Zaburzenia lękowe, depresyjne, zaburzenia odżywiania czy osobowości dotyczą kilkunastu do kilkudziesięciu procent osób w naszym społeczeństwie. Rozwijają się w związku z szeregiem różnych przyczyn - trudnymi doświadczeniami w przeszłości, zablokowanymi emocjami i potrzebami, obawami dotyczącymi przyszłości, niskim poczuciem własnej wartości, brakiem wiary we własne możliwości i szeregiem innych czynników.
Zaburzenia psychiczne są w pełni wyleczalne, a dobrze prowadzona terapia może stać się nie tylko sposobem na odzyskanie równowagi psychicznej, ale także szansą na rozwój i wzmocnienie swoich zasobów.
W Polsce można znaleźć szereg placówek oferujących psychoterapię i leczenie psychiatryczne. Jednak w przypadku współwystępowania choroby przewlekłej jaką jest cukrzyca typu 1, leczenie zaburzeń psychicznych wymaga zastosowania technik i odpowiedniej wiedzy klinicznej, uwzględniającej także specyfikę choroby przewlekłej, zwłaszcza w przypadku psychoterapii.
Doświadczony psychiatra z pewnością stanowić będzie pomoc i odpowiednie wsparcie.
W ramach Poradni Psychologicznej i Poradni Psychiatrii Dorosłych Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie działa zespół, którego celem jest opieka nad pacjentami z cukrzycą typu 1 i współtowarzyszącymi objawami zaburzeń psychicznych.
Serdecznie zapraszamy osoby chorujące na cukrzycę typu 1, które zmagają się z objawami zaburzeń lękowych, depresyjnych, zaburzeniami odżywiania (diabulimia, anoreksja), zaburzeniami osobowości. Zespół działa dla Państwa w każdy poniedziałek pomiędzy godziną 9.00 a 13.00.
Oferujemy konsultacje psychologiczne i psychiatryczne, diagnostykę oraz psychoterapię grupową.
Nasz zespół
- dr n. med. Katarzyna Cyranka - kierownik zespołu, psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, certyfikowany Psychoanalityk Jungowski, adiunkt w Katedrze Psychiatrii UJ CM, starszy asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie;
- lek med. Andrzej Juryk - specjalista psychiatrii, starszy asystent w Klinice Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, asystent w Katedrze Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uprawniony do prowadzenia psychoterapii pod superwizją;
- mgr Magdalena Byrczek - psycholog kliniczny, ukończyła całościowe szkolenie w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym uzyskując uprawnienia psychoterapeutyczne. Doświadczenie zawodowe zdobywała przez lata pracy na oddziałach zaburzeń psychicznych osób dorosłych i oddziałach somatycznych (m.in. Oddział Kliniczny Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego, obecnie Oddział Leczenia Zaburzeń Emocji i Nastroju).
- mgr Dominika Sarna-Palacz - absolwentka psychologii stosowanej Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła całościowe szkolenie uprawniające do wykonywania zawodu psychoterapeuty ze szczególnym uwzględnieniem terapii rodzin oraz Studium Socjoterapii i Treningu interpersonalnego. W trakcie szkolenia specjalizacyjnego z psychologii klinicznej ze szczególnym uwzględnieniem psychologii klinicznej chorób somatycznych.
- mgr Teresa Żuchowicz - certyfikowany superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
- prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa - konsultant merytoryczny ds. diabetologii
- prof. dr hab. med. Dominika Dudek - konsultant merytoryczny ds. psychiatrii