potrzeb i nie dopuścimy do tego, aby jedzenie słodkiego kontrolowało nas, a nie my jedzenie słodkiego - wyjaśnia Agata Lewandowska.

Polecamy także bloga Agaty Lewanowskiej i artykuł pt. "Czy przy cukrzycy typu 2 można jeść słodycze?", który przygotowała specjalnie z okazji naszej rozmowy. Zachęcamy również do śledzenia profili Agaty Lewandowskiej na Facebooku i Instagramie. Cała rozmowa do zobaczenia na nagraniu poniżej.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Agata Lewandowska: Jedzmy słodkie kiedy mamy ochotę, ale pracujmy nad tym, żeby ochotę mieć jak najrzadziej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line