Głównym celem Fundacji O!Rany jest niesienie pomocy przez wszechstronną opiekę nad pacjentami cierpiącymi z powodu niegojących się ran, profilaktykę powstawania ran oraz szerzenie wiedzy na temat ich leczenia. Fundacja realizuje te cele m.in. poprzez działania mające na celu zmiany systemowe w zakresie postępowania z pacjentem z ranami oraz działania edukacyjne skierowane do społeczeństwa polegające na podnoszeniu świadomości społecznej w kwestii zagrożeń dotyczących bagatelizowania ran, szczególnie u osób starszych i chorych na choroby przewlekłe oraz w zakresie profilaktyki powstawania ran.
Cały czas borykamy się z pandemią. Z jednej strony coraz to lepsze opatrunki, z drugiej coraz gorsza dostępność do pomocy medycznej. Pani Katarzyna Malinowska mówiła o tym, jak w tej chwili wygląda oferta dla chorych, jakie są dostępne metody leczenia ran oraz czy takie leczenie dostępne jest dla pacjentów w ramach NFZ, czy jednak to terapie odpłatne.
Trafiają do mnie pacjenci, którzy niekoniecznie byli dobrze prowadzeni przez lekarza pierwszego kontaktu lub przez chirurga. Niestety też zdarza się sporo pacjentów, którzy w akcie rozpaczy szukają różnych informacji, a te informacje nie zawsze są rzetelne i sprowadzają się do tego, że stosując domowe sposoby pogarszają stan swojej rany. Widzę, że brakuje właśnie tej podstawowej wiedzy - powiedziała dr n. med. Katarzyna Malinowska.
Poruszyliśmy również temat stopy cukrzycowej i opieki nad pacjentami z tym problemem. Doktor Katarzyna Malinowska mówiła o tym, jak diabetycy powinni dbać o swoje stopy na co dzień, na co należy uważać oraz jakie sygnały alarmowe powinny zwrócić naszą uwagę, że coś się dzieje niedobrego. Nasz gość przestrzegał przed różnymi internetowymi oszustwami i osobami, które próbują wyłudzić pieniądze za sprzedaż niesprawdzonych preparatów, które rzekomo mają pomagać.
W domowych warunkach trzeba używać lusterka w celu oglądania stopy, żeby wychwycić ewentualne kłopoty. Nigdy nie wolno moczyć stóp, nie używamy antybiotyków. Warto mieć w apteczce różne środki, nowoczesne preparaty. Nie korzystamy z wody utlenionej. Pamiętamy o tym, że odpowiednie czyszczenie rany też bardzo mocno wspiera terapię leczenia rany. Należy pamiętać o tym, że rana tworzy się bardzo szybko, a proces gojenia jest bardzo długotrwały, czasami kilka, kilkanaście tygodni, a nawet i miesięcy. Stosujcie się Państwo ściśle do zaleceń specjalistów - mówi dr n. med. Katarzyna Malinowska.
Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy z dr n. med. Katarzyną Malinowską.