Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Dr n. med. Katarzyna Malinowska: Rana tworzy się bardzo szybko, a proces gojenia jest bardzo długotrwały

źródło: oprac. własne, dodano: 3 lutego 2021 r.

Tym razem w programie "Pogadajmy o cukrzycy" rozmawialiśmy o profilaktyce powstawania i leczenie ran oraz zagrożeń dotyczących bagatelizowania tego problemu. Edukacja w tym zakresie jest bardzo istotna, a nie wiele mówi się o tym utrapieniu. Chcemy to zmienić. Naszym gościem była dr n. med. Katarzyna Malinowska, prezes Fundacji O!Rany i specjalistka leczenia ran, licencjonowana hirudoterapeutka i larwoterapeutka. Podczas rozmowy na żywo dyskutowaliśmy o roli edukacji, o metodach leczenia ran, o zapobieganiu powstawania ran i o tym, jak skutecznie leczyć rany. Nie zabrakło pytań od naszych widzów, na które nasz gość odpowiedział.

Głównym celem Fundacji O!Rany jest niesienie pomocy przez wszechstronną opiekę nad pacjentami cierpiącymi z powodu niegojących się ran, profilaktykę powstawania ran oraz szerzenie wiedzy na temat ich leczenia. Fundacja realizuje te cele m.in. poprzez działania mające na celu zmiany systemowe w zakresie postępowania z pacjentem z ranami oraz działania edukacyjne skierowane do społeczeństwa polegające na podnoszeniu świadomości społecznej w kwestii zagrożeń dotyczących bagatelizowania ran, szczególnie u osób starszych i chorych na choroby przewlekłe oraz w zakresie profilaktyki powstawania ran.

Dr n. med. Katarzyna Malinowska: Rana tworzy się bardzo szybko, a proces gojenia jest bardzo długotrwały

Cały czas borykamy się z pandemią. Z jednej strony coraz to lepsze opatrunki, z drugiej coraz gorsza dostępność do pomocy medycznej. Pani Katarzyna Malinowska mówiła o tym, jak w tej chwili wygląda oferta dla chorych, jakie są dostępne metody leczenia ran oraz czy takie leczenie dostępne jest dla pacjentów w ramach NFZ, czy jednak to terapie odpłatne.

Trafiają do mnie pacjenci, którzy niekoniecznie byli dobrze prowadzeni przez lekarza pierwszego kontaktu lub przez chirurga. Niestety też zdarza się sporo pacjentów, którzy w akcie rozpaczy szukają różnych informacji, a te informacje nie zawsze są rzetelne i sprowadzają się do tego, że stosując domowe sposoby pogarszają stan swojej rany. Widzę, że brakuje właśnie tej podstawowej wiedzy - powiedziała dr n. med. Katarzyna Malinowska.

Poruszyliśmy również temat stopy cukrzycowej i opieki nad pacjentami z tym problemem. Doktor Katarzyna Malinowska mówiła o tym, jak diabetycy powinni dbać o swoje stopy na co dzień, na co należy uważać oraz jakie sygnały alarmowe powinny zwrócić naszą uwagę, że coś się dzieje niedobrego. Nasz gość przestrzegał przed różnymi internetowymi oszustwami i osobami, które próbują wyłudzić pieniądze za sprzedaż niesprawdzonych preparatów, które rzekomo mają pomagać.

W domowych warunkach trzeba używać lusterka w celu oglądania stopy, żeby wychwycić ewentualne kłopoty. Nigdy nie wolno moczyć stóp, nie używamy antybiotyków. Warto mieć w apteczce różne środki, nowoczesne preparaty. Nie korzystamy z wody utlenionej. Pamiętamy o tym, że odpowiednie czyszczenie rany też bardzo mocno wspiera terapię leczenia rany. Należy pamiętać o tym, że rana tworzy się bardzo szybko, a proces gojenia jest bardzo długotrwały, czasami kilka, kilkanaście tygodni, a nawet i miesięcy. Stosujcie się Państwo ściśle do zaleceń specjalistów - mówi dr n. med. Katarzyna Malinowska.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy z dr n. med. Katarzyną Malinowską.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Dr n. med. Katarzyna Malinowska: Rana tworzy się bardzo szybko, a proces gojenia jest bardzo długotrwały
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line